Відповідь Патріарха Філарета на цинічно лукаве звернення Патріарха Московського Кирила.
Молімося за Україну!

Колядки та щедрівки

«Різдво». Сучасна київська ікона

Традиції українського Різдва можна назвати одними з найбагатших у світі. У них віддзеркалено здобутки понад 5-тисячолітньої культури, музичне та змістовне розмаїття співів вражає, а кількості колядок і щедрівок неможливо злічити. У кожному українському селі створено десятки й сотні оригінальних різдвяних пісень, оскільки від Різдва до Водохреща (з вечора 6 до 19 січня за н. ст.) — Україна співала неперервно.

Кожному періодові цього дванадцятиденного свята — «коляди» або «святок» — відповідають свої співи: з 6 січня (на Свят-Вечір) після вечірньої Служби розпочинають колядки; 13 січня (день пам’яті прп. Меланії Римлянки) до них приєднуються щедрівки з дієвою особою «Меланочкою», «Маланкою»; з вечора 13 січня починають співати щедрівки; на Йордан або Водохреща — свято Хрещення Господнього — співають йорданські пісні. Колядки ж не припиняють лунати протягом усього святкування. Водохреща формально завершує коляду, але ця календарна межа невзмозі зупинити торжество небесного співу: відлуння колядок і щедрівок ще довго звучить на вулицях та в оселях — аж до Стрітення.

У цій колекції колядки та щедрівки звучать у виконанні найкращих українських хорів. Ви можете прослухати чи записати собі ці твори. Єдине прохання: зверніть увагу на композиторів, на виконавців (хор чи солістів) і диригентів — це люди, які подарували нам цю божественну красу, люди, за якими стоїть доля нашого народу, нашої високої культури, і їх варто знати, їх імена слід називати тим, хто нічого не знає про них.

Цей розділ Медіа-книги українського співу подано скоріш задля змісту; з нього можна перейти лише на окремі композиції. Завітайте в розділи Композитори, Диригенти та Виконавці — і Ви відкриєте для себе дивовижний світ! Унікальність нашої Медіа-книги саме в тому, що вона об’єднує тих, хто виплекав неперевершену українську хорову культуру. Зі сторінок окремих композиторів, диригентів і виконавців значно зручніше слухати музику — є можливість прослухати поспіль усі твори, опубліковані на сторінці.
Знайомтеся з різними розділами Медіа-книги — не пошкодуєте!

Колядки

Пісні на «Маланочки»