«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаХристиянство: віровчення та традиціїПраці Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФіларетаТом 7. Проповіді, промови, послання, доповіді, інтерв’ю

Промови


Привітання Святійшого Патріарха
Київського і всієї
Руси-України Філарета
Президенту України Леоніду Кучмі
у соборі Святої Софії
в Києві після вступу його на посаду
30 листопада 1999 року

Вельмишановний Леоніде Даниловичу,
Президенте України!

Ми стоїмо в соборі Святої Софії — національ­ній святині українського народу. Сьогодні тут музей, але собор залишається святим, хоч у його стінах не лунають церковні піснеспіви і не підно­сяться до Бога молитви.

Тут молився і просив благословення Божо­го на державний подвиг Ярослав Мудрий. Тут Господь надихав митрополита Іларіона написа­ти «Слово про Закон і Благодать», що прослави­ло нашу землю. Тут одержували від Церкви Боже благословення київські князі на великокнязювання. Тут після перемоги зустрічав Богдана Хмельницького Київський митрополит Сильвестр Косів, який до самої смерті не погоджувався на приєднання Київської митрополії до Московсь­кого Патріархату. Тут в години лихоліть зверта­лися до Бога православні люди і одержували від Нього благодатну допомогу. Свята Софія була свідком багатьох славних і безславних подій.

Сьогодні, після перемоги на президентських виборах, ми вітаємо Вас, шановний Леоніде Да­ниловичу, нашого Президента, що з волі Божої вдруге став Главою Української держави. Наша свята Церква підтримала Вас, коли вирішувалася доля України — повертатися в минуле чи разом будувати майбутнє Європи.

У Вашій особі український народ обрав дер­жавність, демократію, вільне сповідання христи­янської віри і надію на краще життя. Ми споді­ваємося, що Ви зробите все можливе, щоб не посоромити довіру народу.

Сьогодні з відомих причин ми не маємо можливості спільно помолитися Христу Спасителю, 2000-ліття Різдва Якого незабаром буде святкувати весь християнський світ, але від По­вноти Української Православної Церкви Київсько­го Патріархату щиросердно вітаємо Вас зі вступом на посаду Президента України і закликаємо на Вас Боже благословення. Ми хочемо бачити Вас співпрацівником Божим у розбудові в Україні єдиної помісної Православної Церкви.

Нехай Господь наш Ісус Христос дасть Вам мужність, силу і терпіння керувати українсь­ким державним кораблем, щоб він не розбився на підводних рифах, на які штовхають його так звані «радєтєлі народного благодєнствія».

Бог буде з Вами і Він як Всемогутній допо­може Вам, якщо серце Ваше буде відкритим для Нього. А Божа Матір захистить Вас від усякого зла, коли, знемагаючи під тягарем хреста дер­жавотворення, у душевних стражданнях, Ви бу­дете звертати до Неї душевні і тілесні очі.

Нехай ніяка підступна сила не похитне Вас на шляху жертовного служіння українському народу, а благодать Божа зміцнить і примножить Ваші душевні і тілесні сили.

Вітання з 2000-літтям Різдва Христового

Високоповажний
Леоніде Даниловичу Кучмо,
Президенте України!
Вельмишановний Олександре Олександровичу Ткаченко,
Голово Верховної Ради України!
Вельмишановний Вікторе Андрійовичу Ющенко,
Прем’єр-міністре України!
Шановна президіє!
Дорогі брати і сестри!

Цього року вся християнська цивілізація — православні, католики і протестанти — святкують подію загальнолюдського значення — 2000-ліття Різдва Христового. Різдво Христове — це прише­стя в світ Сина Божого, це з’єднання Божествен­ної природи з нашою людською природою для її оновлення через визволення від гріха і смерті.

У цей ювілейний 2000-й рік ми, християни, підносимо до свого Творця і Спасителя подячні молитви за Його безмежну любов до Свого тво­ріння, за Його благодіяння до роду людського.

Син Божий приніс на землю не тільки мир, а й меч. Тому від самого Його народження у віфлеємських яслах у світі йде боротьба (і досить жорстока) між добром і злом. У цій тяжкій бо­ротьбі, яка проходить у всіх сферах людської діяльності, а також і в самій людині, — переможе добро, тому що Сам Бог є Любов та Істина. Ця боротьба точиться вже дві тисячі років у самій Церкві Христовій. Історія свідчить, що в ній пе­ремагала завжди Істина і Любов. Ненависть, якщо вона навіть поєднувалася з силою, ніколи не пе­ремагала, тому що вона не спроможна подола­ти Божественну Любов.

У нашій славній Україні теж точиться бороть­ба у всіх сферах життя, в тому числі і в церковно­му середовищі. Переможуть ті, з ким буде Бог. християни сповідують: «З нами Бог, покоряйте­ся народи, бо з нами Бог». Треба, щоб Бог був з нами не на словах, а в житті — у наших серцях.

Наша жорстока реальність свідчить, що Ук­раїні потрібна єдина помісна Православна Церк­ва, без якої не може бути політичної стабільності. Без відродження духовності не може відбуватися поліпшення економічного і культурного рівня життя. Господь допоможе нам, українцям, якщо ми будемо звертатись до Нього в молитвах щиро і нелицемірно.

Від Імені Української Православної Церкви Київського Патріархату поздоровляю з двохтисячоліттям Різдва Христового Президента Украї­ни Леоніда Кучму, український уряд, Верховну Раду України, всіх християн і весь український народ.

Нехай Милосердний Господь зглянеться на нашу славну Україну та її багатостраждальний народ і відведе Свій праведний гнів за гріхи і беззаконня наші.

Благодать Господа нашого Ісуса Христа не­хай буде завжди з усіма вами.

2000 рік, м. Київ

Слово
Патріарха Київського
і всієї Руси-України Філарета
на зустрічі з Папою Римським
Іоаном Павлом ІІ
у Національній філармонії України
24 червня 2001 року

Ваша Святосте!

Ваш приїзд до Києва, після візитів до пра­вославних країн — Румунії, Грузії і Греції, є подією історичного значення, яка привернула до себе увагу майже всього світу. Сердечно, із христи­янською любов’ю ми вітаємо Вас у золотоверхо­му Києві — столиці Української держави, «матері міст руських», центрі східного християнства, звідкіля світло Христової віри, прийнятої з пра­вославної Візантії, засяяло на Півночі і Сході, в Москві і Сибіру.

Уперше в історії Глава Римо-Католицької Церкви з миром приходить на українську землю, на якій в минулому точилася боротьба між православними і католиками. Світ шанує Вас як Папу-миротворця, який намагається лікувати рани як на тілі церковному, так і всього людства, нама­гається примирити те, що — з точки зору людсь­кого розуму — є непримиренним.

Ми сподіваємось, що Ваш візит в Україну буде сприяти розвитку православно-католицько­го діалогу, а не поглибленню розділення, як це пророкує Москва. Ми будемо раді засвідчити, що православні і католики можуть і повинні жити в дусі християнської любові, як брати і сестри, і цьому сприятиме Ваш візит.

Московський Патріархат боїться прозелітиз­му, який уже засудили всі християнські Церкви. Ми віримо, що Ваше перебування в Україні не має нічого спільного з прозелітизмом, а навпаки, буде сприяти примиренню між православними і като­ликами та утвердженню християнської любові.

На сьогодні наші Церкви залишаються роз­діленими, але ми щоденно молимось до Глави Церкви — Господа нашого Ісуса Христа — за з’єднання святих Божих Церков і мріємо про до­сягнення цієї єдності. Нам потрібна єдність у вірі й істині. Гордість і владолюбство роз’єднали Цер­кви Сходу і Заходу. Одним словом, гріховність роз’єднала християнський світ, бо така її сутність. Любов з’єднує, а гріх роз’єднує.

Ми підтримуємо екуменізм, який ставить собі за мету досягнення єдності Церкви, але, всту­паючи в третє тисячоліття, православні, католи­ки і протестанти повинні змінити акцент в еку­менізмі. Катастрофічне падіння християнської моралі, руйнація сім’ї, секуляризація церковного життя є такими ж загрозами людству, як ядерна війна є загрозою життю на землі. Науково-техні­чний прогрес в умовах бездуховності в третьо­му тисячолітті може привести європейську циві­лізацію до самознищення.

Могутній потенціал Римо-Католицької Цер­кви разом з духовністю Православної Церкви і соціальним служінням протестантських Церков могли б відновити християнський дух у христи­янстві, щоб воно, як сіль, не втратило своєї якості та історія не викинула його на потоптання.

Ще раз сердечно вітаю Вашу Святість від імені Української Православної Церкви Київсько­го Патріархату, яка прагне об’єднання українсь­кого православ’я в єдину Помісну Українську Православну Церкву, і щиро бажаю, щоб Ваш історичний візит в Україну був благословенним і приніс добрі плоди.

Привітання Святійшого Патріарха
Київського і всієї
Руси-України Філарета
III Форуму світового українства

Високодостойний
Леоніде Даниловичу Кучмо,
Президенте України,
шановна президіє, дорогі делегати і гості!

Дозвольте мені як українському Патріарху сердечно привітати від імені Української Право­славної Церкви Київського Патріархату ІІІ Форум світового українства, який зібрався напередодні важливої події — 10-ї річниці незалежності Укра­їнської держави.

Українська держава утворилась мирно, без зброї і кровопролиття, і, справді, є даром Божим. Свою державність український народ вимолив у Бога, вистраждав на засланні в сибірських та інших таборах, під час голодомору, у боротьбі з фашистським поневоленням і не менш страшним радянським тоталітаризмом. Світове українство — в Україні та діаспорі, — ядром якого є інтеліген­ція, уможливило проголошення Української дер­жави 24 серпня 1991 року. Без його участі Укра­їнської держави не відбулось би. Тому наша Церква шанує своїх героїв — живих і померлих. Че­рез них Бог дарував нам незалежність. Ми схи­ляємося перед мудрістю першого Президента України Леоніда Кравчука і високо цінуємо мужність Президента України Леоніда Кучми, який у складних політичних та економічних умовах відстоює незалежність нашої Держави. Україна є і навіки буде існувати, бо жодні супротивні сили не можуть відібрати у нас те, що нам дарував Бог.

Сьогодні в Україні борються дві сили: укра­їнська і антиукраїнська. На жаль, за цим принци­пом розділене і українське православ’я. Ми ра­діємо з того, що почався процес об’єднання УПЦ Київського Патріархату та УАПЦ. У нас добрі сто­сунки з Українською Греко-Католицькою Церк­вою. Приїзд Папи Іоана Павла II до України дає нам надію на утвердження християнської любові між православними і католиками.

Без єдиної Помісної Української Православ­ної Церкви Українська держава буде постійно знаходитись у небезпеці. Тому нам конче необ­хідне визнання помісної Української Церкви з боку Вселенського Патріархату та інших помісних православних Церков.

Дорогі браття і сестри! Переважна більшість із вас, мирян, — православні. Разом з єпископа­том і духовенством ви складаєте Українську Цер­кву, і від вашої активності значною мірою зале­жить визнання автокефалії нашої Церкви. Тому я звертаюсь до вас і до Президента України з закликом: давайте разом зробимо все можливе, щоб Вселенський Патріарх визнав нашу єдину помісну Православну Церкву. Не будемо забу­вати, що без незалежної Держави не може бути незалежної Церкви, а без незалежної Церкви не буде незалежної Держави.

Ви зібралися на відзначення десятої річниці, щоб підтримати Україну, а її можна зміцнити тільки за рахунок згуртування українських сил. Українство відіграло вирішальну роль в утво­ренні Української держави, українство повинно перемогти антиукраїнські сили мирним шляхом, без насилля, щоб Україна ввійшла в європейсь­ку спільноту, стала заможною європейською дер­жавою, в якій будуть щасливо жити українці та всі інші нації.

Закликаю на ІІІ Всесвітній форум українців Боже благословення і бажаю успіхів у вашій праці.

Серпень 2001 року

Слово Святійшого Патріарха
Київського і всієї
Руси-України Філарета
на відкритті вистави
«Український вертеп»
у Нью-Йорку в ООН
19 грудня 2002 року

Насамперед я хочу висловити сердечну по­дяку Генеральному Секретареві і всьому Секре­таріату ООН за надану можливість Українській Православній Церкві вперше провести в при­міщенні ООН виставу «Український вертеп» на­передодні свята Різдва Христового і вдень, коли в нашій країні вшановують святителя Миколу, відомого в Америці як Санта Клаус.

Христос Спаситель, народившись у віфлеємському вертепі від Пресвятої Діви Марії, приніс на землю мир, про що сповістив ангел пастухам. Одним із найважливіших завдань ООН є збере­ження миру на землі. Ми високо цінуємо діяльність цієї поважної міжнародної організації, яка, керуючись християнськими і загальнолюдськи­ми цінностями, зберігає мир на землі, запобіга­ючи виникненню Третьої світової війни. Вистава «Український вертеп», яку ви щойно бачили, свідчить, що український народ любить мир і високо цінує миротворців. Протягом свого існу­вання він багато страждав, але ніколи не заво­йовував чужих земель. В українських народних традицій — християнська основа. Тому духовне життя в Україні завжди мало пріоритет. Велику шкоду духовності завдала політика державного атеїзму. Але сьогодні український народ відрод­жує свою духовність і свої вікові традиції.

У світі ми спостерігаємо катастрофічне па­діння християнської моралі, руйнацію сім’ї, се­куляризацію церковного життя. Науково-техніч­ний прогрес в умовах бездуховності може привести європейську і світову цивілізацію в тре­тьому тисячолітті до трагічних наслідків. Перед обличчям цієї загрози духовність, яку несе Пра­вославна Церква, разом з могутнім потенціалом Римо-Католицької Церкви і соціальним служін­ням протестантських Церков могли б відродити християнську мораль у світовій і європейській цивілізації. Трагічна подія, що трапилася в Нью-Йорку в 2001 році, приголомшила світ. Я сьогодні побував на місці цієї нечуваної трагедії і помо­лився за спокій душ тих, хто загинув того жахли­вого вересневого дня. Наша свята Українська Церква однозначно засуджує тероризм, як і всі інші насильства, які призводять до неймовірних страждань людей. Трагедія, що відбулася 11 ве­ресня 2001 року, не повинна допустити протис­тояння християнського та ісламського світів. Усі люди повинні розділяти біди один одного, співчу­вати, щоб таким чином виконувати Закон Христа, зберігати творіння Боже, мир і життя на землі. На завершення я хочу привітати всіх вас, дорогі друзі, браття і сестри, хто прийшов на виставу «Український вертеп», і побажати успіхів її орга­нізаторам і виконавцям.

Закликаю на всіх вас Боже благословення.

Слово у Свято-Володимирському
соборі з нагоди 40-річчя
архіпастирського служіння
Святійшого Патріарха Київського
і всієї Руси-України Філарета
3 лютого 2002 року

Ваші високопреосвященства і преосвященства!
Всечесні отці! Дорогі браття і сестри!

Насамперед я хочу висловити подяку і за ваше тепле привітання, і за те, що ви приїхали в цей день до Києва для того, щоб разом зі мною помолитися в цьому соборі з нагоди сорокаліт­тя мого перебування в архієрейському сані. Я дякую також Дмитру Власовичу за цей цінний подарунок — твори святителя Климента Охридського, який ревно служив Церкві, хоч і в інші часи, але його служіння не було легким і є гідним при­кладом для наслідування.

Сьогодні не можна не згадати про 1962 рік, коли Господь поставив мене єпископом Православної Церкви. Той час був тяжким. Те, що чи­нилося тоді, було гонінням на Церкву Христову, хоча говорили просто — «антирелігійна пропаган­да». У часи Хрущова відновилось активне бого­борство; не просто антирелігійна пропаганда — а боротьба проти Бога. Ця боротьба була особ­ливою, непорівнянною з тим, що діялося в 20-30 роки. Тоді закривали й нищили храми, ліквідо­вували монастирі; єпископат і духовенство відправляли на Соловки або в Сибір, але окре­мих християн не чіпали. А ось у хрущовський період богоборство торкнулось кожного. Тоді так і говорили, що боротьбу проти релігії потрібно вести індивідуально, тобто з кожним зокрема. І тому ніхто з посадовців не мав права переступи­ти поріг храму Божого, не мав права охрестити дітей, брати шлюб, ховати належним чином по­кійників. Молоді теж не дозволялось приходити до храмів, яких тоді було не так вже й багато.

Загальна атмосфера, яка панувала на почат­ку 60-х років, була жахливою. І я добре пам’я­таю, у якому стані, тяжкому і пригнобленому, знаходилося духовенство, яке обклали непомір­ними податками — такими податками, які вони ніколи не могли сплатити. Усе це робилося для того, щоб духовенство полишило Церкву. І деякі полишали, відмовлялись від сану і від Церкви. А тих, хто не відмовлявся, насильно відправляли на пенсію, щоб вони не служили Церкві Божій.

І ось у цей час Господь привів мене до єпис­копського служіння. Які були думки в мене тоді, у той страшний час? Такі думки: «Є Бог, Який ство­рив світ. Він ним керує, Він Всемогутній; і не може бути, щоб Він не переміг це злочестя». З цими думками я і став тоді архієреєм Російської Церк­ви. Мене не хотіли ставити єпископом. Перешко­ди були такі, що їх не могли подолати ні тодішній екзарх України митрополит Іоанн, ні Патріарх Алексій І. І тільки покійний митрополит, тоді Ярос­лавський, Никодим зумів пробити цю стіну. Про­те мене відправили за кордон, щоб я тут не пра­цював.

Ви бачите, пройшли роки, усі ці богоборці ганебно померли, все, що вони зруйнували, те­пер народ і Церква відбудували, і Бог показав свою силу. Не треба занепадати духом. Потрібно вірити, що Бог — Всемогутній і Він все може. Яки­ми шляхами Він зробить те, чого ми чекаємо, — відомо тільки Йому. Але від нас вимагається віри­ти в Нього, покладати на Нього надію, молитися і виконувати свої обов’язки. Більше від нас нічо­го не вимагається. Ми самі не можемо щось змінити, але Бог може все.

Тепер я хотів би порівняти той час, 60-ті роки, з 90-ми роками. Останні нагадують 60-ті.

Як і тоді, перед Церквою стоять проблеми, але тепер вони відмінні від тих, що були в минуло­му. У ці роки розквітла свобода, відкриваються храми, будуються нові, всі охочі можуть Іти до Церкви без будь-яких перешкод. Але постало Інше не менш важливе питання: яка в Україні повинна бути Церква? Російська чи Українська? Якщо Україна стала державою, то в ній мусить бути і своя Українська Церква.

Супротивні сили, як і в ті 60-і роки, — сильні. Вони мають такий вплив на суспільство і мож­новладців, на основі якого переконані, що в Ук­раїні не буде Української Церкви. Це неправда, цього не може бути. Бог дав нам державу-дасть і Українську Церкву. І нам потрібно, як і тоді, віри­ти в перемогу. Не потрібно сумніватися в тому, що в Україні буде Київський Патріархат, а не якась інша Церква. Нам усім — і архієреям, і духо­венству, і вам, дорогі браття і сестри, — треба працювати, виконувати свої християнські обо­в’язки. І Бог Сам невідомими нам шляхами при­веде до утворення в Україні єдиної помісної Пра­вославної Церкви.

На якій же основі повинна будуватися помісна Українська Церква? Нам потрібно не забу­вати, що Церква створена не для забезпечення благами земного життя. Господь Ісус Христос нікому зі Своїх послідовників не обіцяв, що вони не страждатимуть, житимуть в мирі і злагоді і їм буде добре на землі. Цього Христос не обіцяв, а обіцяв Царство Боже, яке є всередині кожної людини і яке є найбільшим скарбом і на землі, і на небі. Тому Церква покликана збільшувати цей духовний скарб — Царство Боже — у кожній людській душі.

Для чого ми приходимо до церкви? Для того, щоб заробити гроші або збагатитися? Ні, ми при­ходимо до церкви для того, щоб очиститися від гріховного накипу розбещеного гріховного світу. Ми тут, у храмі, отримуємо те, чого не можемо здобути у світі. Тут Господь через Євангеліє свідчить нам про те, що є Бог — Непереможний, Могутній, Благий і Справедливий. Що Він тур­бується про кожну людину.

Хто в біді, у гріхах, той приходить сюди і благає очистити його від гріхів, а це велика спра­ва, дуже велика. Ми навіть не можемо оцінити цього. Ви подивіться на деяких багатіїв. Вони мають все, їздять на броньованих розкішних машинах, можуть отримати найвишуканіше від світу цього, а миру, щастя, спокою в душі і бла­женства не мають. А коли людина приходить до церкви, якщо вона щиро молиться, якщо звер­тається не тільки розумом, а всім своїм єством, усією душею, — тоді вона отримує дар благодаті Святого Духа.

Наше завдання полягає в тому, що ми, свя­щеники і єпископи, повинні просвіщати народ світлом Євангелія і очищати благодаттю Свято­го Духа через святі таїнства. А ви, дорогі браття і сестри, маєте молитися, працювати і бути хрис­тиянами не тільки в храмі, а й у цьому гріховно­му світі. Бути тими світильниками, на які інші дивитимуться і, бачачи ваші добрі діла, прослав­лятимуть Отця Небесного. Якщо ми, наша Церк­ва, так будемо жити, то ми переможемо, А якщо будемо ворогувати, один на одного зводити на­клепи, викривати таємні гріхи чи робити ще щось подібне, то в таких справах немає Бога. У душі людини, яка це чинить, немає нічого святого; там діє диявол, а не Бог, — а якщо не Бог діє, то пере­моги не буде, бо перемога тільки там, де Бог.

Коли ми, дорогі браття і сестри, збираємось на такі урочистості, як сьогодні, чи на якусь бу­денну службу, ми повинні завжди душею і сер­цем звертатись до Бога, покладати на Нього надію. Є хвороби, значить, так мусить бути, а віра у вас є — Господь зцілить вас. А якщо не зцілить, то терпіть, бо так угодно Богові — через страж­дання очищати душу. Бо ми і до Бога, і до храму приходимо часто тільки тоді, коли болить або душа, або тіло. А коли немає скорботи, то ми і про Бога часто забуваємо.

Шлях кожної людини в цьому світі закін­чується однаково — смертю. Але її не потрібно боятись, бо вона вже переможена Сином Божим. Він був розп’ятий, помер, але воскрес, і тому у нас не повинно бути ніякого страху перед смер­тю, Є вічне життя, у яке увійде кожна людина (вірить вона в це чи ні). Ми, живучи в спілкуванні з Богом, покладаючи надію на Його всемогутню благу волю і промисел, повинні не зганьбити свого покликання, яке полягає в тому, щоб уві­йти у вічне життя для блаженства, а не для стра­ждання. Нехай Господь наш Ісус Христос допо­магає в цьому всім нам, а я ще раз дякую усім тим, хто зібрався тут, за ваші молитви і привітан­ня. Нехай Боже благословення буде завжди на всіх нас.

Послання
Патріарха Київського
і всієї Руси-України Філарета
преосвященним архіпастирям,
боголюбивим пастирям,
чесному чернецтву
та всім вірним
Православної Церкви України
з нагоди 10-ї річниці Об’єднавчого Собору 1992 року

Дорогі браття і сестри!

У ці дні в Києві відзначають дві десяті річниці: Українська Православна Церква Київсь­кого Патріархату і так звана Українська Право­славна Церква Московського Патріархату. Наша Церква святкує 10-ту річницю об’єднання, а Московська — 10-ту річницю роз’єднання українсько­го православ’я.

Згідно з канонами та традиціями правосла­в’я кожен народ, у якого є своя незалежна держава, має беззаперечне право на свою помісну Церкву. Протягом XX століття Українська Право­славна Церква двічі виборювала своє право на автокефалію, але більшість її ієрархів були зни­щені більшовицькою владою. Через гоніння на батьківщині вцілілі ієрархи автокефальної Укра­їнської Православної Церкви разом з багатьма православними українцями були вимушені виї­хати за кордон. І лише наприкінці 80-х років УАПЦ із вигнання повернулася в Україну.

Інша частина автокефальної Української Православної Церкви була в повоєнний час на­сильно підпорядкована Московському Патріар­хату. На початку 90-х років ця частина отримала від Московського Патріархату незалежність і са­мостійність в управлінні.

Коли український народ з Божої ласки у 1991 році здобув державну незалежність, з’явилися всі передбачені канонами підстави для того, щоб Православна Церква в Україні відновила повну канонічну незалежність, тобто автокефалію. Помісний Собор Української Православної Церкви, який 1-3 листопада 1991 року проходив у Києво-Печерській лаврі, засвідчив прагнення Церкви мати повну автокефалію, про що було ухвалено відповідну постанову. Під цією постановою сто­ять підписи всіх правлячих архієреїв УПЦ, представників усіх єпархій, монастирів та духовних навчальних закладів. Помісний Собор УПЦ — це найвищий орган управління Церквою, а тому всі рішення, які пізніше приймалися всупереч його постановам, є неканонічними та не мають сили.

З Історії помісних православних Церков відомо, що майже всі вони, за винятком небага­тьох, проголосили свою автокефалію самостійно, а інші помісні Церкви раніше чи пізніше визнали її. Тому й Собор Української Православної Церк­ви мав повне право відновити автокефалію УПЦ, але, бажаючи мати благословенний мир та на основі Богом заповіданої любові, він звернувся до Московського Патріархату, у підпорядкуванні якого тоді знаходилась УПЦ, Із проханням пого­дитись на незалежне буття нашої Церкви. На жаль, Російська Православна Церква в особі її єпископату не виявила мудрості та братньої лю­бові і замість хліба благословення дала Ук­раїнській Церкві змію розбрату.

Хоча під ухвалою Помісного Собору УПЦ про її автокефалію стоять підписи всіх правля­чих архієреїв, майже всі вони виявилися нестійкими і під тиском Московської Патріархії та зовнішніх сил стали на шлях зради рішень Собо­ру, а в його особі — волі Церкви. Небагато архіє­реїв залишилися вірними рішенням Собору, і начолі них — Предстоятель Української Православ­ної Церкви. У своїх діях, спрямованих на утвер­дження автокефалії УПЦ, він керувався волею Церкви, виявленою на Помісному Соборі.

Всупереч канонам та постанові власного Архієрейського Собору про дарування незалеж­ності та самостійності в управлінні Московський Патріархат вдався до грубого тиску на єписко­пат Української Православної Церкви. Не маючи на це жодного права, Священний Синод Російсь­кої Православної Церкви намагався відсторони­ти від керування Українською Православною Церквою її Предстоятеля та наказав митрополи­ту Харківському Никодиму зібрати незаконний Собор для обрання нового Предстоятеля.

За канонами Церкви збирати і очолювати Собори має право лише Предстоятель Церкви, і тільки у виняткових обставинах — інший ієрарх. Жодна з цих обставин не мала місця на момент скликання так званого «харківського собору», який був зібраний митрополитом Никодимом 27 травня 1992 року в Харкові і таємно вночі прово­див своє засідання.

Як відомо, вночі робляться лише темні спра­ви. Темна справа — це розкол українського пра­вослав’я, який вчинило харківське зібрання. Цей гріх вони перекладають із хворої голови на здорову, тобто з Московського Патріархату на Киї­вський Патріархат. 14-те правило Константино­польського Двократного Собору головною зов­нішньою ознакою розколу називає непокору своєму Предстоятелю. «Якщо якийсь єпископ, — говориться в ньому, — під приводом вини свого митрополита і раніше соборного розгляду відступить від спілкування з ним та не буде возносити імені його за звичаєм у Божественному тайнодійстві, про такого Собор визначив: нехай буде позбавлений сану, якщо буде доведено, що він відступив від свого митрополита і сотворив розкол». Згідно з цим та 34-м Апостольським пра­вилом «харківський собор», скликаний без бла­гословення Предстоятеля Церкви, є зібранням змовників, які своїми діями розкололи Українсь­ку Православну Церкву.

Московський Патріархат спрямовував та підтримував дії розкольників, на Архієрейсько­му Соборі заочно засудив Предстоятеля УПЦ, хоча на попередньому Соборі, на якому він був присутнім, виніс йому подяку та благословив продовжувати архієрейське служіння. За таких умов зникли навіть формальні причини, які мог­ли б утримувати Українську Православну Церк­ву в підпорядкуванні Московського Патріарха­ту. Тому настав час об’єднання двох гілок єдиної Української Православної Церкви — УАПЦ, яка була спадкоємницею автокефальної УПЦ в діас­порі, та Української Православної Церкви, яка несла своє служіння на Батьківщині.

Скликаний 25-26 червня 1992 року Всеукра­їнський Православний Собор став актом об’єд­нання двох гілок помісної Православної Церкви України. Ця єдина Церква отримала назву «Ук­раїнська Православна Церква Київського Патрі­архату», і саме вона — єдина спадкоємниця древ­ньої Київської митрополії. Наша свята Церква є правдивою помісною Церквою українського на­роду, у той час як так звана Українська Право­славна Церква в підпорядкуванні Московського Патріархату є не чим іншим, як сукупністю єпархій Російської Православної Церкви в Україні. Саме як єпархії РПЦ, а не як Українську Православну Церкву, її визнають представники помісних пра­вославних Церков, про що засвідчив лист Все­ленського Патріарха Варфоломія до митрополи­та Володимира (Сабодана), у якому «Синод» та «Собори» частини Московського Патріархату в Україні називаються лише зібраннями архієреїв.

Єдність віри та причастя Святого Духа, а не формальні рішення ієрархів — ось та основа, на якій тримається єдність єдиної, святої, соборної і апостольської Церкви. Наша свята Церква ні в чому не відступила від єдності віри, в ній так само, як і в інших помісних Церквах, звершується свя­те таїнство Тіла і Крові Христових та інші бого­служіння. Українська Православна Церква Київсь­кого Патріархату як помісна Церква є частиною єдиної, святої, соборної і апостольської Церкви та має єдність зі Вселенським Православ’ям. Тому, перебуваючи в єдності з містичним Тілом Христовим, яким є свята Церква, ми щиро вболі­ваємо за наших православних єдиновірних братів і сестер, які відокремилися і знаходяться сьогодні в розколі з нашою помісною Українською Право­славною Церквою. Обійми Матері — Церкви Украї­ни відкриті назустріч вам, брати наші.

Відзначаючи ювілей Об’єднавчого Собору та відновлення єдності Помісної Української Пра­вославної Церкви, закликаю усіх православних архіпастирів, пастирів та вірних покласти край розбрату, ненависті та чварам, які є плодами гріха, а виявити правдиву християнську любов та зробити все можливе для єдності православ’я в Україні. Вірю, що на буття єдиної Помісної Ук­раїнської Православної Церкви є воля Божа, бо «якщо це починання і це діло від людей, то воно зруйнується; а якщо від Бога, то ви не зможете знищити його; стережіться, щоб вам не стати і богоборцями» (Діян. 5, 38-39).

«Роблячи добро, не будемо сумувати, бо у свій час пожнемо, якщо не ослабнемо. Отже, доки є час, будемо робити добро всім, а найбільше ж своїм за вірою… Благодать Господа нашого Ісуса Христа з духом вашим, браття! Амінь» (Гал. 6; 9-10,18).

ФІЛАРЕТ, Патріарх Київський
і всієї Руси-України 2002 рік м. Київ

Слово Святійшого Патріарха
Київського і всієї
Руси-України Філарета
(10-ліття так званого «харківського собору»
і 10-ліття Об’єднавчого Собору наших Церков)

Ваші високопреосвященства
і преосвященства,
достойна президіє нашої конференції
всечесні отці, дорогі браття і сестри —
учасники нашої конференції!

В останні дні місяця червня Київ і Україна відзначили два десятиліття. Це — 10-ліття так зва­ного «харківського собору» і 10-ліття Об’єднав­чого Собору наших Церков. Два десятиліття, але події за суттю протилежні. Якщо в Харкові зібра­лися для того, щоб роз’єднати українське право­слав’я, що й сталося, то в Києві наш Всеукраїнсь­кий Помісний Собор зібрався, щоб об’єднати Українську Автокефальну Православну Церкву і Українську Православну Церкву Московського Патріархату (частково). Я підкреслюю це слово — частково, тому що далеко не всі архієреї, чиїм Предстоятелем я був до того, прийшли на цей Собор. Таким чином відбулося роз’єднання ук­раїнського православ’я.

Виникає питання: а чи треба було взагалі відокремлюватися від Московського Патріарха­ту? Чи не зробили ми помилку?

Ніякої помилки ми не зробили. Ми обрали історичний шлях розвитку Української Право­славної Церкви, і основою для цього було про­голошення Української держави!

Якби не було Української держави, мабуть, ми не порушували б питання про утворення помісної Української Церкви, а саме проголошен­ня української державності для нас було благословенням Божим на утворення помісної Української Церкви. І я думаю, якби не втручан­ня ззовні, якби не внутрішні українські сили, які перешкоджали утворенню автокефальної Церк­ви, ми сьогодні б мали єдину Православну Церк­ву в Україні, Для цього були всі підстави.

Однією з найважливіших підстав був Помісний Собор 1-3 листопада 1991 року. Це було законне канонічне зібрання українського єпис­копату, духовенства, представників мирян, духовних шкіл і монастирів. І ніхто не може запе­речити законність цього Собору. Він був закон­ним з усіх точок зору. І рішення його одностайне — автокефалія Української Церкви.

Відтак і наш наступний Собор був законний, бо він ґрунтувався саме на цьому рішенні Помісного Собору. До речі, Московський Патріар­хат навіть не згадує про цей Собор, тому що він свідчить проти нього.

За цей час точилася й точиться боротьба як всередині українського православ’я, так і бороть­ба між Москвою і Константинополем з одного бо­ку та між Москвою і Києвом з другого боку. Якою б не була ця боротьба, як би вона довго не три­вала, а закінчиться вона одним — утворенням єдиної помісної Православної Церкви.

Які підстави у нас для того, щоб стверджу­вати це? По-перше, неодноразове і постійне свідчення Президента України Л. Кучми, що Ук­раїні потрібна єдина помісна Православна Церк­ва. Я хочу звернути увагу на те, що Президент наголошує: єдина помісна, тобто автокефальна, повністю незалежна від іншої Церкви.

По-друге, це зростання Київського Патріар­хату. Ви вже чули зі вступного слова владики Димитрія про результати тих соціологічних опи­тувань, які постійно проводяться різними науко­вими установами. Незважаючи на те, проводять їх із Києва, із Москви чи Західної Європи, вони свідчать про одне: Київський Патріархат най­більший за кількістю прихильників. І друге, — що він поступово зростає. Це могло б відбуватися набагато швидше, якби ми не зустрічали пере­шкод на місцях, — не говоритиму про всі регіони, де перешкоджають нашому зростанню, — але є області, у яких влада не тільки не сприяє росту Київського Патріархату, а й гальмує його.

Ми не просимо якогось особливого ставлен­ня до нас; навіть не сприяння, ми просимо не перешкоджати нам рости. І ми виростемо в єдину помісну Православну Церкву.

Наші опоненти, будемо так говорити про Українську Православну Церкву Московського Патріархату, твердять, що у нас немає каноніч­них підстав для утворення автокефальної Церк­ви. Це — неправда, яка може ввести в оману лю­дей несвідомих, які не знають ні православного вчення про Церкву, ні канонів Православної Цер­кви. Власне, саме на цю несвідому частину Церк­ви і розраховане це твердження; а насправді ка­нони для утворення помісної Церкви є, і таким незаперечним каноном є 34-те Апостольське правило, у якому сказано, що кожен народ по­винен знати свого першого єпископа, тобто або патріарха, або митрополита, або архієпископа.

На цьому каноні й були засновані всі помісні православні Церкви, що сьогодні існують. І коли є таке 34-те Апостольське правило, то чому три­ває ця суперечка між православними Церквами? Треба виконувати 34-те правило — і буде в Церкві мир. Це було б так, якби існував механізм втілен­ня цього правила в життя, але механізму такого Церква не виробила. Протягом останніх тридця­ти років православні Церкви намагалися виро­бити такий механізм утворення автокефальних і автономних Церков, але три десятиліття працю­вали (і я брав безпосередню участь у всеправославних нарадах), і ні до чого не дійшли.

Справа в тому, що зіткнулися дві політичні сили. Я наголошую — не церковні, а саме політичні сили, тому що церковні сили дбали б насамперед про благо Церкви, — а то зіткнулися дві політичні сили у Церкві. Це — Москва і Константинополь, і ніхто з них не хоче поступитись. Москва зайня­ла свою тверду позицію, Константинополь — свою. Отож у результаті такого протистояння по­трібного механізму не вироблено. Через це ми й маємо отаке прикре становище зокрема і в Ук­раїнській Православній Церкві.

Але якщо звернутися до історії утворення православних автокефальних Церков, то вона свідчить: помісні Церкви самостійно проголошу­вали свою автокефалію, нікого не питаючи і нікого не благаючи. Це стосується і Грецької Церкви, і Болгарської, і Сербської, і Румунської — всіх Цер­ков, які сьогодні автокефальні.

Їм не дарували автокефалію — вони самі про­голошували її, а потім чекали визнання свого рішення. Так було в XIX і XX століттях. І тому й Українська Церква пішла саме цим шляхом — само­стійного проголошення своєї автокефальної Цер­кви. Ми нічим не погрішили проти історії, проти практики проголошення Церков, але процес виз­нання-тривалий. Через нього пройшли всі Церк­ви без винятку, утому числі й Російська, яка чека­ла свого визнання 141 рік. Найдовше з усіх, до речі, бо інші автокефальні Церкви були визнані швид­ше. Якщо самостійне проголошення автокефаль­ності — це реальність, це історія, це практика цер­ковного життя, то у всіх нас не повинно бути жодного сумніву щодо досягнення нашої мети.

Ми не матимемо автокефалії лише за однієї умови: якщо не буде Української держави, ось тоді не буде й автокефальної Церкви, бо її зни­щать. Як знищували автокефальну Церкву про­тягом XX століття. Двічі її нищили: у тридцятих роках і в 1944 році. І причина цього була одна — Радянський Союз, втрата Україною незалежності, проголошеної у 1918 році. Відтак українська державність і помісність Української Церкви по­в’язані одна з одною.

Не буде незалежної держави — не буде й автокефальної Української Церкви. Буде автоке­фальна Українська Церква — утвердиться й неза­лежна Українська держава.

Тому перший Президент Леонід Макарович Кравчук (ось він — у нашій президії) під час ви­борів, проголосив гасло: незалежній Державі — незалежна Церква. До речі, ця теза діє і понині.

Визнання Української Церкви залежить не від нас, а насамперед від Константинопольсько­го й Московського Патріархів. Якби вони домо­вились, то ми б мали визнану помісну Українсь­ку Церкву та увійшли б у молитовне спілкування з іншими Церквами.

Але поки що триває боротьба між цими дво­ма центрами. Ви знаєте, що велись і ведуться з цього приводу переговори. І спочатку все нібито йшло добре, а нині вони загальмувалися і фак­тично зайшли в глухий кут, хоч і не припинилися.

І слава Богу, що вони поки що не припини­лися.

Через що ж зайшли в глухий кут? Через протилежність позицій Москви і Константинополя. Якщо Константинополь наполягає на тому, щоб Українська Церква була автокефальною, то Мос­ковська Патріархія ніяк не погоджується на відокремлення Української Церкви. Я не буду роз’яснювати причин формування цих позицій. При­чини є, і небезпідставні, однак від цього нам не краще. Але хочуть вони цього чи ні, а мусять ко­лись домовитися. Якщо ж не домовляться, то біль­ше страждатиме не Українська Церква, бо ми — Церква самодостатня, Існувати можемо і без виз­нання, як існувала Російська Церква протягом півтора століття. А для світового православ’я це велика шкода, бо воно, виключивши десятки мільйонів православного населення України зі світового православного життя, цим самим ос­лаблює себе. Коли у наш час звідусіль іде наступ з боку тоталітарних сект, то православ’я з при­чини свого розділення не може адекватно реа­гувати. І страждає від цього передусім світове православ’я, а не лише українське.

Є пропозиція утворити в Україні автоном­ну Церкву. Що це дасть Україні? Правильний це шлях чи ні? Я вважаю, це шлях неправильний, який нас не може задовольнити передусім тому, що наша Церква з автокефальної, тобто незалеж­ної, стає залежною, нас збираються приєднати чи то до Московського Патріархату, чи то до Кон­стантинопольського, але ми не будемо мати са­мостійності, не будемо мати помісності.

Для наочного прикладу візьмімо Кримську автономію. Це та ж сама залежність, бо Крим знаходиться у складі Української держави. І якщо уявити, що Українська Церква буде автономною, постане питання: у чиєму складі — Московського чи Константинопольського Патріархатів. Нас не влаштовує ні одне, ні інше. Ми взагалі проти за­лежності, відтак автономії не сприймаємо.

Нам потрібна тільки помісна Православна Церква, бо у нас є своя незалежна Українська держава.

На завершення хочу сказати, що святкуємо десяту річницю Об’єднавчого Собору, але не де­сяту річницю існування Української Церкви. Наша Церква існує на території України понад тисячу років. Спочатку вона була в якості Київської мит­рополії, потім її приєднали до Московського Пат­ріархату і зробили багато шкоди розвитку Укра­їнської Церкви, українського богослов’я, українських традицій. Потім почалася боротьба цієї Церкви за автокефалію. Тобто наша Історія починається від князя Володимира, ми — прямі спадкоємці його Церкви. Я вважаю, що святкуван­ня 10-ї річниці має насамперед утвердити нас у вірі і зробити нас свідомими прибічниками Ки­ївського Патріархату, які повинні й надалі не зда­вати власних позицій, а йти вперед, рости і доро­сти до єдиної Помісної Української Православної Церкви, визнаної світовим православ’ям.

Слово
Святійшого Патріарха
Київського і всієї
Руси-України Філарета
під час відзначення
8-ї річниці його інтронізації

Ваші високопреосвященства
і преосвященства, всечесні отці,
Дорогі браття і сестри!

Насамперед я хочу подякувати всім преос­вященним архієреям, які цього дня прибули до Києва для того, щоб відзначити восьму річницю моєї патріаршої інтронізації. Дякую також і вам, всечесні отці, і вам, дорогі браття і сестри, що ви цього буднього дня прийшли помолитися в цей храм разом із нами.

Відзначаючи сьогодні річницю інтронізації, ми насамперед повинні підносити свої молитви до Бога, бо в 1995 році Він спас нашу Церкву від знищення. Ви пригадаєте побоїще на Софійському майдані, яке було прелюдією до ліквідації Київського Патріархату, та Інші події. Але невідо­мими і незбагненними для більшості шляхами Господь наш Ісус Христос вчинив так, що Київсь­кий Патріархат не тільки не знищили, а за ці вісім років він став міцною Помісною Українською Православною Церквою. Якщо в ті роки у когось і могло виникнути питання, чи існуватиме Ки­ївський Патріархат, то тепер, хочуть цього наші супротивники чи ні, Київський Патріархат існує та існуватиме як помісна Українська Церква.

Перед нами стоїть завдання визнання нашої Церкви як автокефальної іншими помісними пра­вославними Церквами. Для чого це нам по­трібно? Для спасіння? Ні. У нашій помісній Церкві, яка є частиною єдиної, святої, соборної і апос­тольської Церкви, спасіння людини відбуваєть­ся так само, як і в інших помісних Церквах. Ми відправляємо святі таїнства, проповідуємо пра­вославну віру, щиро молимося — і Господь не може не слухати і не почути наші молитви і мо­литви нашої Церкви.

Ми, дорогі браття і сестри, повинні бути впевненими, що перебуваємо в Церкві, якою керує Сам Господь наш Ісус Христос. Усі ж гріховні, земні вчинки людей, у тому числі й ар­хієреїв та духовенства, які не збігаються з волею Божою, потрібно просто відкидати. Ми повинні йти прямим шляхом, який накреслив Господь наш Ісус Христос. Який це шлях? Це шлях авто­кефалії нашої Православної Української Церкви, яка повинна бути рівною з іншими помісними Церквами.

Як ми можемо дізнатися, що на це є воля Божа, а не наша людська? На те, що це є воля Божа, вказує безкровне утворення з Божого бла­гословення незалежної Української держави. Багато поколінь українців боролися за утворен­ня такої держави, але не змогли її вибороти, а в наш час Господь без кровопролиття, війни і ре­волюції дав нам можливість проголосити неза­лежність України. А якщо Він благословив мати нашому народу незалежну державу, то в цьому є і благословення на буття в незалежній державі помісної Церкви, бо немає такої православної держави, де не було б помісної Церкви.

Подивіться: у Росії є помісна Церква, у Грузії — теж є, у Греції, Болгарії, Румунії, Сербії також є свої помісні Церкви. Навіть у маленькій Албанії, у переважно католицькій Польщі є помісні пра­вославні Церкви. Невже наш народ, який протя­гом своєї історії так багато страждав, але не зра­див православній вірі, не заслуговує мати свою помісну Церкву? Заслуговує. Тому ви не повинні вагатись, мати сумніви щодо правдивості нашої Церкви, яка веде всіх нас до спасіння і блажен­ного вічного життя.

Визнання нашої Церкви іншими помісними Церквами нам потрібне для того, щоб увійти з ними в спілкування і таким чином виконувати заповідь Божу про любов. Саме через спілкуван­ня Церков виявляється любов, але якщо нашу любов хтось відкидає, то це їхня справа. Ми по­винні любити всіх християн, насамперед право­славних, бо Христос не даремно сказав: «По тому пізнають, що ви Мої ученики, якщо будете мати любов між собою». Задля цієї любові нам і по­трібне визнання, щоб ми були єдиними у вірі і єдиними в любові.

Запам’ятайте, дорогі браття і сестри, що єдності без любові немає. У Самому Божестві, Яке є єдиним Божеством, існує єдність любові, бо Отець любить Сина і Святого Духа, Син любить Отця і Святого Духа, а Святий Дух — Отця і Сина. Тому і єдність у Церкві ґрунтується тільки на любові і вірі. Це та єдність, про яку перед Своїми стражданнями благав Господь наш Ісус Христос: «Отче, нехай усі будуть єдині». Єдині не в ро­зумінні підпорядкування одному патріархові чи папі, а єдиними в любові, бо любов об’єднує, а де немає любові, там немає і єдності.

Любов є основою єдності не тільки Церкви, але і суспільства, і держави. Україна зможе стати могутньою тільки тоді, коли в її основі буде ле­жати духовність, заснована на любові — до Бога, до своєї батьківщини, до свого народу і ближніх. Ви подивіться, як Господь направляє наші розум і почуття на шлях любові до батьківщини — Ук­раїни. Ви всі добре знаєте, які зараз відбувають­ся події у Керченській протоці, яка існує загроза територіальній цілісності України. Але поглянь­те: перед обличчям цієї загрози об’єдналися різні суспільні і політичні сили, які до цього часу пе­ребували у протистоянні. Із виникненням цієї загрози всі об’єднуються на основі любові до своєї батьківщини.

Любов є основою також і сімейного життя. Щасливою і міцною є не та сім’я, у якій є матері­альне багатство, а та, у якій є любов, і тому ми можемо утвердити і розширити нашу Церкву завдяки тій любові, яку ми повинні мати в своє­му серці та сіяти у світі. Про тих, хто розповсю­джує ненависть, знайте: вони розповсюджують свою поразку; бо там, де ненависть, там — дия­вол. А Бог сильніший за диявола, і Він подолає і його, і посіяну ним ненависть.

Сьогодні ми маємо таку потужну Церкву, яку ніхто з людей не зможе знищити, у нашій Церкві є 37 архієреїв (тут ви бачите половину з них), більше 3600 парафій, чотири вищі духовні шко­ли, шість духовних семінарій, більше 30 монас­тирів. Це — свідчення того, що у нас є всі підстави для подальшого зростання і зміцнення нашої Церкви — і це все завдяки Богові, Який благослов­ляє нашу працю. У той же час ми повинні пам’я­тати: так, Господь благословляє нашу працю, але ми теж повинні діяти — і архієреї, і духовенство, і віруючі.

Тому будемо насамперед молитися Богові, щоб Він послав у наші серця міцну віру, яка не захитається під віяннями тих чи інших вітрів; щоб Він викорінив з наших сердець ненависть, навіть до наших супротивників, щоб її не було, а щоб в серцях наших була любов і благодать Святого Духа. Будемо молитися, щоб Господь наш Ісус Христос зміцнив нашу державу, щоб Він навчив наших політиків, як потрібно любити свою Бать­ківщину, український народ і захищати його інте­реси. Ми впевнені, що Господь почує наші мо­литви, бо ми просимо у Нього допомоги на добрі і святі справи.

Амінь.

Жовтень 2003 року

Слово
Патріарха Київського
і всієї Руси-України Філарета
на урочистому вечорі
у Національній філармонії України
з нагоди 100-річчя від дня виходу
у світ Святого Письма
українською мовою
31 жовтня 2003 року

Вельмишановні учасники
урочистого зібрання!
Дорогі браття і сестри!

Святкування 100-ліття з дня виходу у світ Святого Письма українською мовою є визначною подією в церковному і культурному житті Украї­ни. Воно об’єднало православних, католиків і протестантів, бо всі ми вважаємо, що духовні цінності є міцною основою національної культу­ри і державності. Щиро дякуємо Київському міському голові Олександру Омельченку за сприяння у проведенні ювілею української Біблії та її перевиданні до 2000-ліття Різдва Христового. Заслуговує на подяку й Українське біблійне то­вариство, яке також перевидало так звану Кулішеву Біблію до сьогоднішнього ювілею.

Пантелеймон Куліш, Іван Пулюй та Іван Нечуй-Левицький, подвижники цієї святої справи « перекладу на українську мову Святого Письма, у складних історичних умовах своєю невтомною працею об’єднали Захід і Схід України і цим за­свідчили, що українці — один народ. Вони були переконані, що народ, який має Біблію рідною мовою, не може бути знищений; мова, якою пе­рекладено Слово Боже, — безсмертна. Сьогодні Україна вшановує трьох своїх видатних синів, їхня праця є продовженням трудів святих братів — рівноапостольних Кирила і Мефодія, учителів слов’янських, які довели християнському світу, що кожен народ має право читати Боже Слово і підправляти богослужіння рідною мовою.

Святе Письмо, або Біблія, — це книга Божа. Вона унікальна за ступенем свого розповсю­дження серед усіх народів. Це — наймогутніша книга у світі за своєю силою і впливом на життя людей вусі часи. Біблія — єдина книга, яка не вми­рає. Усі інші книги, якими б вони не були цікави­ми і корисними, — порівняно короткочасні.

Більшість із них з’являються і зникають, а Біблія — це книга на всі часи.

Інші книги призначені для певних кіл су­спільства — для людей, які займаються наукою чи мистецтвом, літературою чи історією. Біблія ж призначена для всього людства і для кожної лю­дини зокрема. Інші книги з плином віків втрача­ють свою силу, і майже все, що є в них корисного, поглинається часом. Біблія ж — книга невичерп­на. Джерело її настільки глибоке, що чим більше ми з нього черпаємо, тим більший знаходимо в ньому скарб. Інші книги мають недоліки і вади, які треба відкидати. Біблія — це книга, в якій немає помилок, тому що Бог, Який відкрив нам те, що потрібно для спасіння і життя вічного, не поми­ляється. Біблія містить у собі істину. Бог є істина, як про це сказав сам Господь наш Ісус Христос: «Я є путь, і істина, і життя…» (Ін. 14, 6). Біблія напи­сана пророками Божими і святими апостолами за натхненням Святого Духа, тому ця книга — богонатхненна. Пізнання природи і її законів відкри­ває нам буття, могутність, благість і премудрість Бога, а Біблія відкриває нам Творця. Сам Бог від­криває Себе людині настільки, наскільки Він хоче і наскільки людина може вмістити Його в собі.

Сердечно вітаю урочисте зібрання від імені Української Православної Церкви Київського Патріархату, яка прагне до об’єднання українсь­кого православ’я в єдину Помісну Українську Православну Церкву, і щиро бажаю, щоб право­славні, католики і протестанти разом сприяли відродженню духовності в нашому суспільстві на засадах християнської моралі. І нехай нам у цьо­му допомагає Господь.

Жити і працювати за Господніми заповідями

14 грудня Київський Патріархат святкував день тезоіменитства свого Предстоятеля — Святійшого Патріарха Філарета. Відповідаючи на привітання. Святійший Патрі­арх Київський і всієї Руси-України Філарет сказав:

Високопреосвященні і преосвященні владики,
всечесні отці! Дорогі браття і сестри!

Насамперед я хотів би подякувати всім пре­освященним архієреям за те, що цього дня вони приїхали для того, щоб разом помолитися Госпо­ду нашому Ісусу Христу. Особливо дякую Вам, вла­дико Варлааме, за тепле і змістовне привітання.

Потрібно зазначити, що успіхи, яких за три­надцять років свого існування досяг Київський Патріархат, є свідченням благословення Божо­го над нашою Церквою. Ми добре знаємо, через які випробування пройшла наша Церква за ці роки. Якби з нами не було нашого Пастиреначальника Христа, Який є Главою Церкви, якби не благодать Божа, дію якої в нашій Церкві чомусь дехто заперечує, то нічого подібного до того, чим є наша Церква сьогодні, ми б не мали. Ми б не мали такого єпископату, який сьогодні зібрався в такій кількості на богослужіння в цьому храмі; ми б не мали такого численного духовенства, який наповнює всі парафії (а їх близько чотирь­ох тисяч по всій Україні); а особливо потрібно відзначити те, що ми б не мали такої великої па­стви в Україні, яка, об’єктивно кажучи, є найбіль­шою за кількістю вірних.

Усі ці зовнішні вияви є свідченням дії благо­даті Святого Духа. Нам постійно докоряють, ніби­то наша Церква неканонічна, нібито ми порушує­мо церковні канони. Такі звинувачення розрахо­вані на те, щоб засліпити очі довірливих людей, які не знають, у чому полягає сутність канонів. Насправді ж та Церква, яка бореться проти нас, наполягає тільки на одному каноні — повернути­ся в московське духовне ярмо і виконувати її волю. За 300 з лишком років Українська Церква під омофором московських ієрархів втратила дуже багато, тому ми маємо всі канонічні, істо­ричні та духовні підстави для того, щоб розбу­довувати в незалежній Українській державі помісну Церкву так само, як це зробили інші наро­ди. А наші супротивники нехай не говорять на біле — «чорне». Ми прямуємо тією дорогою, яку накреслив Господь, а там, де Бог, там не може протистояти ніяка сила. У цьому повинні бути впевненими і єпископат, і духовенство, і віруючі.

Боротьба проти Київського Патріархату ве­деться не задля відродження духовності після 70-літнього атеїстичного полону, не задля благоче­стя, а задля отримання влади над Україною та душами українців. Наші супротивники бажають нашого нового духовного поневолення, а ми не хочемо йти в нове духовне ярмо. Ми хочемо в нашій незалежній Українській державі відроджу­вати духовність, традиції, культуру. Ми все це маємо.

Ви подивіться, з якою увагою український народ зустрів вихід книги «Закон Божий». Чому такий великий попит по всій Україні? Якби укра­їнське серце не тягнулося до Бога, до доброчес­ного життя, до милосердя, — навіщо йому цей Закон. Але ми бачимо, що українська душа тяг­неться до Бога, вона хоче знати Закон Божий і керуватися ним у своєму житті. Ми, дорогі браття і сестри, для того, щоб дійсно духовність відроджувалася, щоб стояти перед Богом і йти Його шляхами, повинні знати Його шляхи, бо всі ті біди, які насуваються на українське правосла­в’я з боку тоталітарних сект, є наслідком того, що воно розділене. Ні діти, ні молодь, ні навіть дорослі не знають православного віровчення і моралі. Ми терпимо ці біди від нашого незнан­ня, а «Закон Божий» дає духовну зброю в бо­ротьбі за православ’я, за високу православну духовність. Тому ця зброя багато кого лякає, бо це є меч духовний, який може перемогти всі ці негаразди не тільки на моральному рівні, але й у державі та суспільстві.

Держава і суспільство насамперед повинні підпорядковуватися моральним законам. Держа­на, яка не спирається на моральні закони, — недовговічна, бо не має міцного підґрунтя і побудова­на на піску, а з Євангелія ви знаєте слова Христа Спасителя про дім, побудований на піску, — поду­ють вітри, і він розсиплеться, а потрібно будувати на камені. Відтак і державу потрібно будувати на міцних моральних засадах, тоді ми будемо йти Божим шляхом, а не кривими дорогами.

Сьогоднішнє богослужіння ми відправили в день пам’яті святого праведного Філарета Милостивого, який справді протягом тисячоліття є світильником милосердя, що освітлює дорогу кожній благочестивій людині, бо таку любов до людей, яка була у святого праведного Філарета Милостивого, навряд чи хто з нас має. Він своїм життям вказує нам шлях.

Сьогодні ми живемо в такому суспільстві, у якому люди потребують милосердя, людяного ставлення, допомоги, і ми, дорогі браття і сест­ри, повинні допомагати одне одному в нашому житті. Тоді ніякі ворожі сили не подолають нас, бо любов сильніша за смерть. І якщо матимемо любов у своєму серці, яка була у Філарета Мило­стивого, то ми приречені на перемогу, як він, віддавши все своє майно, вірив, що Господь по­шле йому більше. Ця його віра Авраамова, що Господь може послати навіть більше, примушу­вала його віддавати останнє — і він став родичем Візантійського імператора, мав пошану й багат­ство, але найбільшим його багатством було те, яке він мав у серці, у душі.

Ось той шлях, яким повинна йти наша Цер­ква; ним ми маємо прямувати і не турбуватися про те, чи про нас говорять добре чи погане, бо Христос сказав: «Горе вам, як усі люди говори­тимуть про вас добре». Зверніть увагу, що це говорить Бог. Він знав те, що християнина за його віру і благочестя будуть ганьбити, зневажати, гнати, а Бог попри все це каже: «Радійте й веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах». Отож, дорогі владики, отці, браття і сестри, не­хай Господь нам посилає ту віру, яку мав пра­ведний Філарет Милостивий, ту любов до людей, яка жила в його серці, і ми не будемо зважати на те, що говорять про нас чи нашу Церкву — аби Бог був з нами. А люди можуть виступати і про­ти Церкви, і проти нас.

Я бажаю, дорогі браття і сестри, щоб Гос­подь дарував вам добре здоров’я, мир і любов у серце, а головне, — щоб Він привів нас цим шля­хом до вічного життя.

Амінь.

Любов у собі плекаймо!

Святійший Патріарх Філарет
очолив урочисті богослужіння
з нагоди Різдва Христового
у Свято-Володимирському
кафедральному соборі Києва
8 січня 2004 року

Ваші преосвященства,
всечесні отці, дорогі браття і сестри,
Христос народився!

Насамперед я хочу подякувати всім вам за те, що ви прийшли цього різдвяного вечора в собор рівноапостольного великого князя Воло­димира скласти різдвяні привітання. Я дякую Вам, владико, за ваше змістовне привітання і в цьому бачу зростання нашої Духовної академії.

Святкуючи Різдво Христове, ми не завжди повністю розуміємо його значення для нашого земного життя, для сьогодення, для життя кож­ної людини. Ми інколи вважаємо, що земне життя людини, її благополуччя, здоров’я, наше май­бутнє і майбутнє України залежить тільки від нас. Різдво ж Христове свідчить про те, що не все за­лежить від нас. Для того, щоб визволити людину від того, що ми з вами всі терпимо в цьому житті — неправди, нелюбові, руйнації сім’ї, недоїдання та інших всіляких бід, — для цього у віфлєємському вертепі народився Христос, бо Він як Бог може подолати все це.

Заради спасіння людини Він принизив Себе до такої міри, що наш людський розум навіть не може збагнути глибини цього приниження. Для чого Богові було потрібно так Себе принижува­ти? Для того, щоб виявити безмежну глибину любові до Свого творіння. І якщо Він нас так лю­бить, що принизив Себе до розп’яття на хресті, то невже Він не захистить нас, не захистить нашу Церкву, яка благає Його за кожним богослужін­ням, просячи Його милості й допомоги? Невже Він не почує наші молитви, коли ми просимо за себе, прощення своїх гріхів? Якщо Господь при­йшов спасти людину від гріха, то чи не простить Він грішника і грішницю, які звертаються до Ньо­го з молитвою? І почує, і простить, і захистить.

У своїх молитвах ми благаємо Бога не тільки за себе, а й за нашу державу, за наш народ, який потребує Божої допомоги. І невже Господь, Який дарував нам незалежну державу, не допоможе цій державі піднятися з колін і стати на ноги, щоб люди відчули свободу, добробут і насолоджува­лися земним життям. Якщо, кажучи: «Віра твоя спасла тебе!» — Він зцілював грішних людей, то невже в наш час існує інший Бог або Його тепер немає? Є Бог, і це Той Самий Бог, Який народився, був розп’ятий і воскрес із мертвих. Він і сьогодні діє так, як діяв протягом усієї історії людства.

Тому ніхто з вас не повинен думати, що Бог залишив Своє творіння і не піклується про ньо­го. Господь сказав, що «якщо навіть мати забуде своє дитя, щоб не помилувати його, то Я не забуду тебе». Ми повинні завжди пам’ятати, що Бог знаходиться поруч із нами, що Він не тільки на небесах у славі — Він поруч з кожним із нас.

Якщо це не так, то для чого ми молимося і, якщо з нами поруч немає Бога, до кого ми звер­таємося? Коли ви стоїте перед іконою у храмі чи у своїй кімнаті і звертаєтеся до Бога з молитвою, ви вірите в те, що Він поруч з вами чи ні? Вірите, бо, якби не вірили, — не молилися б. Тому для християнина в цьому житті немає нічого страш­ного. Які б життєві бурі не піднімалися, ми має­мо доброго Керманича-Христа Спасителя, Який не тільки втихомирив бурю на морі і спас пото­паючого Петра — Він втихомирює бурю серед народів і в народах, Він втихомирює бурю і в сім’ї, і в суспільстві.

Тому, святкуючи Різдво Христове, ми повин­ні насамперед дякувати нашому Спасителю Гос­поду Ісусу Христу, що Він народився у вертепі, дякувати за те, що Він чує наші молитви, прощає наші гріхи, дає здоров’я, дає бачити цей світ і насолоджуватися життям. Нехай Господь наш Ісус Христос, Який прийшов заради нашого спа­сіння, дає нам сили впевнено і твердо йти дорогою цього життя до життя вічного.

Амінь!

Христос народився!

Заключне слово Святійшого Патріарх;
Філарета на урочистій академії з нагоди його 75-ліття, яка відбулася
у Національній філармонії
23 січня 2004 року

Ваші високопреосвященства
і преосвященства, всечесні отці,
вельмишановні гості,
Дорогі браття і сестри!

Від усієї душі й від щирого серця дякую всім вам за теплі привітання з нагоди мого 75-ліття, за добрі й обнадійливі побажання.

Коли я згадую й аналізую свій життєвий шлях, чітко усвідомлюю, що все добре, хоч тро­хи значне, зроблене мною, належить не мені, а Богові, Який діє в людині силою благодаті Свя­того Духа; а все немічне і гріховне належить мені. Я не раз переживав величезну скорботу, коли здавалося, що Бог відступив від мене; тоді я зга­дував святого Іова Багатостраждального і Само­го Христа Спасителя і думав: якщо Спаситель, будучи Богом, Творцем всесвіту, принизив Себе до того, що став Людиною і перетерпів невимовні страждання, то що значать мої страждання — грішної людини. Були й моменти невимовної радості та любові до людей і всього світу, коли я літав, мов на крилах. Але зі свого життєвого дос­віду я повинен сказати, що віра в Бога і відданість Йому дає таку духовну силу, яка здатна перебо­роти все. Я переконаний, що Божественна бла­годать діє в кожній Істинно віруючій людині.

Земне життя, яким би воно не було — дов­гим чи коротким, щасливим чи скорботним, — має свій кінець. Без Бога і вічності воно не має жод­ного сенсу. Якщо існує людина, у якій горить любов, повинен Існувати Бог — джерело любові; якщо матеріальний світ незнищенний, повинно бути вічне життя.

Церква була заснована Ісусом Христом, щоб готувати людей до вічного життя. Вона поклика­на духовно відроджувати грішників, підтримува­ти високий моральний рівень людей, бути світлом для світу і сіллю землі.

Останнім часом ми спостерігаємо деяке моральне падіння у християнському середовищі, відступ від високих християнських ідеалів, від віри та любові. І це не тому, що Церква переста­ла бути святою, не тому, що Євангеліє Христове втратило свою силу.

Причина полягає в тому, що ми ходимо в темряві: не тому, що немає світла, а тому, що ми заплющуємо очі. Ми скаржимося на відсутність справедливості, а самі топчемо правду Божу в багні різноманітних пристрастей. Руйнуються сім’ї, результатом чого є скорочення кількості населення. Виникає небезпека вимирання цілих народів.

Але, незважаючи на таке моральне падін­ня, є надія на духовне відродження. Сьогодні тут зібралася еліта нашого суспільства, яку турбу­ють проблеми духовності, майбутнє нашої мо­лодої Української держави і відродженої Церк­ви. Ми радіємо з того, що сьогодні Церква, хоч і відокремлена від держави, але не відокремлена від суспільства. Українська інтелігенція, все наше суспільство намагається будувати демократич­ну правову державу разом із Церквою. Віднов­люються національні святині, побудовано тисячі нових храмів, до яких приходить багато молоді і дітей. Усе це є доброю ознакою духовного відродження нації. Нас особливо радує великий інтерес до «Закону Божого», який наша Церква видала 150-тисячним тиражем і безоплатно роз­повсюджує по всій Україні під гаслом «Закон Божий «- у кожну оселю». Ми будемо продов­жувати видавати і розповсюджувати цю важли­ву для школи і сім’ї книгу.

Сьогодні кожен, хто дбає про Українську дер­жаву, впевнений утому, що в нашій країні повин­на бути єдина Помісна Українська (Православна Церква. Наше переконання ґрунтується на істо­ричному досвіді: у кожній державі з православною традицією існує незалежна Православна Церква. Процес становлення своєї помісної Православної Церкви пройшли всі країни, у тому числі й Росія. Російська Церква побила рекорд невизнання се­ред усіх помісних православних Церков: її не виз­навали автокефальною, або, як часто кажуть те­пер, «канонічною», аж 141 рік. Українська держава не є винятком із загального правила. Тому ніхто не має морального права закидати нам тимчасового невизнання нашої Церкви автокефальною. Прийде час — і тоді визнають усі.

А поки що перед українським православ’ям стоїть проблема об’єднання. Хто з ким повинен об’єднуватися: Українська Православна Церква Київського Патріархату з УПЦ Московського Патріархату? Чи, навпаки, УПЦ Московського Пат­ріархату з Київським Патріархатом? Якщо припустити, що УПЦ Київського Патріархату піде на об’єднання з Московським Патріархатом, чого Москва дуже бажає, то це означає, що не тільки ніколи не буде помісної, тобто незалежної, Ук­раїнської Церкви, але й Україна знову може втра­тити свою державність. Тому вихід може бути тільки один: УПЦ Московського Патріархату по­винна об’єднуватися з Київським Патріархатом.

Чи піде УПЦ Московського Патріархату на об’єднання з Київським Патріархатом? Виходячи із сьогоднішньої ситуації, треба відверто сказати: ні! Церква Московського Патріархату не може самостійно прийняти таке рішення, хоча вона і називає себе «самостійною і незалежною». А Мос­ковський Патріархат не погодиться на відок­ремлення від нього Української Церкви, виходячи із політичних інтересів. Ми добре знаємо, що Ро­сія хоче всіляко посилити свій вплив на Україну.

Але все це — наші людські міркування. Ми не знаємо думок Божих. Прикладом може служити розпад Радянського Союзу. Керівники Кремля не планували такого розвитку подій, але Бог розсу­див інакше — і Радянського Союзу не стало. По­дібне може відбутися і стосовно Церкви.

Ми повинні усвідомлювати, що в Українській державі є Помісна Українська Православна Цер­ква. Це — УПЦ Київського Патріархату. Вона не тільки стала потужною Церквою в Україні, але з року в рік набирається сили і зростає. Зростає, але поволі. Чому поволі? Тому, що наша влада часто не тільки не сприяє зростанню помісної Православної Церкви, а, навпаки, гальмує цей процес, хоч усім відомо, що наш Президент не­одноразово заявляв, що в Україні повинна бути єдина Помісна Українська Православна Церква.

Влада стверджує, що на сьогодні УПЦ Мос­ковського Патріархату за кількістю парафій ста­новить більшість. Київський Патріархат за кіль­кістю парафій є другою в Україні Церквою, трохи меншою за Московський Патріархат. Але за кількістю прихильників, згідно з опитуваннями українських, європейських і російських соціоло­гічних служб, Київський Патріархат майже вдвічі більший за Московський. А влада все-таки вва­жає, що Московський Патріархат становить більшість, а Київський — меншість.

І ось наша влада ставить запитання: кому вона повинна сприяти — більшості чи меншості? Більше того, вона ставить і друге запитання: а чи повинна вона сприяти тому, щоб меншість стала більшістю? Іншими словами, чи повинна влада сприяти тому, щоб Київський Патріархат став більшістю, а Московський — меншістю? Відповідь — ні! Виходить, що на словах — Українській державі потрібна своя помісна Церк­ва, а на ділі — підтримується чужа Церква, Церк­ва іншої держави.

Яка позиція стосовно Української Православ­ної Церкви Вселенської Патріархії? Діаметрально протилежна позиції Московської Патріархії. Все­ленський Патріарх вважає, що Українська Церква повинна бути автокефальною, тобто незалежною. Переговори, які почалися у 2000 році за участю Київського Патріархату й УАПЦ, через неприми­ренне ставлення Московської Патріархії перетво­рилися на переговори між Константинополем і Москвою і зайшли в глухий кут. На сьогодні Все­ленська Патріархія має великі проблеми з Елладською Церквою, і тому їй не до проблем укра­їнських Церков, коли свої — ближчі і болючіші. Московська Патріархія намагається використати цю ситуацію на свою користь.

Ми переконані, що Бог благословив бути Україні незалежною державою. Якщо це не так, то наші душа і серце звертаються до Бога: Гос­поди, Боже, навіщо Ти дарував нам незалеж­ність?! Невже тільки для того, щоб через деякий час нам, українцям, знову повертатися у духов­ну, економічну і політичну неволю? Ми не віри­мо в це! Ми знаємо, що слово Бога незмінне і сила Його нездоланна. Тому ніякі ні зовнішні, ні внутрішні ворожі сили не переможуть Божого провидіння. Україна є і назавжди залишиться незалежною державою.

І якими б складними не були політична та економічна ситуації, яким би не було соціальне напруження в Україні, це не зможе змінити вільний і демократичний вибір українського на­роду, який він зробив на референдумі у 1991 році. Україна має могутню українську інтелектуальну еліту, має молоде покоління, яке не знає «єги­петської» неволі, має свою помісну Українську Церкву. Єднанню української інтелігенції і Церк­ви, всього українського суспільства не завадять ніякі супротивні сили. Якими б значними не були сьогоднішні негаразди в Україні, вони не вічні. У цьому гріховному світі все минає. Прийде час — і Україна вийде на широкий європейський простір. Треба мати велике терпіння і тверду волю зміню­вати все на краще.

На завершення я хочу ще раз висловити щиру подяку за те, що ви прийшли привітати мене з ювілеєм — сімдесятип’ятиріччям від дня народження, за ваші добрі побажання.

Нехай милостивий Господь дарує всім нам міцне здоров’я, натхнення у творчій праці, бла­гополуччя в житті і зберігає на многії літа.

Слово
Патріарха Київського
і всієї Руси-України Філарета
у Свято-Володимирському
кафедральному соборі Києва
28 листопада 2004 року

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри!

Ще в часи Старого Завіту, звертаючись до народу. Господь Бог сказав через пророка Мойсея: «Ось, Я сьогодні запропонував тобі життя і добро, смерть і зло. Якщо будеш слухати заповіді Господа Бога твого… і виконувати заповіді Його… то будеш жити… і благословить тебе Гос­подь Бог твій на землі…» (Втор. 30, 15-16).

Ці слова Господа звернені і до українського народу, бо тепер перед нами стоїть питання ви­бору між добром і злом.

В останні місяці цього року Україна опини­лась у центрі уваги всього світу. Здавалося б, президентські вибори, які відбуваються в кожній цивілізованій країні і проходять спокійно, нічого драматичного не повинні нести. Чому ж вибори Президента України стали такою подією, яка при­вернула до себе увагу всього світу? Тому, що мова йде не стільки про вибори Президента, скільки про вибір між добром і злом, про вибір між демократією і авторитаризмом, між свобо­дою і неволею.

Під час виборів Господь розкрив людям очі і показав нам обличчя добра і обличчя зла. Сьо­годні всі люди бачать виявлення добра і зла. Несправедливі президентські вибори в Україні показали зло у його непривабливому вигляді: це — фальсифікація волевиявлення народу, дез­інформація в засобах масової інформації, зло­вживання владою, залякування, нагнітання стра­ху, неправда, образи людської гідності та інше. Господь дає людям зрозуміти і відчути на собі силу диявола, яка діє через людей. Як колись у давнину Господь Бог попустив сатану спокушувати багатостраждального праведного Іова, так і сьогодні той же Господь Бог показує нам страш­ну силу диявола — через те зло, яке ми відчуває­мо всім своїм єством.

У той же час Господь показав нам і добро. І подивіться, що відбувається на майданах і вулицях Києва та інших міст України. Якщо говорити коротко, тут ми бачимо виявлення християнсь­кої любові, тут діє благодать Божа. Тому люди миролюбної, у них немає агресії. На їхніх облич­чях ви бачите радісні посмішки; вони ввічливі, дискусії проходять толерантно. Молодь актив­но висловлює свою позицію, але поводить себе достойно. Відчувається свобода і демократія. Якщо говорити євангельськими словами, люди відчувають у своєму серці Царство Боже, про яке Христос сказав, що воно знаходиться всередині вас, тобто в серці. Хто був на майданах і вули­цях Києва, той відчув особливу атмосферу ра­дості і силу народу. Це є сила добра, що діє під впливом благодаті Святого Духа.

Показавши таким чином реальне добро і ре­альне зло, Господь Бог звертається до україн­ського народу: «Обери добро, виконуй заповіді — і будеш жити, і буде на тобі Моє благословення на землі».

Ми повинні обрати добро, а не зло; українсь­кий народ повинен обрати свободу і демократію, а не сповзання до авторитаризму і тваринного страху. Треба обирати правду, любов і мир, а не неправду, ненависть і ворожнечу. Християнин, який є таким не за ім’ям, а за способом життя, так само як і кожна чесна людина, обере добро.

Дорогі браття і сестри! Церква закликає всіх до миру, але мир, побудований на неправді, не може бути міцним.

Маючи віру в Господа нашого Ісуса Христа і покладаючи надію на Його всемогутність і мило­сердя, ми повинні бути впевненими, що в Україні переможе добро. Переможе добро і правда, тому що за ними стоїть Бог, а Бог непереможний.

Ми були свідками перемоги над фашизмом у Великій Вітчизняній війні, ми бачили перемогу Церкви над войовничим атеїзмом. На наших очах розпалася тоталітарна система, яку у світі нази­вають імперією зла. Своїм промислом Господь веде і Україну до свободи, демократії і добра. Ми не даремно молимось за те, щоб Господь дарував людям дух розуму і нелицемірну любов до своєї Батьківщини. І хіба ми не бачимо це про­світлення розуму і любов до людей на майданах і вулицях Києва? Народ прокинувся і прагне доб­ра і демократії.

Дорогі браття і сестри! Ви чули в останні дні провокаційні виступи про розділення України. Україну не розділить ніяка ворожа сила, якщо її народ обере добро і любов. Розділяють гріх і зло, а любов і добро завжди єднають. І хіба ви не ба­чите, яку ці дні єднаються люди із Заходу і Сходу України, навіть і тоді, коли мають різні погляди.

Перемоги не можна досягти через комп­роміс добра і зла. Компромісу між добром і злом бути не може. Господь наш Ісус Христос сказав: «Що може бути спільного у світла і темряви, між Христом і веліаром (тобто дияволом)?» Комп­роміс може бути між людьми, бо людина за своєю природою є добром.

Усі ми прагнемо щасливого і мирного жит­тя на землі, але нетреба забувати про вічне. Яким би щасливим не було наше земне життя, однак воно тимчасове. Прийде час, коли кожен із нас покине землю і перейде у вічність. Сенс нашого земного життя полягає в тому, щоб ми тут оби­рали своє майбутнє. А майбутнє вічне життя може бути або блаженним, або страждальним. Все залежить від того, що людина обирає на землі — добро чи зло. Тому Господь Бог сказав: «Ось Я сьогодні запропонував тобі життя і доб­ро, смерть і зло. Якщо будеш слухати Господа Бога твого… І виконувати заповіді Його… то бу­деш жити… і благословить тебе Господь Бог твій на землі…» (Втор. 30,15-16).

Богу нашому слава навіки-віків.

Амінь.

Промова
Святійшого Патріарха
Київського і всієї
Руси-України Філарета,
виголошена на заході
міжконфесійної духовної
солідарності на майдані
Незалежності в Києві
5 грудня 2004 року

Дорогі браття і сестри!

Сьогодні представники різних християнсь­ких Церков, юдейської та мусульманської релігій зібралися на майдані Незалежності, що свідчить про те, що Церква і релігійні діячі разом з наро­дом.

Церква була з народом у найтяжчі часи: і в роки Великої Вітчизняної війни, і в 1991 році, коли народжувалася Українська держава. Церква і сьогодні, коли відроджується українська нація і ук­раїнська демократія, разом з народом. Усі ці місяці і дні випробувань українського народу ми молилися за справедливі президентські вибори, молилися, щоб Господь просвітив людям розум і наповнив їхні серця любов’ю до своєї батьків­щини України. Наша участь у відродженні укра­їнської демократії полягала також і в тому, що ми зверталися до нашої пастви і до всього укра­їнського народу зі зверненнями, у яких засуди­ли фальсифікацію виборів як 31 жовтня, так і 21 листопада.

Ми звернулися до Президента України Ле­оніда Кучми і нагадали йому про його присягу на Конституції України і на Біблії. Ми особливо наголошували на тому, що присяга на Біблії — це не формальність. Це обітниця перед Богом, а з Богом жартувати не можна. Так ми діємо тому, що все те, що відбувалося після президентських виборів, — це порушення християнської моралі; і той, хто клянеться на Біблії, бере на себе обо­в’язки не тільки захищати Конституцію і закони України, а й виконувати Заповіді Божі, які дару­вав Бог через пророка Мойсея всьому людству. Тому ми закликаємо Леоніда Кучму зробити все для того, щоб чесно залишити посаду і передати її всенародно обраному Президенту.

Дорогі браття і сестри! Усе, що відбуваєть­ся на цьому майдані і на вулицях Києва та інших міст України, свідчить про те, що в Україні йде боротьба між добром і злом. Ми бачимо облич­чя зла — це фальсифікація, це неправда, у якій народ України вже не хоче жити. Це — зловжи­вання владою, це — обман, це — підкупи та інші злочини, які засуджуються як нашим українським законодавством, так і Церквою. У той же час ми бачимо вияв християнської любові, і ця любов полягає в тому, що кожен, хто приходить на цей майдан, на вулиці Києва й інших міст України, відчуває тепло християнської любові. Ми свідчи­мо, що це є дія благодаті Святого Духа, яка охоп­лює ваші серця, дає вам терпіння, мужність. І ви повинні знати, дорогі браття і сестри, що Бог не бездіяльний, що Бог завжди був, є і буде на боці добра. Тому ми впевнені, що перемога буде за добром, бо з ним, добром, і з нами є Бог.

Сьогодні ми повинні звернутися до Госпо­да нашого Ісуса Христа з молитвою, тому що Господь один може вивести Україну з тих труд­нощів, у яких ми тепер знаходимося. Господь навчив нас молитися так, і прошу вас повторювати за мною слова Господньої молитви.

Після цього Святійший Патріарх Філарет прочитав молитву «Отче наш», яку за ним повто­рювали сотні тисяч громадян, присутніх на центральній площі Києва.

Звернення до православних християн
та до всього українського народу

Дорогі браття і сестри!

Нам з вами випало переживати складні, але разом з тим знаменні й доленосні дні в історії нашого народу й нашої Батьківщини. З Божою допомогою громадяни України згуртовано стали на захист своїх конституційних прав, зокрема права на чесні й справедливі президентські ви­бори, демократії. Сили, які стали на бік зла, зло­вживаючи владою, вдаючись до неправди та фальсифікацій, підкупів та насильства намагали­ся перекрутити результати волевиявлення наро­ду і надовго закріпити своє панування. Нашими з вами зусиллями ці наміри були розбиті — ми відстояли не лише нашу свободу, але й неза­лежність і соборність України. У цьому благосло­венному пориві ми стояли за Правду, а тому були разом з Богом, бо Господь Сам про Себе сказав, що Він є Істина. Правда Божа осяяла й повела нас, і в тому пориві ми стали іншими. Ми не тільки здобули надію, але й зміцніли наша віра та лю­бов до України. Ми стали єдиною нацією і єдиним українським народом.

Довгі роки йшов наш народ бездоріжжям, не бачачи мети, втративши віру здобути свободу, відвернувшись від Бога. Пам’ятаймо, що через наші роз’єднаність і зневіру чужинці чинили на нашій землі погроми і масові убивства, нищи­ли також селян та інтелігенцію, не раз влашто­вували голодомори, прагнули знекровити народ, здолати його волю до незалежності. Вершиною цих злочинів став страшний голодомор 1932-1933рр. На тернистому шляху українського на­роду — кров мучеників за віру Христову, руїни храмів, хула на Бога, бідування наших батьків, кров загиблих поетів і народних героїв. На шля­ху, який вів до поневолення, ми чуємо тупіт ко­ней завойовників і яничарів, бачимо тіні зрад­ників, які плазували перед чужими володарями й ідолами.

Сьогодні ласкою Всемогутнього Бога ми здобули право на незалежну Українську держа­ву, право на демократію і свободу, на духовне самовиявлення. Дорожімо цими дарами, вони випали нам, нашим дітям і онукам, але за них боролися наші батьки й прадіди, за них вони розплачувалися кров’ю і життям! Схилімо голови у молитві за них, не зрадьмо пам’яті про них! Шануймо їхні віру в Бога і любов до рідної землі! Простімо їм те, чого вони не зуміли чи не встиг­ни зробити для свободи України.

З волі Божої нам судилося дихати повітрям свободи, визначати долю України. Бог дав нам можливість побачити обличчя зла і обличчя добра. Ми стали свідками перемоги добра над злом. Перемогла християнська любов, бо там, де любов і правда, перебуває Бог. У наших храмах постійно лунала молитва за справедливі прези­дентські вибори, за те, щоб Господь послав лю­дям дух розуму і нелицемірну любов до Украї­ни, простив нам неправди і провини наші. Радіймо з того, що в тій громадянській і христи­янській єдності на майдані Незалежності разом зверталися до Бога з молитвою ієрархи і свяще­ники Української Православної Церкви Київсько­го Патріархату, Української Греко-Католицької Церкви, Римо-Католицької Церкви, протестантсь­ких Церков. Серед них були і молилися і свяще­ники Української Православної Церкви Московсь­кого Патріархату, хоч і всупереч волі своїх ієрархів. Церква на весь голос засвідчила, що вона була і є з народом. Нас вело почуття пас­тирської відповідальності перед своєю паствою, перед усіма співвітчизниками. Разом з нами були представники інших світових релігій: мусуль­манської та юдейської. Велике прагнення укра­їнського народу до правди, свободи і демократії об’єднало людей різних віровизнань і національ­ностей. Наші молитви почув Господь, а помаран­чевий колір нашої свободи побачили в усіх куточках землі. Увесь світ був свідком переродження України: із малознаної країни вона перетворила­ся на відому всьому світу велику державу. Хіба не з волі Божої благодаттю Святого Духа стало­ся це?

Вельмишановний Вікторе Андрійовичу,
Президенте України!

У цей радісний та урочистий день ми, пред­ставники християнських Церков, зібрались у цьо­му величному і древньому Софійському соборі, який за свою майже тисячолітню історію бачив багато доленосних для України подій, щоб підне­сти подячні молитви до Бога і привітати Вас зі всенародним обранням на найвищу посаду — Президента України.

Сердечно і щиро вітаю Вас від імені Укра­їнської Православної Церкви Київського Патріар­хату з цією знаменною подією. Наша Церква щиро молилася за чесні і справедливі президентські вибори і впевнена, що Господь почув миші смиренні молитви. Церква була з народом у вирішальні дні.

Ми зібралися тут, щоб разом з Вами подякувати Богові за Його милість до українського народу і особливо до Вас. Ви перенесли великі випробування, на що здатна далеко не кожна людина; перенести їх можна було тільки з допомогою Божественної благодаті. Ми віримо, що Господь обрав Вас на велике служіння Україні раніше, ніж український народ обрав Вас Прези­дентом. Ознакою Божого благословення є успіх Помаранчевої революції, яка здивувала людство своєю християнською мораллю і духовністю та зробила Україну відомою у всьому світі держа­вою, яка мирним шляхом перемогла сили зла, показала обличчя добра і твердо стала на шлях свободи і демократії. Тепер ми впевнено може­мо сказати, що з нами Бог. Без волі Божої і допо­моги Бога такі події не відбуваються.

У цей урочистий день, після того як Ви, вель­мишановний Вікторе Андрійовичу, склали при­сягу українському народові і насамперед Богові, коли поклали руку на Біблію, ми запевняємо Вас, що Церква за кожним богослужінням буде по­стійно молитися за Вас і за новий український уряд, щоб Господь дарував Вам добре здоров’я, Соломонову мудрість і козацьку мужність у служінні українському народові. Ми впевнені, що під Вашим керівництвом український народ відчує здобутки демократії і свободи, що духовні цінності будуть мати пріоритет у житті і діяль­ності кожного громадянина України. Христос Спаситель сказав: «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, і все це додасться вам»(Мф. 6, 33), — тобто добробут людей буде його наслідком. Ми закликаємо Боже благословення на Ваші подальші труди і бажаємо, щоб справ­дилася надія народу на краще життя в мирі і справедливості.

Нехай ніяка підступна сила не похитне Вас у жертовному служінні українському народові, а благодать Божа зміцнить і примножить Ваші душевні і тілесні сили. Без надання пріоритету духовним цінностям не можна збудувати міцну державу.

Промова
Святійшого Патріарха Київського і всієї
Руси-України Філарета
на урочистій академії з нагоди випуску
у Київських духовних школах

Ваші високопреосвященства
і преосвященства, всечені отці,
викладачі, професори, доценти
Київської духовної академії і семінарії,
шановні випускники Академії і Семінарії!

Я ще раз хочу всіх вас привітати із завершен­ням чергового навчального року і разом з вами порадіти з того, що наші духовні школи так щедро поповнюють нашу Українську Православну Церкву Київського Патріархату своїми кадрами.

Як ви знаєте, мені доводиться виступати на радіо і відповідати на різні запитання. І ось се­ред тих запитань було і одне дуже цікаве. Воно має важливе життєве значення: чи діє Бог в історії і в наш час, чи не діє? Саме це запитання свідчить про те, що люди думають, що Бог не діє в історії, не діє в нашому житті. Тому що очі наші затьма­рені, заплющені — і ми не бачимо дій Бога. Тому й виникає запитання: діє чи не діє? Ось коли ви молитесь за здоров’я своїх близьких людей, молитесь у церкві, молитесь вдома, — коли ви мо­литесь, ви вірите в те, що Бог може допомогти, чи не вірите? Якщо ви не вірите, то навіщо моли­тесь? Ви ж самі себе обманюєте, якщо не вірите в те, що Бог може допомогти. А якщо вірите — а ваша молитва свідчить про те, що ви вірите в те, що Бог може допомогти зцілити від тієї чи іншої хвороби близьку вам людину, — то значить ви цим самим підтверджуєте, що Бог діє. А якщо Він діє щодо кожної людини, яка молиться Йому чи не молиться, то невже Бог не діє щодо Своєї Церк­ви, Главою якої Він є? Чи ми думаємо, що Церк­вою керують патріархи, архієреї, духовенство. Ні. Бог керує. Він є Глава. Ви ж на уроках Догматич­ного богослов’я чуєте, що Бог Христос є Главою Церкви, і на запитання, хто є Глава Церкви, ви відповідаєте; Господь наш Ісус Христос. Якщо Він є Глава Церкви, то Він який Глава, хіба номіналь­ний? Чи Він є реальним Главою містичного Тіла Христового? Він є реальним Главою.

Хто вивчає глибоко історію і вникає в цю істо­рію всією душею, той неодмінно співчуває тим подвижникам, мученикам чи святителям у їхньо­му служінні. Іноді в душі виникає така заздрість, свята заздрість, — чому я не жив у ті часи? Я б теж чинив так, як вони чинили. Ось згадаймо навіть наш минулий XX вік, який був дуже багатий на ці всі протиріччя, випробування і славу. Ось ми за­раз читаємо: канонізували таку кількість святи­телів Церкви — і Української, і Російської, і інших Церков на теренах колишнього Радянського Со­юзу — читаємо списки, і вони дуже великі. Але ж що стоїть за цією сухою статистикою?

За цією статистикою стоїть реальне життя, реальна боротьба диявола з Богом, добра і зла, і хто жив у ті часи, тому здавалось, що Бог поки­нув і Свою Церкву, і Свій народ, і духовенство, і монастирі, тому що майже все це було зруйно­вано. Ось скажіть, яку треба мати віру, щоб в умовах цієї тотальної руйнації храмів і людських душ вірити в те, що Бог є, і що Він все бачить, і що Він скаже Своє слово. У часи цієї руйнації ми нібито не бачили Бога, не бачили Його правиці, Його сили; але це, як ви знаєте тепер, не озна­чає, що Він не діяв. Ось перед вами свідок — Ми­хайлівський собор. Що від нього залишилось у 1936 році, і що ми маємо тепер? Випадково це чи не випадково? Не випадково! Бо вся історія хри­стиянства, вся історія людства свідчить про те, що Бог завжди перемагає. Завжди перемагає добро. І тому, якщо ми хочемо бути переможця­ми в житті, ми повинні бути причетними до доб­ра, ми повинні діяти під благословенною рукою Божою, яка захищає нас.

Коли помирали святителі, священики, миря­ни в Сибіру, коли їх розстрілювали, це не озна­чало, що вони переможені. Наш час показав, що перемогли якраз розстріляні, замучені; а ті кати, які демонстрували свою силу, де вони тепер? Згадаймо «вождя народів». Якою славою користувався він, а чим усе скінчилось? Скінчилось тим, що знеславили так, як не знеславлювали нікого в нашій історії. Отак завершується діяльність та­ких людей, спрямована на творення зла. А тих, кого розстріляли, тепер усі прославляють, і на прикладі їхнього життя ми вчимося, як треба вірити в екстремальних умовах.

Якщо ми простежимо всю історію християнства, всю історію Церкви, то побачимо, що немає такого періоду, коли б Церква жила спокійно, мов у тихій пристані. Боротьба почалась із самого заснування Церкви Христової. Зверніть увагу на послання святого апостола Павла. Скільки в них скорботи через те, що і лжебратія допікає, і єресі виникають. Згадаймо період гонінь на Церкву Христову. Скільки замучено! Це все боротьба. Легко читати історію, перегорта­ти сторінки, але тяжко все це пережити. Історія Української Церкви теж сповнена і радостей, і скорбот: і радості розповсюдження християнства та визнання християнства державною релігією, і великих скорбот від руйнації Київської Русі монголо-татарами та різних поневолень як із Захо­ду, так і з Півночі. Але все це Церква пережила. Розпочався новий період. Він неповторний щодо попередніх періодів, хоча сутність залишається однією і тією ж: тоді страждання і тепер страж­дання. Тоді були в одній формі, сьогодні — в іншій, але болить однаково: як тоді, так і тепер. Тоді радості були, і тепер є радості.

Господь, Який керує усім, не дає нам спокус більше, ніж може витримати наша душа. Якщо на чиюсь долю випало багато страждань, значить — душа міцніша. Пригадайте апостола Петра, який був серед дванадцяти апостолів найенергійнішим, найсильнішим, але спокуси йому випали найбільші — і він не встояв. І тому, коли ви в житті відчуваєте, що вас обступили неприємності, страждання, хвороби, — не дивуйтесь цьому і не падайте духом. Бог знає, кому скільки покласти на плечі: одному — більше, другому — менше, але завжди потрібно триматись одного. Як сказав Паскаль, великий вчений, який досліджував при­роду, — однією рукою вивчай природу, а другою тримайся ризи Божої. Так і ми повинні працювати в тих умовах, які Бог створив нам. Але завжди потрібно триматися ризи Божої. Якщо відірве­мось від ризи Божої, відірвемось від Христа,  — загинемо! Тому що сама людина витримати у світі і страждання, особливо у наш вік, не може. І тому не дивуйтесь такій великій кількості самогубств у наш час. Це — наслідок того, що ці люди підірвалися від Бога. Якби вони трималися Бога, то не вчинили б такий злочин над собою.

Нам, архіпастирям, пастирям Церкви і викладачам, треба завжди пам’ятати слова апостола Павла, який говорить, що ми є працівниками на ниві Божій, яку Він вирощує. Дійсно, вирощує все Бог, бо той успіх, який має навіть добрий пастир у Церкві, на парафії, — це не його заслуга, а заслуга благодаті Божої, яка діє через цього священика чи архієрея. Ми повинні радіти з того, що є працівниками Божими на Його ниві, бо Господь сказав: «Де Я буду, там буде і слуга Мій». А ми є слуги Божі. А якщо ми слуги Божі, то маємо надію, що будемо і прославлені в Царстві Небесному, тому що Слово Боже є істина. Людське слово нетверде, а Боже Слово — тверде та істинне. Що сказав Господь в Євангелії — це треба сприймати як абсолютну істину, яка не підлягає жодній кри­тиці, тому що Бога критикувати неможливо. Якщо Господь сказав, що, де Він, там і слуга Його буде, значить — це буде так. Але горе нам, якщо ми не належимо до слуг Божих. Горе нам, якщо ми не працюємо на ниві Божій. Тоді немає значення, який у тебе сан — чи сан патріарха, чи ти простий мирянин, чи монах, — підеш у пекло! Тому що ти не належиш до Бога, ти не Його працівник. Пра­цював на землі заради земного благополуччя — отримуй. Але після цього знай слова Христа Спасителя: «Ти отримав свою нагороду». За що пра­цював, те і отримав. Пам’ятаєте притчу про роб­ітників? Як Господь сказав? Навіщо ти турбуєшся: як ми з тобою домовлялися, отримав і йди. От­римав земні блага і йди.

Усе те, що ви вивчили і будете вчити надалі, сприймайте не просто як необхідну кількість знань для того, щоб бути освіченою людиною, освіченим священиком, — сприймайте все це як те необхідне, чим ви будете керуватись у житті. І не треба думати, що от ви закінчите Семінарію чи Академію і вам набутих знань достатньо. Ні! Якщо хтось вважає, що це так, той помиляється. Це стосується насамперед викладачів. Закінчи­ли Академію, отримали ступінь кандидата богослов’я і на цьому поставили крапку. Не попов­нюють свої знання, не читають, не користуються літературою. І що тоді відбувається? Відбуваєть­ся такий процес: поступово те, що вчив, забувається, втрачається, і в результаті виходить, що кандидат богослов’я без знань, бо втратив все, не працював. А потрібно, щоб викладачі пам’ятали, що це теж нива Божа, можливо, навіть більш відповідальна, тому що ви готуєте пастирів Церкви. Те, що ви вкладете в душі студентів і вихованців, буде вашою заслугою. Якщо випус­кники Академії і Семінарії мають невеликі знан­ня, то така ваша нагорода. Це результат вашої праці. Якщо студент не бажає відвідувати лекції, то це свідчить про те, що лекції нецікаві. Вони нічого не дають молодій людині. А треба, щоб лекції слухали із задоволенням і хотіли отримати ці знання. Так само це стосується і духовенства, яке після закінчення Семінарії та Академії іде на пастирську працю. Дивно, але це так: переважна більшість духовенства в наш час не проповідує. Чим же воно займається? Відправляє літургію, виконує треби — хрестить, вінчає, ховає. А далі? Де ж праця відродження людських душ? Де вона? Її нема. Чому нема? Тому, що, по-перше, знань мало, а по-друге, інтереси гріховні, якби інтереси духовні переважали над матеріальними, тоді б священик думав про те, як на­вчити дітей, як навчити молодь; а до них потрібно йти — не чекати, поки вони прийдуть до церкви. Вони можуть і ніколи не прийти. Похрестили їх і все. Вони вважаються християнами, а в дійсності ніколи не відвідують храми. Так ось, потрібно до них іти. І це обов’язок пастиря. У радянські часи нас не пускали нікуди, крім храму та подвір’я цер­ковного. Оце і вся наша діяльність була. І ми не несемо відповідальності за те, що нам не дозво­лялось. Бо Господь поставив нас у такі умови. Але сьогодні, коли Господь нам дав сприятливі умови, можна створювати і недільні школи, і йти до молоді, і влаштовувати різні гуртки, і спілку­ватись на різні теми. Хто зі священиків тепер цього не робить, несе відповідальність перед Богом. Не думайте, що все це так минає. Нічого не проходить безслідно. Нагорода за достойну працю буде не тільки на небесах. Нагорода буде тут, на землі. Коли ви відчуватимете, що посіяне вами приносить свій плід, і бачитимете радість в очах людей — це і є ваша нагорода. Але після цієї буде ще більша — на небесах. Тому не праві ті, які кажуть, що Церква обіцяє нагороду десь там, на небесах. Ні! Бог дає нагороду і тут, на землі, і це повинно бути стимулом для вас. І священики, і ті випускники, які приймуть священний сан, ідіть оцією дорогою. Вона вузька і терниста, але це правильна дорога. Не йдіть широкою дорогою. Не живіть так, як усі. Не треба жити, як всі. Багато хто каже, що я живу, як всі. А треба жити не так, як усі, а так, як повеліває Бог. Є Бог чи немає? Є! Діє Бог? Діє! Тому потрібно цією вірою жити і керуватись. Тоді будемо йти твердо по життєво­му шляху і збудуємо єдину в Україні Православну Церкву. Бо з нами Бог!

Патріарх і Президент
молилися за упокоєння жертв Голодомору
26 березня 2005 року

Перед початком панахиди
Святійший Патріарх звернувся
до присутніх:

Вельмишановні Вікторе Андрійовичу
та Юліє Володимирівно,
шановні члени уряду,
Дорогі браття і сестри!

Ми зібралися у цьому величному кафед­ральному соборі Святого Володимира для того, щоб помолитися за наших дідів, батьків, матерів, братів і сестер, які загинули під час голодомору в 1932-33 роках, а також помолитися за велико­го патріота України Олега Ольжича, який віддав своє життя за волю нашої Батьківщини.

Ми жили в той час, коли такий великий зло­чин, як голодомор, що знищив мільйони українців, замовчувався. Жертви цього злочину навіть не були всі відспівані за християнським звичаєм, хоча всі вони були християнами — це наслідки діяльності злочинної влади.

Але сьогодні Господь поставив нас у нові умови. Ми маємо не тільки свою незалежну Ук­раїнську державу, але і справжню демократію, яку з Божого благословення народ виборов під час Помаранчевої революції. Тому сьогодні у нас є можливість не тільки правдиво висвітлювати історію нашої України, але й відкрито молитися за наших праотців, отців, матерів, братів і сестер, заморених голодом, які у великих муках залишили земне життя. Згадуючи їх, кожен з нас повинен бути твердо переконаний у тому, що існує Бог, вічне життя і що правда у світі завжди перемагає, бо, де правда, там і Бог.

Нічого кращого ми не можемо зробити для загиблих від голодомору, як помолитися за спокій їхніх душ. Тому ми зібралися тут, щоб вшанувати їхню пам’ять і благати, щоб Господь упокоїв їхні душі в Царстві Небесному.

Амінь.

Слово
Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета,
виголошене у Володимирському соборі Києва в день шанування
пам’яті Святого рівноапостольного великого князя Володимира
28 липня 2005 року

Ваші високопреосвященства
і преосвященства!

Всечесні отці, Дорогі браття і сестри!

Сьогодні ми зібралися у такій великій кіль­кості на богослужіння і молитву в цьому соборі на честь рівноапостольного князя Володимира Великого для того, щоб підкреслити, що свято на честь князя Володимира Великого є всеукраїнсь­ким. Особливої ваги йому додає те, що ми, як і князь Володимир, будуємо Українську державу.

Святий рівноапостольний Володимир доб­ре розумів, що без істинної віри його держава не може бути міцною. Тому він шукав істинну релігію, істинного Бога. І коли знайшов істинно­го Бога — Спасителя Господа нашого Ісуса Христа, — то не вагався, яким шляхом йому йти і яким богам поклонятися. В істинності християнської віри князь Володимир переконався не тільки тому, що його посли, які побували в Константи­нополі, побачивши велич і красу православного богослужіння і храму Святої Софії, вже не хотіли залишатися язичниками, а бажали швидше ста­ти християнами, — Бог на ньому особисто пока­зав Свою силу.

Ви знаєте з історії про те, що перед хрещенням князь Володимир втратив зір так само, як Савл, коли йшов у Дамаск переслідувати християн. Ці два міцні стовпи Православної Церкви — першоверховний апостол Павло і великий князь Володимир — прийшли до пізнання істин­ного Бога через фізичну сліпоту. Ця сліпота була ознакою того, що вони були дійсно духовними сліпцями, бо князь поклонявся неправдивим богам, зробленим руками людей, а Савл переслідував християн. Втративши зір, вони в своїй душі покаялися і навернулися до Істинного Бога.

А коли вони духовно прозріли, Господь повернув їм обом зір. Коли князь Володимир переконався в тому, що Богом істинним є Той Бог, Якого шанують християни, то, скажіть, чи він не повинен був подбати про те, щоб його народ пізнав істинного Бога? А тому, охрестивши на­род і духовно укріпивши людей, князь Володи­мир зміцнив також і державу.

Тепер нам доводиться знову будувати Ук­раїнську державу. Для цього потрібно мати ті самі духовні силу і віру, які мав князь Володи­мир Великий. І ми дуже раді тому, що нинішня влада починає прозрівати і розуміти, що не може бути міцної Української держави з убогою духов­ністю, з неправдою, насиллям та іншими поро­ками сучасного суспільства.

У служінні народу і державі велике значен­ня має Церква, яка повинна займатися відрод­женням духовності. Для того нас покликав Гос­подь наш Ісус Христос та поставив єпископами, пресвітерами і дияконами, щоб ми вели народ до Бога. І якщо ми не виконуємо цього покли­кання, то треба пам’ятати про Суд Божий.

Князю Володимиру перед тим, як він при­йняв християнство, також принесли картину Страшного суду Божого. Подібна ікона зображе­на і тут, у нас в соборі, на західній стіні. Тому коли ми виходимо з храму, то повинні обов’яз­ково дивитися на це зображення і пам’ятати, що нас усіх чекає Суд і нам треба буде дати відповідь за своє життя і служіння перед Тим, Хто сидить на Престолі Слави.

Я дуже вдячний усім нашим архієреям, які приїжджають кожного року на це всеукраїнське свято для того, щоб помолитися разом, духовно зміцнити себе і попросити заступництва у свя­того князя Володимира. Ми молимося до нього, щоб він перед Престолом Божим ублагав Христа Спасителя зміцнювати нашу державу і щоб Господь насамперед привів Православну Церкву до єдності. Бо те, що ми сьогодні бачимо в українському православ’ї, — це сліди диявольсь­кої праці, сліди гріха, і ми ніколи не об’єднаємося в єдину Церкву, якщо не зрозуміємо, що роз­діляє гріх і ненависть, що тільки любов може об’єднати і Церкву, і людей.

Вшановуючи пам’ять святого рівноапостоль­ного Київського князя Володимира, будемо просити, щоб він молився за всіх нас, за весь український народ, нашу владу і Українську державу.

Слава Ісусу Христу.

Промова
Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета
в соборі Святої Софії в Києві
в День незалежності України з нагоди її 14-ліття
24 серпня 2005 року

Вельмишановний Вікторе Андрійовичу Ющенко, Президенте України! Вельмишановна Юліє Володимирівно Тимошенко, Прем’єр-міністре України! Вельмишановний Володимире Михайловичу Литвине, Голово Верховної Ради! Шановні державні і громадські діячі! Дорогі друзі, браття, сестри!

Сьогодні ми зібралися в цьому славному со­борі Святої Софії, щоб відсвяткувати 14-ту річни­цю незалежності Української держави, помолити­ся і випросити Благословення Боже на майбутнє.

За свою майже 1000-літню історію собор пам’ятає багато подій — славних і скорботних. Нині ми святкуємо радісну подію — День незалеж­ності України.

Протягом століть український народ боров­ся за свою державність: пролив багато крові, перетерпів безліч страждань, а бажаної мети не досягав, бо не було на те благословення Божо­го. А коли прийшов час, Бог благословив бути Україні незалежною державою. Це сталося без насилля, без зброї і без пролиття людської крові. Незалежність прийшла з неба мирно і тихо. Ось що значить благословення Боже!

У роки незалежності попередня влада багато зробила, але не пішла дорогою правди і демократії. Тоді Бог надихнув народ захистити правду, демократію і свободу.

На майдані Незалежності і вулицях Києва, а також в інших містах України об’єдналися різні політичні сили довкола ідеї боротьби проти не­правди, за добро і правду. Боролися за демократію і свободу слова, а краще сказати — йшла боротьба між добром і злом. У цій боротьбі взяла гору християнська любов, яка виявилася в доброті, допомозі одне одному, милосерді, толерантності та інших добрих вчинках. Це була ознака присутності благодаті Божої і Божого благословення. Помаранчева революція здивувала весь світ. Він не жахався її, як жахаються крива­вих революцій. Переміг народ, бо з ним був Бог. Незалежність і Помаранчева революція ма­ють між собою спільне — це благословення Боже. Хоча в цій боротьбі перемогло добро, але зло залишилося в країні і дає про себе знати, Воно не хоче здавати свої позиції — цим поясню­ються існуючі проблеми. Коли народ об’єднався проти зла, він переміг. А ось об’єднатися навко­ло добра у багатьох не вистачає ні мудрості, ні сили. Тому наше суспільство залишається не консолідованим. Навіть Церкви не можуть об’єдна­тися у християнській любові. Українське православ’я залишається роз’єднаним, хоч усі ми визнаємо, що в Українській державі повинна бути єдина помісна Православна Церква. Треба лю­бити Україну не словами, а ділами.

Багато хто любить себе в Україні, а не Ук­раїну в собі. Усі ми хочемо, щоб Бог благослов­ляв наші труди, але треба при цьому знати, що Господь не може допомагати гріху і злу. Боже благословення буде на нас, коли ми йтимемо дорогою правди, шляхом виконання Заповідей Божих.

Сьогодні ми зібралися на цьому святому місці, щоб піднести подячні молитви Господу нашому Ісусу Христу за всі Його благодіяння для України і нашого народу. Ми щиро дякуємо Господеві за незалежність Української держави і за перемогу добра в Помаранчевій революції, і за те, що Він дав нам справжнього українського Президента — Віктора Ющенка — та інших видат­них державних і політичних діячів.

Помолимось за Українську державу, за її Президента, за Верховну Раду, за український уряд і за весь український народ. Помолимось тією молитвою, якою навчив нас молитися Сам Господь наш Ісус Христос:

Отче наш, що сси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям на­шим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки-віків. Амінь.

(Разом з Патріархом Філаретом цю молитву вголос читали також багато з тих, хто був при­сутній у Софійському соборі).

Помолимось за Президента України, щоб Господь дарував йому здоров’я, мудрість і силу вести Український корабель дорогою правди Божої. Помолимось за уряд, Верховну Раду, щоб Господь укріпив і умудрив їх служити на благо українського народу.

Помолимось за весь український народ, щоб Господь був милостивим до гріхів і провин на­ших і послав нам мир, благоденство і єдність. Помолимось за єдність святих християнських Церков і за спасіння всіх нас.

Нехай Боже благословення завжди перебу­ває над Україною і її народом!

Слово
Святійшого Патріарха Філарета під час архіпастирського візиту
на Галичину (Тернопільську та Івано-Франківську єпархії)

Ваші високопреосвященства
і преосвященства, всечесні отці,
Дорогі браття і сестри!

Сьогодні Православна Церква відзначає свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Це свято нагадує нам проте, що наше визволення від гріха і смерті Господь звер­шив через страждання.

Страждання Сина Божого, Який втілився і став людиною, почалися від самого Віфлеєма, і все життя нашого Спасителя — це хресний подвиг. Усе своє земне життя Він страждав від людських гріхів. Що це були за гріхи, від яких страждав наш Спаситель?

Перш за все — це те, що юдеї чули слова Ісуса Христа, бачили Його чудеса, які Він звершував, і не вірили в те, що Він є Син Божий. І тому Гос­подь ніби скаржиться на людський рід, кажучи: «Якщо ви не вірите Моїм словам, що Я є Син Бо­жий, то повірте Моїм ділам». А діла Його — це чудеса, які виявлялися в тому, що Він зціляв сліпих, кульгавих, виганяв бісів, воскрешав мер­твих. Тобто Він чинив такі діла, які людина, навіть свята, не може звершити. І після всього цього юдеї не вірили, що Він є Син Божий. Більше того — вони Його навіть принижували, коли говори­ли, що Він силою бісівською виганяє злих духів. Усе це лягало на душу нашого Спасителя, і Він не міг не страждати від цього.

Він знав, що з Ним ходить ученик, який ви­дасть Його на смерть. І потрібно було мати ве­лике терпіння, знаючи, що поруч зрадник, дава­ти йому навіть Свої Тіло і Кров. А найбільше гріхи людські лягли тягарем на нашого Спасителя, коли Його невинного судили язичники, а потім розіп’яли. На хресті, на якому Його розіп’яли, найбільших страждань зазнав безгрішний Гос­подь наш Ісус Христос.

Але на цьому хресті Господь подолав гріх. Він не проклинав тих, хто Його проклинав. Він нікого не ганьбив, а навпаки, звертаючись у молитві до Свого Отця, благав: «Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять». Господь Ісус Христос витерпів смерть і воскрес із мертвих. Таким чином Він подолав на хресті людські гріхи. Він долав їх протягом усього свого земного життя. Спокушуваний людьми і дияволом, Він не спо­кусився, а точно виконував волю Свого Небес­ного Отця. Він говорив, що Його їжа — творити полю Отця Небесного. Подолавши в людській природі гріх, Син Божий подолав і смерть, бо безгрішна людина не може померти. Тому Гос­подь, зазнавши смерть, воскрес Із мертвих. Через Свої страждання, смерть і воскресіння Він визволив нас, визволив людську природу від гріха і смерті. І тепер ми, християни, будучи визволеними від гріха і від смерті, повинні стати причетниками Його страждань.

Що означає стати причетником страждань Ісуса Христа? Це не тільки співчувати Його стражданням у Гефсиманському саду і на Голгофі — цього недостатньо. Для того, щоб бути співпричетником страждань Ісуса Христа, потрібно так само невинно страждати, як страждав Він. На землі немає жодної людини, яка б не страждала, але всі земні страждання людей розділяються на два види: є страждання без вини, а є страждання за гріхи.

Апостол Петро в посланні до християн пише, щоб вони не боялися несправедливих страждань, бо, несправедливо терплячи страж­дання, ми стаємо співпричетниками страждань Ісуса Христа. І далі апостол пише, що якщо ви є співпричетниками невинних страждань Христо­вих, то ви будете і причасниками Його Воскре­сіння. Тобто ви матимете не тільки скорботи, а й радість, і насамперед радість воскресіння та ус­падкування Царства Божого.

Також є й інші страждання — справедливі. Це страждання за гріхи, це страждання, які є по­каранням за беззаконня, що їх чинить людина. Тому, дорогі браття і сестри, коли ви страждаєте несправедливо, — не бійтеся цих страждань, бо на те ви й християни, щоб проходити земний шлях так само, як проходив його Господь наш Ісус Христос.

Потрібно боятися страждань за гріхи, бо це є покарання. Звертаючись до нашого сьогоден­ня, ми повинні запитати себе, чи винні ми в тих труднощах, тих стражданнях, які терпить укра­їнський народ. Серед них є і справедливі страж­дання, які ми заслужили своїми гріхами. Коли людина, а особливо віруюча — християнин, по­рушує Закон Божий, Його Заповіді, коли вона способом свого життя не відповідає званню християнина, вона повинна бути готовою до того, що рано чи пізно прийде покарання за ці пору­шення. Ми можемо забути про свої гріхи, але Бог знає все. Тому, згрішивши, не потрібно потім скаржитися на те, що вам тяжко живеться. Кра­ще згадайте про свої провини і зверніться до нашого Милосердного Господа, щоб Він простив гріхи. У стражданнях потрібно не забувати, що Бог є безмежно милосердний і Його любов немає меж. Тому, страждаючи, потрібно пам’ятати, що Бог ніколи і нікого не залишає без Своєї допомоги, якщо людина просить її у щирій молитві.

Україна наша страждає. Від чого страждає? Від багатьох гріхів. Страждає від корупції, від несправедливого надбання багатства. Ті, хто здобув багатство нечесним шляхом, нехай не забувають, що є Бог, Який бачить усю неправду. На­род страждає від того, що в нього забрали надбане його працею, І це є гріх перед Богом. Винний у цих гріхах нехай кається, а якщо не хоче каятися, то нехай чекає покарання від Бога, бо не буває гріха без покарання.

Звернімось до нашої Історії. Ви пам’ятаєте, як атеїзм пригнічував народ, викорінював у ньо­му віру, насаджував неправду. Де тепер усі ті богохульники і богоборці? Хіба не покарав їх Господь? Покарав, і ми бачимо це. Ми бачимо силу Божу і на цьому святому місці, яке було знищене, принижене, зганьблене, а тепер тут стоїть цей воскреслий храм. Це — доказ того, що є Бог, що Він все бачить і що Він завжди перемагає. Тому, коли ви у своєму житті доходите до відчаю від неправди і несправедливих страждань, — не бійтеся, звертайтеся до Бога, і Господь допомо­же вам, допоможе безумовно, бо Він є безмеж­но люблячий Бог і Отець, а ми — Його діти.

Україна, її народ, довго боролась за свою незалежність. І Бог за страждання мільйонів ук­раїнців, які зазнавали мук у Сибіру, проливали свою кров, дав нам незалежність з неба — без кровопролиття і насильства. Це є ознака Божого благословення. Тому зараз, коли ми терпимо неправду, потрібно не забувати, що Бог є, Він все бачить і все переможе.

Сьогоднішнє свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста свідчить про те, що страж­дання, навіть такі, які терпів Господь на Голгофі, перемагаються воскресінням, перемагаються правдою, любов’ю. Тому нехай це свято нади­хає нас, утверджує віру в Господа Ісуса Христа, нашого Спасителя. Нехай Він просвіщає наш ро­зум світлом Свого євангельського вчення і допомагає нам Своєю Божественною благодаттю безбоязно йти до кінця життя та увійти у вічне Царство Небесне. Амінь.

Привітання
Святійшого Патріарха учасникам Тернопільського
обласного церковно-громадського фо­руму
«За Українську Помісну Право­славну Церкву»

Дорогі браття і сестри!

Сердечно вітаю вас з початком роботи Церковно-громадського форуму «За Українську Помісну Православну Церкву». На початку 90-х років минулого століття головним питанням ре­лігійного життя в Україні було проголошення автокефалії Української Церкви, збереження організаційної єдності Київського Патріархату. Нині можемо з впевненістю констатувати, що у надзвичайно складних зовнішніх і внутрішніх умовах за ці роки наша помісна Церква не тільки відбулася — вона стала провідною конфесією нашої держави, яку підтримує переважна більшість віруючих. Широка суспільна підтримка Київського Патріархату свідчить, що наша Церква є справді Українською — не тільки за назвою, а й за сутністю, що вона дійсно є Помісною Православною Церквою України.

Тому переконаний, що об’єднання українського православ’я і визнання Української Помісної Православної Церкви іншими помісними Церквами обов’язково відбудеться. Але ми — архієреї, духовенство і віруючі — не повинні пасивно чекати, коли це станеться. Сьогоднішнє наше завдання — активно працювати для подальшої розбудови Київського Патріархату, доносити до суспільства розуміння того, що утвердження єдиної Української Помісної Православної Церкви сприятиме духовній консолідації українського народу, переважна більшість якого сповідує православ’я. Без незалежної Помісної Української Православної Церкви неможлива також і справжня державна незалежність України. Цю істину, підтверджену численними фактами історії, повинні знати і розуміти всі, а перш за все — державні та політичні діячі. Ми вдячні Президенту України Вікторові Ющенку за те, що він усвідомлює важливість єдності і незалежності Православної Церкви для консолідації українського народу та утвердження державної самостійності України.

У цьому напрямку він зробив і робить відповідні кроки. Ми сподіваємося, що з Прези­дента України братимуть приклад інші державні, політичні і громадські діячі. Держава не повинна втручатися у внутрішні церковні справи, але вона зобов’язана, виконуючи волю більшості наших співгромадян, сприяти єдності Української Церкви. Бажаю всім учасникам Форуму плідної праці. Вірю, що, об’єднавши зусилля Церкви, суспільства і держави, ми зможемо досягти нашої спільної мети — утвердження Української Помісної Православної Церкви. Закликаю на всіх вас Боже благословення.

Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

Слово Святійшого Патріарха
Київського і всієї Руси-України Філарета
з нагоди ювілею — 40-ліття служіння на Київській кафедрі,
сказане після Божественної літургії
в день пам’яті священномученика
митрополита Київського Макарія
14 травня 2006 року

Ваші високопреосвященства і преосвященства!
Всечесні отці! Дорогі браття і сестри!

Я дякую всім вам за те, що сьогодні ми разом молилися за Божественною літургією в день пам’яті священномученика Макарія, митрополита Київського. Дякую також за привітання з на годи 40-ліття від часу мого призначення на Київську кафедру, і особливо Вам, владико Андрію, за Ваше вітальне слово.

Священномученик Макарій, пам’ять якого ми сьогодні вшановуємо, жив і служив у час не менш складний, ніж той, у який живемо ми. Тоді Церква була теж розділена — на Київську і Московську митрополії. І саме Московська митрополія, якщо висловлюватися так, як це роблять щодо нас наші співбрати з Російської Церкви, була в той час неканонічна. А Київська митрополія була канонічною, тому що вона знаходилась тоді в молитовному спілкуванні зі всіма Східни­ми Патріархатами, бо була частиною Константинопольської Церкви.

Сьогодні ми ніби помінялись місцями. Раніше Московську Церкву не визнавали, причому понад 140 років, тепер нас поки не визнають. Московська митрополія тоді самочинно проголосила себе автокефальною Церквою, але служіння церковне було одне й те ж, що там, що в Київській митрополії, бо це було і є Христове служіння. Відправлялася одна й та сама Божествен­на літургія, і одна й та сама благодать Божа дія­ла, але адміністративно були розірвані Київська митрополія і Московська. Зараз, навпаки, Російська Церква визнана світовим православ’ям, а Київський Патріархат поки що не визнається. Поки що! Але ви повинні знати і бути переконаними в тому, що благодать Божа діє і там і тут, бо Євангеліє Христове проповідується одне і те ж, і Божественна літургія відправляється одна й та сама, і Дух Святий сходить один і Той Самий — і на наших віруючих, і на віруючих Московсько­го Патріархату, як і на всю Церкву. Ми лише зов­нішньо, через обставини земного життя, розді­лені. Тому ми не повинні боятися долати труднощі церковного служіння, як не боявся нічо­го, навіть смерті, священномученик митрополит Київський Макарій.

Сьогодні виповнилося 40 років від того дня, як мене було призначено на Київську кафедру. Коли 14 травня 1966 року Священний Синод при­значив мене на Київську кафедру, мені було 37 років. Церковне життя 40 років тому було теж складне, не менш складне, ніж у наш час. І це призначення я сприйняв як Боже призначення, тому що засідання Синоду відбулося в день па­м’яті священномученика Макарія. Я пам’ятаю, що тоді подумав: «Якщо в цей день, день пам’яті Київського митрополита, священномученика, мене призначають на Київську кафедру, то це невипадково». А раз це невипадково, раз це з волі Божої, то я йшов сміливо, нічого не боявся, бо знав: якщо це з волі Божої, то Господь допо­може мені. Перша Божественна літургія, яку я відправив у кафедральному соборі, була теж у день вшанування святителя, але іншого — святи­теля Миколая. Тому я пов’язував ці дві події — призначення в день пам’яті священномученика Макарія і першу літургію в якості екзарха в день святителя Миколая — та вбачав у цьому благо­словення Боже.

І дійсно, якщо осмислити пройдений шлях, то без допомоги Божої я нічого б не міг зробити. Я у всьому бачив допомогу Божу. І в тому, що я по всьому світу їздив за дуже складних умов, коли треба було і захищати мир, і вести перего­вори про об’єднання церков. За дуже складних умов! Але я не пам’ятаю, щоб наша делегація на якихось переговорах чи зустрічах зазнала пораз­ки. Такого не було. А складнощі були дуже ве­ликі. Ви пригадуєте тоді «холодну війну» — про­тистояння Радянського Союзу та Америки? І за цих умов доводилося вести цю роботу.

Але, хоч я і займався цією миротворчою і екуменічною діяльністю, я завжди пам’ятав, що головне моє служіння не там: не мир, не еку­менізм, а церковне життя в Україні, яка потерпа­ла в той час досить сильно! Тому я їздив, як вла­дика Андрій сказав, по всій Україні, піднімав дух і серед єпископату, і серед духовенства, бо че­рез утиски з боку держави їхній дух занепадав і вони не бачили ніякого просвітлення. У цих умовах треба було їх підтримувати, наставляти, з ними спілкуватися, разом з ними боротися і пе­реборювати труднощі. Я пам’ятаю зустрічі з мож­новладцями, коли мені говорили, що вам при­йшов кінець, наступає комунізм, а в комунізмі ніякої релігії не буде. А я їм відповідав: «Якщо ми живемо при соціалізмі, то будемо жити й при комунізмі». На це мені зауважували: «Це немож­ливо, бо релігія і комунізм несумісні». А я гово­рив: «Якщо це неможливо, то комунізму не буде, а Церква буде», бо Христос сказав: «Побудую Церкву, і ворота пекельні не подолають її».

Коли я прибув на Київську кафедру, то Володимирський собор вже був призначений для закриття, а кафедральним храмом мав стати храм на Солом’янці. Флорівський монастир теж готу­вали до закриття. Але з допомогою Божою вда­лося відстояти і Володимирський собор, і Фло­рівський монастир. Тому ви, дорогі браття і сестри, повинні бачити в цьому не мої заслуги, а вияв благодаті Божої, яка діє, як сказав Господь апос­толу Павлу: «Сила моя в немочі виявляється».

Ми тоді були дійсно немічними, але ми пе­ремогли. Скажіть, де тепер той комунізм? Де ті атеїсти, які нахвалялись, що панують уже над усіма народами? їх нема! А Церква існує. І не тільки існує — вона відроджується, і зруйновані храми постають, ніби воскресають із мертвих. Це є дія благодаті Святого Духа.

Сьогодні, дорогі браття і сестри, у нас інші проблеми. Це — розділення українського право­слав’я, яке сталося внаслідок немудрої політики Московської Патріархії. Немудрою вона є тому, що робити такі розколи в наш час — це великий гріх. А вони вчинили розкол, хоч і звинувачують нас у цьому. Не ми розкольники, це вони розко­лоли Українську Церкву.

І не треба думати, що я, з волі Божої очо­ливши Київський Патріархат, забув своїх братів з Російської Церкви. Не забув я! І не просто їх не забув, а я їх люблю. Люблю тому, що разом ми відстоювали Церкву. Я не можу, наприклад, не любити покійного митрополита Ленінградського Никодима, який працював у тих складних умо­вах, — він перетерпів багато. Завдяки йому я став архієреєм. Влада не хотіла, щоб я був єпископом, — не хотіла через мою активність. Але завдяки цьому митрополитові я став архієреєм. То хіба я не пам’ятаю про це або повинен забути? Ні! І не тільки його. Багато є російських архієреїв, яких я любив і люблю, тому що ми разом працювали на одній і тій самій ниві Божій. Нас диявол зараз розділив, гріх, а з’єднати нас може тільки любов.

Я пам’ятаю, коли вперше переступив поріг Володимирського собору як екзарх, мене зустріли не з радістю, м’яко кажучи. Чому не з раді­стю? Тому, що мені було 37 років, а тут були ма­ститі митрополити. Митрополит Іоанн, який 20 років був екзархом України, витерпів усі гоніння 20-х та 30-х років. У ньому бачили приклад су­часного архієрея. А мені було 37 років. І коли порівнювали його зі мною, я був у програші. Але потім, коли я почав діяти, то і сивоволосі ук­раїнські архієреї стали ставитися до мене з по­вагою, тому що я намагався не принижувати їхню гідність: я — екзарх, а ви — підлеглі. Я бачив у них архієреїв, які в тяжких умовах відстоюють інте­реси Української Церкви. І тому з Божого благо­словення все пішло добре — і ми перемогли.

Тепер перед нами — таке саме питання, як і тоді: чи переможемо ми в боротьбі за помісну Українську Церкву, чи ні? Багато хто думає, що нічого у Київського Патріархату не вийде, бо його ж не визнають, він ізольований і сила у нього не така велика. Але як і тоді я був переконаний, що перемога буде за нами, тобто за Церквою, так і зараз я переконаний, що буде визнана помісна Українська Церква. Чому? А тому, що Бог хоче цього. Недаремно Він і поставив мене сюди, і тому я часто запитую себе: «Господи, якщо Ти мене поставив, то хіба Церква, яку Ти благосло­вив очолювати, повинна бути такою — невизнаною, підрізаною?» Не може цього бути! У Бога так не буває, бо, якщо Господь накреслив Свій божественний план, то він здійсниться. Тільки ми не знаємо шляхи, якими буде діяти Бог. Але в тому, що Він приведе нас до перемоги, — у мене жодного сумніву немає!

Ви бачите, що Київський Патріархат набирає сили. Не один раз його хотіли знищити, а він не тільки не впав, а навпаки, — зміцнився. Згадаймо той «чорний вівторок» 18 липня 1995 року. Хіба то було не знищення Київського Патріархату? Але ж не знищили! А ті, хто хотів знищити, сьогодні вже ніхто. А ми є, бо з нами Бог. Тому в житті, дорогі браття і сестри, не тільки в церковному, а й в особистому житті, кожен повинен покладати всю надію на Бога. У Святому Письмі сказано: «За те, що він покладав свою надію не на зброю, а на Мене, на Бога, то дам Я йому силу і перемогу». Тому і ми, дорогі браття і сестри, будемо покла­дати всю надію на Бога. Але будемо і самі працю­вати — і Бог приведе нас до перемоги.

Він був розп’ятий, але переміг смерть і воскрес. І ми знаходимось у стані розп’яття. Але, як Він воскрес, так і ми воскреснемо. Я маю на увазі не загальне воскресіння, а перемогу над злом, перемогу над ненавистю і неправдою, тому що Христос Воскрес.

Христос Воскрес!

Слово Святійшого Патріарха
Київського і всієї Руси-України Філарета
після Божественної літургії
в академічному храмі
святого апостола і євангеліста
Іоана Богослова

Дорогі браття і сестри!

Всечесні отці!

Сьогодні Київська духовна академія і семі­нарія робить черговий випуск Академії і Семінарії — відправляє своїх вихованців на пастирське слу­жіння, на Божу ниву. Це служіння є непростим, починаючи з апостольських часів. Але в наш час воно особливо складне і навіть тяжке, тому що світ зараз настільки морально занепав, що навіть святе, найсвятіше називають гріховним. Ви всі чули, а дехто й дивився кінофільм «Код да Вінчі» — фільм, направлений не просто проти Христа — Спасителя світу (проти Христа диявол і його слуги боролися протягом 2000 років), але сьогодні диявол і його слуги посягнули на Його безгріш­ність. А ви знаєте слова Господа Ісуса Христа, з якими Він звертається до юдеїв, які звинувачу­вали Його у богохульстві (а богохульство вони розуміли у тому сенсі, що Він називав Себе Си­ном Божим, будучи людиною).

Так ось, до цих юдеїв Христос звернувся з запитанням: «Хто з вас звинуватить Мене у гріху?» І ніхто з ворогів Христових не зміг звинуватити Його будь в чому. Тобто Ісус Христос є істинний Бог, Який підтвердив своє Божество тими чудеса­ми, які можливі тільки для одного Бога, а най­більше — своїм воскресінням. Але він є і людина, у всьому подібна до нас. У всьому, крім гріха.

Сьогоднішні богоборці — вороги Христа — намагаються довести людству, що Христос є грішник. Якщо припустити, що Христос грішник, то скажіть: чи Він спас нас від гріха? Якщо Він Сам грішник, чи переміг Він смерть? Якщо Він грішник, а смерть є наслідком гріха? Ви бачите, до чого схиляє ворог людського роду диявол і його слуги на землі? До думки, що Христос не є Спасителем. У свій час апостол Павло сказав: «Якщо Христос не воскрес, то даремна проповідь наша і даремна віра наша. Ми всі залишаємось у гріхах». Але Христос воскрес і переміг смерть.

Так і нині ми повинні сказати: якщо Христос не безгрішний, то даремна віра наша! Даремно ми живемо на землі, тому що очищення від гріхів немає і смерть не переможена. Але Христос — безгрішний, Христос — Спаситель світу; Він очис­тив людську природу від гріха, оновив її, подо­лав у людській природі смерть. Він не просто очистив від гріха людську природу і подолав смерть, а Він цю природу підніс на таку висоту, що посадив її праворуч Бога-Отця. Така наша віра, але на чому вона ґрунтується? Вона ґрун­тується не на людській фантазії, а на Божествен­ному одкровенні. Бог так сказав. А Бог є Істина. Христос ствердив: «Я є істина життя і путь». Тому, дорогі браття і сестри, дорогі вихованці, ті, хто в сані, і ті, хто збирається бути священиками, ви йдете на Божу ниву для того, щоб вести людей до спасіння, до вічного життя.

Ви покликані до вищого служіння на землі. Усі професії мають значення тимчасове, для зем­ного благополуччя, для земного добробуту. А ваше служіння направлене не на добробут зем­ний, а на вічне життя, на вічне блаженне життя, бо від вічного життя ніхто не може ухилитися — і ті, хто вірить, і ті, хто не вірить. Воно є. Але наше покликання полягає у тому, що ми повинні вести людей до блаженного вічного життя. Не до тимчасового, а до вічного. Тимчасове закінчується смертю. І скільки б людина не надбала багатства на землі, коли прийде смерть, вона залишить все. Тому наше служіння якраз і полягає у тому, щоб ми вели людей, і не тільки людей, а насамперед самі себе, до вічного життя.

Є в наш час багато священиків відданих, які дійсно присвячують все своє життя служінню Церкві і Богові. І це є правдиві пастирі. Їх багато, але, на жаль, серед духовенства багато наймитів, які працюють, служать, носять хрести, відправля­ють богослужіння. А для чого? Для того, щоб за­робляти гроші. Якщо якийсь вихованець Семінарії чи Академії прийшов сюди для того, щоб потім через священство заробляти гроші, то краще б йому не йти сюди. Чому? Тому, що Христос ска­зав: «Раб, який знав волю свого господаря і не виконав її, битий буде тяжко. А той, який не знав, теж буде битий, але менше». І тому, коли свяще­ник не виконує своїх пастирських обов’язків, не­хай читає слова Христа — «битий буде тяжко».

І не тільки у вічному житті, а битий буде і тут, на землі. Тому що Бог всюдисущий. І при­сутній всюди і як Спаситель, і як Суддя. Але бла­женні ті, що, незважаючи на всі тяжкі, складні умови нашого служіння, йдуть правдивим шля­хом, віддають душу свою на вівтар церковний.

Тому нехай Господь Своєю божественною бла­годаттю допомагає всім нам, хто став на шлях пастирського служіння, щоб ми дійсно вели свою паству до спасіння вічного, щоб ми були справ­жніми працівниками Божими на Його ниві. І тоді наше служіння буде виправданим і приведе нас до блаженного вічного життя. Цього я бажаю усім тим, хто є вже священиком чи хоче бути ним, пам’ятаючи, що є смерть, є суд і є вічне життя. Про ці істини ніколи не треба забувати. Слава Ісусу Христу!

Молитва, виголошена Святійшим Патріархом
Філаретом у Софійському соборі в Києві
з нагоди 15-ї річниці незалежності України
24 серпня 2006 року

Владико, Господи Боже наш, Джерело жит­тя і безсмертя, Творче всього видимого і неви­димого, Ти кожному народу визначив місце його поселення; Ти, Господи, дав українському наро­ду багаті і родючі землі, просвітив його світлом Євангелія Христового через нашого просвітите­ля — святого і великого князя Володимира, дав йому мудрих правителів — Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха та інших, великих святи­телів — Іларіона і Петра Могилу. Але ми не послу­хали Тебе і не виконували Заповідей Твоїх, не ходили дорогою правди і любові. Господи, ми згрішили перед Тобою і праведним Твоїм Судом, втратили свою державну незалежність, будучи поневоленими сусідніми народами. Ти ж, Ми­лосердний Господи, який не до кінця гнівається, дивлячись на наші вікові великі страждання, го­лодомори, заслання і катування, а ще більше — на велике терпіння нашого народу (ми в страж­даннях і в неволі не втрачали віру в Тебе — єди­ного істинного Бога); Ти змилувався над нами і дарував нам свободу і державу. Дякуємо Тобі за милосердя Твоє і, припадаючи, знову дякуємо за Твою безмежну любов. Ми хоч і грішимо перед Тобою, але ж і Тобі єдиному служимо.

Зглянься над нами, Чоловіколюбний Госпо­ди, і не карай нас гнівом Твоїм за наші провини вільні й невільні, за нашу національну не­свідомість і національне протистояння, за не­справедливі суди, за гордість і нетерпимість один до одного.

Але Ти, Боже наш, бачиш і навернення до Тебе народу нашого, його віру і жертовність.

Ти дав нам Президента, за якого ми блага­ли Тебе; пошли йому мудрість, яку Ти дарував Соломону, укріпи в ньому мужність і силу, щоб мечем влади, який Ти дав йому, він захищав доб­ро і карав зло, — і щоб правда і свобода панували на нашій землі. Розбуди совість народних об­ранців, щоб вони думали не про себе і своє зба­гачення, а про народ, який обрав їх, і щоб вони пам’ятали про Суд Твій праведний. Милостивий Господи, допоможи уряду нашому, щоб він не тішився дарованою владою, а бачив перед очи­ма своїми знедолених, голодних, роздягнених, холодних та покинутих дітей. Господи, Боже наш, Ти є Суддя праведний, пошли суддям нашим благодатну силу і пробуди їхню совість, щоб вони чинили справедливий суд, пам’ятаючи, що і вони колись стануть перед Тобою на Суд.

Наші ветерани війни кров свою за Вітчизну проливали, а прощати один одному не навчили­ся; дай їм, Господи, благодатну силу подолати цей гріх.

Напоум багатих, Господи, щоб вони знали і пам’ятали, що багатство, яке Ти дав їм у володін­ня, не їхнє, а Твоє, і Ти маєш владу і силу відібра­ти його.

Господи Боже, Ти дарував кожному народу свою мову і в день П’ятидесятниці зіслав Духа Святого на апостолів і дав їм дар мов, щоб вони проповідували Слово Твоє рідними народам мовами; але ми, раби недостойні, втративши сво­боду, забули свою співучу українську мову і те­пер зробили мови предметом суперечок — якою мовою повинні розмовляти українці.

Прости нас, Милосердний Господи, за цей гріх.

Боже Милостивий і Милосердний, Ти є лю­бов, любов безмежна; Ти заради любові до нас послав Сина Свого Єдинородного спасти нас від гріха і смерті; Ти заповідав і нам, щоб ми люби­ли Тебе і один одного, але ми полюбили не Тебе, а гріх і самих себе; ми полюбили гріх, що роз’єд­нує людей, а говоримо про єдність нації. Прости нам цю провину нашу і дай нам благодать Свя­того Духа, і допоможи нам полюбити один од­ного, і приведи нас до національної єдності.

Ми і єдину Помісну Українську Православ­ну Церкву зробили предметом розбрату і супе­речок; і наш рабський дух спонукає нас служити чужим інтересам, а не своєму народові. Допомо­жи нам, Всесильний Господи, подолати розбрат і сотвори в Україні єдину помісну Православну Церкву, щоб вона вела нас до життя вічного і очищала на землі наші гріхи.

Сьогодні ми святкуємо 15-ту річницю нашої незалежності і в цей урочистий день приносимо Тобі подячні молитви:

Господи Ісусе Христе, Боже всякого мило­сердя і щедрот, Твоя милість безмірна і Твоя любов — недослідима безодня; до Твоєї величі припадаємо душею і всім серцем і зі страхом та трепетом смиренно приносимо подяку за всі Твої благодіяння, які були в Україні; і як Господа, Владику і Благодійника славимо, хвалимо, оспівує­мо, величаємо і смиренно просимо: і в подаль­шому благослови Україну і людей, що живуть у любові до Тебе і ближніх, Президента, уряд, Вер­ховну Раду та українське військо, визволяючи їх від усяких злих підступів; мир і спокій їм даруй. Тобі з безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим Духом, в єдиному єстві славимому Богу, завжди подяку приносити і оспівувати Тебе сподоби. Слава Тобі, Боже, Благодійнику наш, навіки-віків. Амінь.

Виступ Святійшого
Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета
на Міжнародному конгресі «Українська освіта
у світовому просторі»

Шановний Станіславе Миколайовичу,
шановна президі! Дорогі браття і сестри!

Я дуже радий, що ми дожили до такого часу, коли всі заходи, важливі і неважливі, починаємо з молитви і звертаємось до Бога. Бо дійсно від Бога, Який керує всім світом і нами, залежить усе. Тому я закликаю вас зараз помолитися, щоб Гос­подь благословив наш Конгрес, який має дуже важливе значення.

Благословенний Бог наш завжди, нині і по­всякчас, і на віки вічні. Амінь. Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Вітаю всіх учасників Конгресу від імені Укра­їнської Православної Церкви Київського Патріар­хату. Питання, яке буде обговорюватися на Конг­ресі, має дуже велике значення для нас. Освіта належить до категорії духовності. Не може бути освіти без духовності. І освіта — це не тільки зба­гачення людини знаннями, а й формування її серця. Бо ми в житті зустрічаємося з людьми, які во­лодіють великими знаннями, але інколи мають жорстоке серце. І від цієї дисгармонії страждають і самі ці люди, і суспільство. Тому, коли ми говори­мо про освіту, потрібно говорити і про духовність. А духовності без віри, без Бога не може бути.

Людина може бути невіруючою, але в тако­му випадку вона керується своєю природою, як створена за образом Божим. І ми ці цінності і називаємо загальнолюдськими, тому що вони притаманні кожній людині, незалежно від її віри, від її національності. Але ці цінності вкладені Богом у саму людину. Тому ця категорія також належить до духовних цінностей. Ми, українці — громадяни України, — народ, який протягом довгого часу піддавався русифікації, і наслідки цьо­го ми відчуваємо. Відчуваємо і у сфері політики, і у сфері культури, і у сфері духовності. Тому за­раз іде мова про українськість і про відродження українського духу. І Церква в цьому відношенні має велике значення. Русифікація відбувалась через освіту і через Церкву. Тому і відродження українства, українського духу теж повинно відбу­ватися через освіту і через Церкву. Ось чому ми наполягаємо, щоб в Україні була одна Православ­на Церква, і робимо все для того, щоб створити в Україні єдину Українську Православну Церкву. На цьому наполягає і Президент. Він добре ро­зуміє, яке це має значення для нашої держави і для нашої нації. Я думаю, що й освітяни повинні усвідомити, що і українство, і український дух не можна створити без Церкви. Я хочу побажати, щоб наші освітяни розуміли важливість утворен­ня в Україні єдиної Православної Церкви і підтри­мували цю ідею, а Церква буде робити все необ­хідне, щоб утверджувати в серцях усіх громадян любов до своєї Батьківщини — до нашої України — і до українців усього світу. Дякую вам за увагу.

Журнал «Українознавство», № 4, 2006 рік

Слово
Святійшого Патріарха Філарета, виголошене
в Національному театрі опери
та балету імені Тараса Шевченка
з нагоди вшанування пам’яті жертв Голодомору
1932-33 рр. в Україні
25 листопада 2006 року

Вельмишановний
Вікторе Андрійовичу Ющенко!
Дорогі браття і сестри!

Сьогодні Україна в скорботі, бо ми згадує­мо одну з найтрагічніших подій в історії нашого українського народу — голодомор 1932-1933 рр. Тільки за один рік Україна втратила від 7 до 10 мільйонів людей. Ця трагедія більша за наслідки татаро-монгольської навали 1240 р.

Переписи населення 1929 р. і 1939 р. свідчать, що за цей період в Україні зменшилася кількість населення на 7,5 мільйона, у той час як за цей же період у всіх інших республіках Радянського Со­юзу народонаселення збільшилося. Це свідчен­ня не сучасних українських дослідників, а дані радянських джерел. Треба враховувати, що 1932 і 1933 роки були врожайними. Як можна пов’яза­ти врожай з голодом?! Це був не природний го­лод, а штучний, свідомо направлений на знищен­ня українського народу. Голодомор в Україні був пов’язаний також із ліквідацією Української Ав­токефальної Православної Церкви. Богоборчий більшовицький режим влаштував у ті роки гоні­ння на всі християнські Церкви, на всі релігії, але знищив «до останку» тільки одну — автокефаль­ну Церкву, бо вона була українською. Мільйони українців помирали у страшних муках, а помо­литися за упокоєння їхніх душ не було кому. Хра­ми зруйнували, священиків розстріляли або відправили на заслання. Так більшовицький ре­жим нищив не тільки українську націю, але й ук­раїнську душу.

Отримавши від Бога державність, Україна хоче відродити духовність і сказати правду про свою історію. Ми жадаємо правди! Для того, щоб йти дорогою свободи, демократії і добробуту, треба стати на дорогу правди. Треба називати добро — добром, а зло — злом. Правда вимагає назвати голодомор 1932-1933 рр. актом геноциду проти українського народу. Ми хочемо, щоб Україна і весь світ знали, що український народ зазнав у 30-ті роки минулого століття геноцид, подібно до вірменського і єврейського народів. Багато парламентів світу визнали голодомор актом геноциду проти українського народу, тільки Верховна Рада України зволікає і не по­спішає сказати правду та назвати голодомор ге­ноцидом. Дивно! Інші парламенти говорять прав­ду про геноцид в Україні, а наші народні обранці не хочуть або бояться сказати правду своєму народу. Виникає питання: кому вони служать?! Розділення політичних сил в Україні, відсут­ність однодумності щодо цього та інших важли­вих питань у Верховній Раді, протистояння в суспільстві і навіть розділення Православної Цер­кви в Україні є наслідком геноциду проти укра­їнського народу.

Від імені Української Православної Церкви Київського Патріархату і від інших Церков я за­кликаю народних депутатів України не зволіка­ти, а визнати голодомор 1932-1933 років актом геноциду проти українського народу. Доведіть на ділі, що ви з українським народом і служите його інтересам і що народ не помилився, обрав­ши вас. А Церква молиться і буде постійно моли­тися за упокоєння душ голодом уморених.

Вічна їм пам’ять і вічний спокій!

Слово
Патріарха Київського
і всієї Руси-України Філарета
про створення єдиної Помісної
Православної Церкви України

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Сьогодні кожен, хто дбає про Українську дер­жаву, впевнений у тому, що в нашій країні по­винна бути єдина Помісна Українська Православ­на Церква. Ці переконання ґрунтуються на основі історичного досвіду: у кожній православній дер­жаві існує незалежна Православна Церква. Про­цес становлення своєї помісної Православної Церкви пройшли християнські країни, у тому чис­лі й Росія. Українська держава не є винятком із загального правила.

Розділена на частини Православна Церква в Україні вигідна тільки тим, хто не хоче бачити Україну незалежною державою, хто мріє про «єдіную і нєдєлімую». Цим силам, церковним і політичним, як зовнішнім, так і внутрішнім, вигід­не розділене українське православ’я. Вони добре розуміють, що єдина Помісна Українська Право­славна Церква є духовним гарантом незалеж­ності Української держави,

Проти створення єдиної Православної Цер­кви в Україні відкрито не виступають навіть наші супротивники, але вони роблять все можливе, щоб об’єднання Православ’я не відбулося. Одні, як-от Патріарх Московський Алексій II, говорять, що Україна ще не доросла до автокефалії, інші — що в Україні взагалі недоцільно мати автоке­фальну, тобто канонічно незалежну Церкву. Об­разно кажучи, на думку нашого так званого «старшого брата», ми з вами ходимо ще в коро­теньких штанцях. Московія в XV ст. доросла до автокефалії, а Україна і через 1000 років існуван­ня в ній християнства нібито не вийшла з дитя­чого віку.

Нам кажуть, що в Україні нема єдності в пи­танні автокефалії. А хіба вона може бути, якщо проти єдності працюють численні і церковні, і політичні діячі. Москва хоче виграти час і тому не поспішає сказати остаточне слово, але вона не розуміє, що час працює на Українську Церк­ву. Кожен рік існування Української держави працює на Київський Патріархат. Ми впевнені, упо­ваючи на допомогу Божу, що в Україні буде єдина Помісна Православна Церква.

За даними як російських, так і українських соціологічних опитувань, уже сьогодні до Київсь­кого Патріархату належить вдвічі більше вірую­чих, ніж до УПЦ Московського Патріархату, хоч остання удвічі переважає за кількістю зареє­строваних релігійних громад і за кількістю храмів. Диспропорція і несправедливість у розподілі пра­вославних храмів, відсутність доступу щирих ук­раїнців до національних святинь можуть призве­сти до загострення релігійної ситуації.

Київський Патріархат виступає проти розпа­лювання релігійної ворожнечі, бо йому це неви­гідно, не кажучи вже про християнську мораль. Розпалювання релігійної ворожнечі може загаль­мувати процес об’єднання українського право­слав’я. Тому УПЦ Київського Патріархату, як із загальнохристиянських, так і з тактичних мірку­вань, намагається дотримуватися миру і злагоди. Крім православних Церков, в Україні існу­ють Греко-Католицька, Римо-Католицька Церкви та протестантські конфесії, які ми шануємо і по­важаємо, бо всі ми разом намагаємося відро­джувати духовність і благодійництво в Україні. У той же час нас турбує розповсюдження в Україні тоталітарних сект, які завдають шкоду не тільки традиційним Церквам, а й усьому нашо­му суспільству. Тоталітарні секти згубно вплива­ють на психіку й здоров’я громадян і руйнують нашу національну культуру та духовність. Закон України, не порушуючи свободи совісті і прав лю­дини, повинен захистити наших громадян від негативних явищ і посягання на їхні свободи і права. Ми чекаємо від Верховної Ради прийнят­тя такого закону.

Релігійність в Україні стоїть на досить висо­кому рівні. Про це свідчать і більше ніж тисяча побудованих православних храмів, і відновлені наші національні святині — такі, як Михайлівський Золотоверхий монастир, Успенський собор Киє­во-Печерської лаври та інші історичні храми. Але ми не можемо сказати, що стан духовності в Ук­раїні нас повністю задовольняє. Злочинність і корупція, пияцтво і наркоманія не прикрашають Україну, як і інші держави світу. Бог обдарував Україну великими багатствами, а трудівники не отримують зароблену ними платню, пенсіонери не одержують пенсії. На брудні справи гроші є, а на святе діло — на любов до ближнього — грошей немає. Ці факти свідчать не про відсутність ду­ховності, а про відсутність совісті і співчуття до людського горя. Церкви повинні звертати більше уваги на боротьбу з пороками суспільства, пам’ятаючи слова Христа Спасителя, що «ви є світло для світу і сіль землі».

В Україні Церква відокремлена від держа­ви, і держава не втручається у внутрішнє життя Церкви, але держава не може існувати без Церк­ви, а Церква — без держави. Держава повинна допомагати Церкві, а Церква — державі. Сьогодні Україні потрібна не тільки єдність православ’я, але й не меншою мірою — єдність демократичних, патріотичних і державницьких сил. Ми отримали від Бога дар — Українську державу. І нам треба берегти його як нагороду нашому народу за ве­ликі страждання впродовж багатовікової історії.

Інтелігенція є мозком нації. Від неї багато в чому залежить розвиток національного і культур­ного життя народу. Свого часу інтелігенція відвер­нулася від віри, від Церкви і від Бога. У кінцевому результаті це призвело до поширення бездухов­ності і псевдокультури. Сьогодні інтелігенція по­вертається до Бога, і це дає нам надію, що, керу­ючись вічними цінностями, джерелом яких є Бог, вона буде відроджувати національну свідомість, почуття патріотизму і буде совістю народу.

Дорогі браття і сестри!

Нехай Милосердний Господь дарує всім нам добре здоров’я, натхнення у творчій праці, благополуччя в усьому і зберігає на многії літа.

Амінь!


Проповіді | Зміст | Послання

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору