БібліотекаСвятоотцівські твориСвятитель Григорій Богослов — Повне зібрання творіньВірші богословські. Вірші історичні. Епітафії. Надписання

89. На хворобу

89. На хворобу 1

Був, був [час] колись, коли я цвів, але тепер я без зелені ні раніше не був вознесеним, ні тепер заспокоєний. Цвісти — одне, відцвітати — інше, але я не інший. Для лікарів я прибуток. 5. Вище Тебе, Христе, немає нічого, від Якого все і сила ліків. Ось лазня; крім того і купальня є в мене. Але де мій ангел? (див.: Ін. 5, 4)? Прийди і зігрій воду. Якщо ж ні, то Сам Ти, Спасе, прийди і встану. 10. Я уражений, але жало в мені — привід до Божого страху. І я знаю, що страждаю для блага. Але вижени хворобу. Якщо ж це Тобі не угодно, то дай мені мужньо її перенести. Я збентежений, що робити мені? Суддя хоч і праведний, але водночас і лагідний. 15. Де щедроти Твої? Чи ми забуті Тобою? Відкинь, відкинь від мене сатану, скрутивши його! Ти ж віддав мене лукавому, але чому? Хіба ми не сподіваємося знищувати скорпіонів? Що ж таке, Христе? Злих я соромлюся 20. і добрих, не маючи спокою від зол. Одні сміються, інші втрачають надію. Щодня я помираю і залишаю життя. Якщо справедливо це, як до злого до мене, то де ж милість? Якщо ж не справедливо, то де суд законний? 25. Ціль покладаю всьому і прагну до неї. Мине колись у нас заздрість, мине колись. Заспокоївся часом, хворобою, злом від друзів. Але чого Ти бажаєш? — Щоб я прийшов до Тебе. Дай руку. Загинув, загинув я від бід. Для Тебе загинув. 30. Тому що Ти Бог мій. Ти від мороку моїх зол звільни мене, мертвого й нечасто дихаючого, від сумного життя. Але що ж я замучений тяжкими стражданнями від злих, для заздрості боротьба і сміх для багатьох? Іншим — життя блискуче, мені ж — біди. 35. Кличеш, кличеш мене. Поспішаю. Але боюся вогню, безодні і великого жару. Який Авраам дасть мені [визволення], переносячи на своє лоно (див.: Лк. 16, 23)? Багато я випробував у житті, але все ще сподіваюся. Якщо мене негайно звільниш, то це буде стерпно. 40. Якщо ж не звільниш, то, на жаль, моє життя, мій вихід! Навіщо мене тримаєш в’язня свобідного? Христос кличе мене. Я лежу повалений. Але й очищення потребую.

1. Переклад зроблений для цього видання за PG. Т. 37. Соl. 1442-1445. — Ред. []