БібліотекаСвятоотцівські твориСвятитель Григорій Богослов — Повне зібрання творіньВірші богословські. Вірші історичні. Епітафії. Надписання

83. Про боротьбу з бісами

Якби не зв’язав я мовчанням балакучого язика й вуст, коли збирав воєдино розум для спілкування з Богом, щоб найчистішими думками вшанувати чистого Царя (бо тільки розумна жертва прекрасна), 5. то ніяк не збагнув би хитрувань звіра-плазуна або, звичайно, не оголосив і не визнав би їх хитруваннями. Часто і раніше приходив він до мене, то уподібнюючись ночі, то знову під оманною личиною світла; бо чим захоче, всім робиться вигадник смерті, 10. цей у викраденні чужих образів справжній Протей 1, тільки б таємно або явно подолати людину, тому що гріхопадіння людей для нього насолода. Але досі ніколи ще не бачив і його таким, яким прийшов він до мене нині, під час моїх подвигів. 15. Бачачи більше благоговіння в моїй душі, він запалав найсильнішим полум’ям гніву. Як таємна хвороба, що ховається всередині незціленої плоті, зупинена на час не зовсім благопотрібними лікуваннями, що й живиться в невидимих порожнинах тіла, ще не припинившись в одному місці, 20. проривається в інше і знову загрожує хворому небезпекою; або як потік, в одному місці перепинений міцною греблею, напирає й раптом проривається в іншому місці, така жорстока і лайка заздрісника. Якщо не страждав у мене від нього язик, то шкоди доливав до чого-небудь іншого. 25. Однак не опанував він мною, тому що прийшов Христос — моя допомога, Який спасав учнів від бурі; Який багатьом, дарувавши благодать їх бажанню, звільняв від пристрастей і від демонських пут. Тим часом спокушав мене заздрісник, 30. як і раніше людиновбивчою хитрістю вловив нашого родоначальника. Але ти, Блаженний, стримай боротьбу і накажи мені після втихомирення бурі, завжди приносити Тобі безкровні жертви!

1. Язичницький божок. Мав здатність приймати будь-який вигляд, тварин і рослин. — Ред. []