БібліотекаСвятоотцівські твориСвятитель Григорій Богослов — Повне зібрання творіньВірші богословські. Вірші історичні. Епітафії. Надписання

43. До себе самого

У питаннях і відповідях

Де крилаті слова? — У повітрі.

Де цвіт моєї юності? — Загинув.

Де слава? — Сховалася в невідомості.

Де сила добре складених членів? — Розбита хворобою.

Де маєток і багатство? — Одне взяв Бог, а інше 5. заздрість передала в хижі руки лиходіїв.

А батьки і священна пара єдинокровних зійшли в могилу. Залишалася в мене одна батьківщина, але і звідти вигнав злісний демон, піднявши проти мене чорні хвилі. Тепер я самотній подорожній, поневіряючись у чужій стороні, 10. проводячи скорботне життя і старезну старість; не маю в себе ні престолу, ні міста, ні дітей, хоча обтяжений турботами про дітей і, безперестанно поневіряючись, щодень проводжу на ногах.

Де скину із себе це тіло? Де зустріну свій кінець? Яка земля, яка страннолюбива могила сховає мене в собі? 15. Хто покладе пальці на мої померклі очі? Чи благочестивий і друг Христовий, чи один зі зловірних? — Звичайно, все це носить вітер, і тільки легкодухого може турбувати думка: чи гробу віддадуть мою плоть — цей бездиханний тягар, 20. чи залишиться вона непохованою на здобуток хижим звірам, звірам, або безсоромним псам, або птахам, або, якщо угодно Тобі, обернена буде на попіл, розвіяний в повітрі, або без гробу кинута на високих стрімчаках, або зшиє навіть у ріках і під шумливими дощами. Бо не залишуся я один; у невідомості, не залишиться мій один порох не складений воєдино, 25. як потрібно; хоча для багатьох краще було б, щоб порох їх не складався воєдино. Навпаки, останній день, за Божим помахом, збере всіх разом від кінців землі, хоча б хто обернений був на попіл і втратив члени у хворобі.

Одне викликає в мене сльози і страхає — це суд Божий, вогненні ріки і страшні темні безодні.

30. Христе Царю! Ти — моя батьківщина, моя фортеця, моє блаженство, моє все! О, якби в Тобі знайти мені заспокоєння життя і винагороду за всі турботи!