БібліотекаХристиянство: віровчення та традиціїПраці Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФіларетаТом 5. Доповіді

Звернення Собору Української Православної Церкви до Святійшого Патріарха Московського і всієї Руси Алексія ІІ і єпископату Російської Православної Церкви

Ваша Святосте!
Ваші преосвященства!

Собор Української Православної Церкви, що зі­­­­­б­рав­ся 1-3 листопада 1991 року в богоспасенному граді Києві, у древній святині — Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі під головуванням Блаженнійшого Філарета, митрополита Київського і всієї України, мав міркування з питань церковного життя в Україні у зв’язку з новими соціально-політичними умовами, надбанням Україною статусу незалежної держави.

Учасники Собору, що представляють весь україн­ський єпископат, клір, мирян, монастирі й духовні нав­чальні заклади, одноголосно визначили звернутися до Вашої Святості й єпископату Російської Православної Церкви з проханням дарувати Українській Православній Церкві повну канонічну самостійність, тобто автокефалію, сприяти визнанню Української Православної Церкви всіма Помісними Церквами як рівноправної Церкви-Сестри в сім’ї Православних Церков і сприяти заснуванню Східними Патріархами і Главами інших Помісних Церков Київського Патріархату.

На виконання цього визначення ми смиренно звертаємося до Вас, Ваша Святосте, і всього єпископату Ро­сійської Православної Церкви з цим життєво важливим проханням. Ми віримо, що позитивне вирішення цього питання принесе ті бажані умиротворення і єдність, на які так очікує наш віруючий народ, що переніс безліч різних іспитів на тернистому шляху до свого відродження.

При цьому шанобливо додаємо Визначення Собору Української Православної Церкви, у яких всебічно обґрунтовується наше прохання. Ми висловлюємо надію, що надання повної самостійності Українській Православній Церкві дозволить їй на сучасному етапі не тільки перебороти виниклі поділи, але й благоуспішно вести народ Божий до спасіння, зберігати заповідану Господом єдність у союзі миру і молитовне спілкування як із Матір’ю Російською Православною Церквою, так і з усіма помісними православними Церквами.

З любов’ю у Господі, від імені учасників Собору

Єпископат Української Православної Церкви:

Митрополит Київський і всієї України ФІЛАРЕТ

Митрополит Харківський і Богодухівський НИКОДИМ