БібліотекаХристиянство: віровчення та традиціїПраці Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФіларетаТом 5. Доповіді

Заключне слово Святійшого Патріарха Філарета на Науково-практичній конференції, присвяченій 10-й річниці Всеукраїнського Православного Об’єднавчого Собору

Ваші високопреосвященства і преосвященства!
Всечесні отці! Дорогі браття і сестри!

На закінчення хотів би звернути вашу увагу на те, що сказав перший Президент Леонід Кравчук, бо це за­слуговує не тільки на увагу, ми повинні змінити акценти у своїй подальшій праці, спрямованій на розбудову Української Церкви.

Він правильно сказав, що не треба робити акцент на утворенні єдиної Церкви. Якщо ми будемо домагатися саме цього, то Москва зробить усе, щоб цієї «єдиної» ніколи не було. І це хибний шлях у розвитку нашої Церк­ви, нам треба зробити акцент на тому, що в Україні сьогодні є помісна Українська Церква, і цією Церквою є Київ­ський Патріархат. Тому вся наша діяльність має бути спрямована на розбудову у своїй державі, на своїй території оцієї помісної Церкви.

Для цього нам потрібно робити все можливе, щоб відкривати якомога більше парафій, виховувати священиків, впливати на наше суспільство і таким чином рости.

До речі, щоб рости, не треба ворогувати з Московським Патріархатом, ворожнеча, розпалювання ненависті ніколи не призводили й не призведуть до перемоги. В історії і в житті кожної людини перемагає завжди Божа правда.

А Божа правда — це мир, любов, злагода, терпіння. Якщо ми підемо таким шляхом, то будемо приваблювати до себе, а не відштовхувати. А головне, що в цих умовах з нами буде Бог. Бога немає там, де ненависть і ворожнеча. І для того, щоб з нами був Бог, треба іти шляхом доброти, любові. Тоді ми переможемо.

Так, майбутнє наше завдання — це визнання Київ­ського Патріархату з боку інших православних Церков, але воно не є основним. Основна робота — розширення і зміцнення Київського Патріархату; майте на увазі, що від цього головного завдання відбруньковуються і завдання локальні, а саме: розширення і зміцнення наших єпархій, парафій. І коли відчуватиметься, що Київський Патріархат міцніє й зростає, влада змушена буде теж змінити свої акценти. Бо ж звертають увагу на потужну силу. І всі ті політичні процеси, що відбуваються зараз і ще відбуватимуться, залежатимуть від того, якими ми станемо. Станемо сильними — визнають, нікуди не дінуться.

І тому нехай Господь наш Ісус Христос допомагає нам іти цим шляхом. Ми своєї мети досягнемо.