«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна святителям двом або багатьом

Вечірня

На Господи, взиваю… стихири, глас 4.

Як зірки світлосяйні утверджені, всехвальні, світ прикрасили, всечесні, і його просвітлюєте промінням, православними догматами, і темряву єресей проганяєте, святителі; моліться, щоб визволитися від смерти і недолі тим, що з вірою святкують пам’ять вашу.

Сяйвом духовним просвітивши вселенну, ви явилися промінням світлодайного сонця, що своїми повчаннями напоюєте всі краї, серця вірних просвіщаєте, всеблаженні, відганяючи темряву єресей, Богоносці, силою Того, Хто засяяв від Діви.

Від Христової Церкви, преблаженні, відігнали мислених вовків жезлом ваших повелінь; і її огородили навкруги твердим словом, і представили її Христу цілою і непошкодженою; Його ж моліть визволитися від смерти і недолі тим, що з вірою святкують пам’ять вашу.

Слава: і нині.

Богородичний: Від засудження визволи, Пресвята Богоневісто, і від тяжких провин і смерти смиренну мою душу звільни Твоїми молитвами, і даруй у день суду отримати виправдання, що одержали зібрання святих, покажи мене очищеним покаянням і сльозами раніше кончини.

Хрестобогородичний: Бачачи Тебе розіп’ятим і в ребра списом проколотим, Христа Чоловіколюбця, Пречиста плакала, взиваючи: що це, Сину Мій, що Тобі невдячні люди вчинили за те, що Ти добро зробив їм; і хочеш залишити Мене бездітною, улюблений Сину; дивуюся, милосердний, Твоєму добровільному розп’яттю.

Якщо самогласний, Слава,.. глас 6.

Люди Божі і раби вірні, служителі Господні, мужі достохвальні, сосуди обрані, стовпи й утвердження Церкви, спадкоємці Царства, не вмовкайте за нас благати Господа.

І нині…

Бога визнаємо, Який з Тебе воплотився, Богородице Діво; Його моли, щоб спастися душам нашим.

Хрестобогородичний: Побачивши Тебе розіп’ятим, Христе, Та, що народила Тебе, взивала: що за дивне бачу таїнство, Сину Мій, як Ти вмираєш на древі плоттю розіп’ятий, Життєдавче.

Якщо святкується з полієлеєм, промовляй богородичний воскресний: Хто Тебе не ублажить…

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три

Пророцтва Єремії читання (Єрем. 23, 1-8)

Горе пастирям, які занапащають і розганяють овець отари Моєї, — говорить Господь.

Тому-то так говорить Господь, Бог Ізраїлів, до пастирів, що пасуть народ мій: ви розігнали Моїх овець, і розполохали їх, і не доглядали за ними. Ось, Я покараю вас за злі вчинки ваші, — говорить Господь.

І зберу останок отари Моєї з усіх земель, куди виганяв їх, та поверну їх на їх пасовища, і будуть там плодитись і розмножуватись.

І поставлю над ними пастирів, що їх пастимуть, і вже не будуть боятися і лякатися, і жодна з них не загубиться, — говорить Господь.

Ось, настане час, — говорить Господь, — і вирощу Давидові праведний пагін, що владарюватиме, як цар, і буде мудрим, і чинитиме суд і справедливість на землі.

За днів його спасеться Іуда, й житиме безпечно Ізраїль, і ось ім’я його, яким його зватимуть: Бог — оправдання наше.

І ось, настають дні, — говорить Господь, — коли вже не будуть говорити: жив Господь, що вивів синів Ізраїлевих із Єгипту, а говоритимуть:

жив Господь, що вивів рід дому Ізраїлевого з північної землі й з усіх земель, куди Я вигнав їх, і будуть жити на своїй землі.

Пророцтва Єзекиїля читання (Єзек. 3, 17-21)

Сину людський! Я поставив тебе сторожем дому Ізраїлевого, і ти будеш слухати слово із уст Моїх, і будеш врозумляти їх від Мене.

Коли Я скажу безбожникові: ти смертю помреш, а ти не станеш врозумляти його й говорити, остерігаючи безбожника від злої дороги його, щоб він жив, то беззаконник той умре в своїх гріхах, Я ж стягну кров його з рук твоїх.

Якщо ж ти остерігав безбожника, а він не навернувся від безбожности своєї й не покинув злої дороги своєї, то він помре в беззаконні своєму, а ти врятував душу твою.

І якщо праведник відступить від праведности своєї і вчинить беззаконня, коли Я кладу перед ним перешкоду, і він помре, — то, якщо ти не остерігав його, він умре за свій гріх, і йому не згадаються праведні діла його, які він вчинив, — від тебе ж Я стягну кров його.

Якщо ж ти остерігатимеш праведника, щоб праведник не згрішив, і він не згрішить, то й він житиме — за те, що дав себе врозумити, і ти спасеш душу твою.

Премудрости Соломона читання (4, 7 – 5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється;

мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости.

Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся, щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його.

Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий.

Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки;

душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими його і Провидіння про обраних Його.

Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного;

бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку;

вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними;

і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине;

усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх.

Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його;

вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі:

«Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування.

Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною!

Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими?

Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На стиховні стихири, глас 1

Прославимо нині таїнників духовних, разом і словесні труби, Божественне віддзеркалення, святителів Божих і вогнедухновенних, що виточують нам золоті струмки вчення. Моліться Христу, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.

Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його. Достойно прославимо піснями ступені пізнання віри, Божественні і невсипущі, ріки золотоструменеві, світильники світлосяйні, поборників Тройці, вмістилища благодаті Святого Духа, стовпи непохитні й утвердження Церкви.

Стих: Священики Твої зодягнуться в правду і преподобні Твої зрадіють.

Духовні органи грому, Божественного натхнення світлозарне проповідання, священики всезлаті, світлі і світлоносні в Бозі, всеблаженні святителі, благайте Христа за нас, що шанують вас, щоб Він дарував душам нашим мир і велику милість.

Слава,.. глас 6.

Прославимо нині богоносних отців, таємничі труби духовні, що піснями оспівували в Церкві гармонію богослів’я, Тройцю єдину незмінну істотою і Божеством, переможців єресей і православ’я поборників, щоб вони завжди благали Господа помилувати душі наші.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси виноградна лоза істинна, що зростила нам плід життя. Благаємо Тебе: молися, Владичице, разом з апостолами й з усіма святими, щоб були помилувані душі наші.

Хрестобогородичний:

Коли стояла перед древом під час розп’яття Діва, разом з учеником-дівствеником, плакала і взивала: горе Мені, як Ти страждаєш, Христе, будучи для всіх безстрастям.

Тропар за уставом, якщо ж ні, цей тропар, глас 4.

Боже отців наших, Ти завжди до нас милосердний; не віддаляй милости Твоєї від нас, але молитвами їх у мирі направ життя наше.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

На Бог Господь… тропар той самий

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 5.

Як царське прикрашення Церкви, всі прославимо святителів Господніх, догматів скарбницю невичерпну; через них Він повеліває нам шанувати Тройцю Пресвяту, що з’єднана за єством, розділена ж за іпостасями (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Пресвята Діво, помилуй нас, що з вірою звертаємося до Тебе, милосердної, і просимо Твого заступництва, бо Ти можеш як блага всіх спасти, будучи Матір’ю Бога вишнього, оберігаючи Твоїми материнськими молитвами, Богообрадувана.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 3.

Будучи стовпами Церкви, ви явилися і багатством невичерпним побожности, богоносні святителі, безстрастям осяяли життя своє і з’ясували догмати Пресвятої Тройці; отці преподобні, Христа Бога моліть за спасіння душ наших (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Від Божественного єства не відлучився, ставши плоттю у Твоєму лоні, але Бог втілений залишився єдиним Господом; Він зберіг Тебе після Різдва Матір’ю і Дівою, як і раніше Різдва, всенепорочна; Його щиро благай дарувати нам велику милість.

Після Хваліть ім’я Господнє…

Величаємо вас, святителі великі, і шануємо святу пам’ять вашу; ви бо молите за нас Христа Бога нашого.

Псалом вибраний: Слухайте це, всі народи…

Після полієлея, сідальний, глас 4.

Премудрі учителі вселенної, що прославили Бога ділами і словами на землі, нехай звеличуються нині як молитвеники за наше спасіння.

Слава: і нині.

Богородичний: Заступнице нездоланна принижених і щира благальнице за тих, що уповають на Тебе, від бід мене визволи, Ти бо помічниця всіх.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені?

Все, що дише…

Євангеліє від Матфея, зач. 11 (Мф. 5, 14-19).

Після 50-го псалма стихира, глас 6.

Преподобні отці, по всій землі розійшлося благовістя ваше, тому на небесах знайшли нагороду за труди ваші; демонів знищили полки, досягли ангельських чинів, їх же житію уподібнювалися: маючи сміливість перед Господом, виблагайте мир душам нашим.

Канон, глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаймо Господу, що через море Червоне народ Свій провів, бо Він один славно прославився.

Засяяли у світі, святителі премудрі, сяючи Божественним вченням Царя, що царює над усім; тому Христа оспівуємо, бо Він прославився.

Вшануємо, вірні, великих святителів всечесних, що просвічували світ світлом благочестя, а нечестя морок відганяли.

Священнопроповідники Богоносні, ви стоїте з ангелами перед неприступним Царем, помоліться ж за тих, що святкують вашу пам’ять, щоб Він дарував нам очищення гріхів.

Богородичний: Ти, Пречиста, зачала предвічне й безначальне Слово і породила плоттю невимовно, благай Його, щоб визволитися нам від бід.

Пісня 3

Ірмос: Небеса на початку премудро утвердив Ти, Христе, і землю на водах поставив, утверди мене на камені заповідей Твоїх, бо нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Стриманням істинним і молитвою невмовкною піднялися ви, преподобні і Богоносні, до вишнього града чеснот, де завжди насолоджуєтеся поживою духовно.

Святителі преподобні, ви маєте сміливість перед Богом, моліться за нас, що з вірою прославляємо пам’ять вашу, щоб спастися нам.

Як учителі благочестивого вчення і благовісники істини премудрого Божественного слова, перемогу над єресями одержали, преподобні.

Богородичний: Тебе, Богородице Пречиста Діво, оспівуємо як небо і престіл Божий, бо з Тебе явився Ісус Христос — істина на спасіння наше.

Сідальний, глас 3.

Ви, воістину блаженні, явилися сосудами чесними стримання і багатством невичерпним побожности, просвітивши безпристрасно життя, збагачуючи милістю тих, що її потребують; отці преподобні, моліть Христа Бога, щоб Він дарував нам велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: Кожен, хто де спасається, там праведно і живе, і яке інше є пристановище, таке як Ти, Богородице, що покриває душі наші?

Хрестобогородичний:

Як жезл сили маємо Хрест Сина Твого, Богородице, ним долаємо ворогів гординю, з любов’ю Тебе безперестанно величаючи.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Святителів премудрих всі в піснях величаємо, промовляючи: богоносні отці, щиро моліться, щоб спастися нам.

Премудрі учителі і святителі, вас як проповідників і насадителів благочестивих повелінь, воістину богоблаженних, піснями й оспівуванням величаємо.

Вашу священну пам’ять, наставники й учителі преподобні, святителі Господні, ми, вірні, святкуємо піснями і співами.

Богородичний: Неневісна невісто, безмужня Пречиста Мати Христа Бога, безперестанно благай Його, щоб спаслися душі тих, що оспівують Тебе.

Пісня 5

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо.

Ви, богомудрі, як пастирі були помазані благочестя миром, тому всі шануємо вас як святителів богоносних.

Ви, богомудрі і славні, будучи подібними до апостолів своїми стражданнями і трудами, моліться за людей церковних.

Ревнителю Іллі і Мойсею Боговидцю ревнуючи, отці боговидці посоромили єресей начальників.

Богородичний: Як Царицю, що Царя всіх породила, прийдіть, усі вірні, однодушно з ангелами шануємо Благословенну.

Пісня 6

Ірмос: Ризу подай мені світлу Ти, що в світло, наче в ризу, зодягаєшся, многомилостивий Христе Боже наш.

Ви прикрасили церковну славу, отці блаженні, Божественними вашими вченнями, і єресі під самий корінь висушили.

Як світила благочестя, ви, славні, засяяли добротою вчення серед всього творіння, затьмаривши єресі словом Божим.

Замість зброї ви взяли язик і слово, преподобні, і все чуже вчення відсікли, і з’ясували всім Тройцю Пресвяту.

Богородичний: Народившись від Діви, Ти, Христе Боже, світ просвітив, і мене від гріхів визволи як Чоловіколюбець, і управляй життям моїм, благаю Тебе.

Кондак за уставом, якщо ж ні, промовляй цей кондак, глас 8.

Як чеснот учителів та ієрархів прикрасу, Церква, співаючи, славить вас. Молитвами вашими подавайте тим, що вас з любов’ю шанують, на чесноти наставлення і від спокус визволення, бо ви непереможні.

Ікос: Ріками благочестя явившись, ви напоїли струмками вашого вчення всю землю, як святителі Божественні, відмивши скверну множеством чудес, достойно успадкувавши багатство духовних насолод; тому, зійшовшись нині, благочесно шануємо вас піснями і з вірою взиваємо до вас: безперестанно благайте Христа Бога за всіх нас, бо ви непереможні.

Пісня 7

Ірмос: На початку землю заснував, і небеса словом утвердив, благословенний Ти повіки, Господи Боже отців наших.

Ти показав стаду Твоєму пастирів — істинних святителів Божественних, благословенний Бог отців наших.

Ви погасили полум’я пристрастей і оросили духовно душі благочесні тих, що взивають: благословенний Бог отців наших.

Стриманням, і бдінням, й істинною вірою ви, святителі, трудились; поминайте всіх нас.

Богородичний: Ти заради нас народився від Діви, і від ворога визволив світ, благословенний Бог отців наших.

Пісня 8

Ірмос: Того, Хто на горі святій прославився і в купині вогнем таїну Приснодіви Мойсеєві явив, Господа оспівуйте і величайте по всі віки.

Мойсею уподібнюючись, отці на гору безпристрастя зійшли; у мороці розуму і благодаті прийняли закон святителі; тому оспівуємо Христа по всі віки.

Людей Христових пасли ви, преподобні, єгипетської омани уникнувши і Вавилону пристрастей, у вишньому Сионі знайшли оселю по всі віки.

Будучи помазаними миром благочестя в слові і ділі, святителі Божі, ви священнодієте Божественні таїнства; тому Тройцю в єдиному Єстві прославляєте по всі віки.

Богородичний: Ти вселився в лоно Пресвятої Діви і в ньому дивно і незбагненно оновив зітлілого Адама; Господа оспівуйте і величайте Його по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Виявлене законоположнику на горі у вогні й купині Різдво Приснодіви, для нашого, вірних, спасіння, піснями невмовкними величаємо.

Служителі премудрі, ви показали нам через віру, надію і любов слова життя вічного; моліться, щоб спастися душам нашим.

Святителі всечесні, ви жезлом Святого Духа пасли людей і від Божої Церкви відігнали єресі богоборців, тому вас піснями величаємо.

Як церковні світила вас, святителі, всі шануємо невмовкними піснями і співом, раку мощей ваших, блаженні отці, достойно величаючи.

Богородичний: Радуйся, присноживоносне джерело нетління. Радуйся, всесвітла сонця хмаро. Радуйся, коліснице всього Божества. Радуйся, ковчеже освячення.

Світильний: Світлосяйні світильники, краще за сонячне проміння від світлоначальної Тройці і трисонячної Єдиниці надприродно змішані, богоносних отців прославмо.

Богородичний: Тебе піснями невмовкними ублажаємо, Діво; єдиного з Тройці прийнявши в утробі, Богородице, Ти Божественними руками носила вічне Слово непереможно і незмінно.

На Хваліте… стихири, глас 6

Благодать перемагає, віра укріплюється, і всі сповнюються розумом Божим; заради апостолів і учителів ми спасінням збагатилися (двічі).

Ти, Господи, здивував святителів Твоїх, які небесними таїнствами і людським вченням про співдіючу благодать в оправданні перемагали усяке єретичне слово.

Премудрі учителі вселенної, що Бога прославляли словами і ділами на землі, нехай величаються нині, як подателі всім нам спасіння.

Слава,.. глас 6.

Добрі раби, благі і вірні, добрі працівники у винограднику Христовому, що перетерпіли денну працю, і даний вам талант примножили, і тим, що прийшли після вас не позаздрили; тому і врата небесні вам відкрилися. Ввійшовши ж у радість Владики Христа, моліться за нас, святі учителі.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси виноградна лоза істинна, що зростила нам плід життя. Благаємо Тебе: молися, Владичице, разом зі святителями, щоб були помилувані душі наші.

Хрестобогородичний: Коли побачила Тебе Пречиста на хресті розіп’ятим, плакала і як Мати взивала: Сину Мій і Боже Мій, найсолодший Мій, як Ти терпиш страждання безчесні.

Літургія

Див. святителю.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору