«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна мученицям двом або багатьом

Вечірня

На Господи, взиваю… стихири на стиховні, глас 4.

Діви-отроковиці, зв’язані природним законом любови і безперечно укріплені любов’ю Творця, звільнилися від союзу тілесного з вірою, і немічного ворога мужньо ногами своїми потоптали, і почестями перемоги світлосяйно прикрасились, і оселилися в оселях невіст, радіючи.

Вогонь перетерпіли, і різноманітні муки, і смерть, всечесні, маючи віру у велич Жениха, прикрасившись багатьма ранами, до Нього прилучились; тому Він увінчав їх багатьма дарами, Ісус Чоловіколюбець і Спас душ наших.

Дівоцтво нетлінне, дівоцтво предивне принесли ви, святі діви, Христу, подолавши хитання безбожної омани силою хреста і розумом мужів; тому всі Церкви Христові святкують вашу пам’ять світлоносну і славну.

Слава: і нині.

Богородичний: Підносячи до Господа молитву неусипну і благання постійне, Пречиста, умертви напасті, й хвилі приборкай окаянної моєї душі, і скорботне серце утіш, Діво, молю Тебе, й облагодій розум мій, щоб я достойно прославляв Тебе.

Хрестобогородичний: Побачивши на древі Тебе, Агнця і Пастиря, Агниця, що Тебе народила, ридала і як Мати до Тебе взивала: Сину Мій улюблений, як Тебе, довготерпеливий, розіп’яли на хресному древі; як Твої руки і ноги прицвяхували беззаконні, Слово, і кров Твою пролили, Владико.

Якщо є самогласний, Слава,.. глас 8.

Всякі уста нехай подвигнуться до благохваління святих мучениць, всякий рід і вік, всі юнаки і діви, увінчаймо похвалами Христових великомучениць, бо вони були мужніми у праведності, відкинувши жіночу слабкість, мучителя ворога подолали; заради мученицьких подвигів, прикрасившись Божественними небесними вінцями, вони просять у свого Жениха і Бога дарувати нам велику милість.

І нині…

Богородичний: Владичице, прийми молитву рабів Твоїх і визволи нас від усякої недолі і печалі.

Хрестобогородичний: Пречиста, коли побачила Тебе плоттю розіп’ятим на древі, серцем розривалась і зі сльозами взивала: Слово, чому Ти зайшов, улюблений Ісусе, Сину Мій і Господи, не залиш, Христе, одну Мене, що народила Тебе.

Якщо свято з полієлеєм, промовляй богородичний воскресний, глас 8: Царю небесний…

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три

Пророцтва Ісаї читання (43, 9 -13)

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: «правда»!

А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя крім Мене.

Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог;

від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це?

Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (3, 1 – 9)

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх.

В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю,

і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі.

Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя.

Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його.

Він випробував їх як золото в горнилі і прийняв їх як жертву довершену.

В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу.

Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки.

Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

Премудрости Соломона читання (5, 15 – 6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього.

Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом.

Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам;

зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних.

Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву;

розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх;

повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх.

Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних.

Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі.

Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами.

Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

На стиховні стихири, глас 4

Ангельські чини здивувалися, побачивши в вас, блаженні, поєднання сердечних слів, Божественної любови і страждань; як, об’єднавшись мужністю, ви подолали невидимого ворога і достойно прийняли вінці перемоги від живоносної руки.

Стих: Дивний Бог у святих своїх, Бог Ізраїлів.

За Христа помираючи, ви погасили розпаленою мудрістю полум’я суєтне і світильник душевний невгасимим зберегли, увійшовши до Христа в чертог небесний; тому всі ми благочесно оспівуємо святу пам’ять вашу, мучениці, освячуючись благодаттю.

Стих: В церквах благословіте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Мужньо приступивши, ви, всехвальні, перетерпіли болі від багатьох мук, звідсіля преставилися до безболісного сприйняття безперестанного сяяння, світлої радости і вічної Божественної насолоди; тому прославляємо вас і нині відзначаємо святе ваше свято, мучениці богомудрі.

Слава,.. глас 4.

Життя, що тягне до низькости, і їжею насолодження, і квітучу славу ви, всехвальні, залишили як тимчасові, до Христа ж приєдналися стражданням; величчю і красою Його розпалені, прийшли як запашні троянди, і вінцем нетлінного царства увінчалися, богоімениті.

І нині…

Богородичний: Свічко невгасима, престоле святий, Пречиста Владичице, моли, щоб спастися душам нашим.

Хрестобогородичний: Бачачи Тебе розіп’ятим і в ребра списом проколотим, Христа Чоловіколюбця, Пречиста плакала, взиваючи: що це, Сину Мій, що Тобі невдячні люди вчинили за те, що Ти добро зробив їм; і хочеш залишити Мене бездітною, улюблений Сину; дивуюся, милосердний, Твоєму добровільному розп’яттю.

Тропар за уставом, якщо ні, цей тропар, глас 1:

Агниці словесні, життя скінчивши й віру зберігши, до Агнця і Пастиря Христа прийшли мучеництвом; тому нині з душею радісною звершуємо святу пам’ять вашу, праведні, Христа величаючи.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

Ha Бог Господь… тропар той самий.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 3.

Розпалені вогнем Божественного бажання, доторканням вогню чуттєвого ніскільки не опалилися, блаженні; оману ж попалили і, немилостиво притягнені, мучениці приснопам’ятні, прийняли кончину й славу одержали.

Слава: І нині.

Богородичний: Настав на путь покаяння нас, що завжди ухиляємося до злого безпутства і прогнівляємо всеблагого Господа, бо Ти, неневісна благословенна Маріє, Божа оселе, пристановище людей, що впали у відчай.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Здивувалися великому вашому терпінню, ніби хтось інший страждав, небесні собори безплотних Сил; ви жіночим тілом змія відступника сокрушили, ламання голінок та суглобів і люту смерть терплячи, діви-невісти Життєдавця, віри поборниці.

Слава: і нині.

Богородичний: Здивувався Йосиф, побачивши надприродне і думкою думаючи, що це є дощ на руно, у безмужнім Твоїм зачатті, Богородице, побачив купину неопалиму, жезл Ааронів, що зацвів; про це свідчив обруч ник Твій і охоронитель, священикам взиваючи: Діва народжує і після народження знову залишається Дівою.

Після Хваліте ім’я Господнє… величання.

Величаємо вас, страстотерпиці Христові (імена), і шануємо святу пам’ять вашу, бо ви молите за нас Христа Бога нашого.

Псалом вибраний: Бог нам пристановище і сила…

Після полієлея сідальний, глас 8.

Ставши невістами Господніми, принесли Йому як дар кров і жертву, страстоносиці діви, і чертог Божественний достойно отримали, безперестанно наповнюючись невимовним світлом; тому, святкуючи духовно святу і чесну пам’ять вашу, Спаса прославляємо і з вірою взиваємо: моліть Христа Бога, щоб Він подав відпущення гріхів тим, хто з любов’ю шанує святу пам’ять вашу (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Безплотних ангелів Твоїх, Христе, і Предтечі Твого, апостолів, і пророків, і мучеників, і всіх святих, і Богородиці молитвами, неневісної і благої Матері Твоєї, змилосердившись, дай нам, щоб ми ходили у світлі, і сподоби нас Царства Твого, ради милосердя милости Твоєї.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословіте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Все, що дише…

Євангеліє від Матфея, зач. 62 (Мф. 15, 22-28).

Після 50 псалма стихира, глас 4.

Життя, що тягне до низькости, і їжею насолодження, і квітучу славу ви, всехвальні, залишили як тимчасові, до Христа ж приєдналися стражданням; величчю і красою Його розпалені, прийшли як запашні троянди і вінцем нетлінного царства увінчалися, богоімениті.

Канон, глас 4

Пісня 1

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

Міцно подвизалися на супротивника, мучениці, спочатку постом, потім стражданням до крови; тому вашу пам’ять з вірою шануємо.

Уранені бажанням Того, Хто перетерпів заради нас хрест і смерть, за Його стопами пішли, святі мучениці, плотську неміч забувши.

Еллінські жертовники і полки бісівські зброєю вашого страждання перемогли і принесли себе як жертву одушевлену у Церкву Небесну, мучениці всечесні.

Богородичний: Укріпившись благодаттю Того, Хто засяяв із лона Твого, всенепорочна, діви-отроковиці пішли на муки страждань і були приведені услід за Тобою, радіючи.

Пісня 3

Ірмос: Лук сильних ослаб, і немічні опоясалися силою: заради цього утвердилося серце моє в Господі.

Силою міцною укріплені від Бога, супротивника подолали силу і цим як переможниці нездоланні прославилися.

Пащі звірів стали недієвими через Божественну силу Христову; і, будучи визволеними неушкодженими, ви, богомудрі, Бога прославили.

Мудрістю і благодаттю просвітився розум ваш, мучителів погрози не страшили вас, страстотерпиці Спасові, укріплені Божою силою.

Богородичний: Розуміючи православно, проповідуємо Тебе, істинну Божу Матір всенепорочну, бо через Тебе з нами з’єднатися Творець зволив.

Сідальний, глас 1: Отримавши вас джерелами чудес, ми черпаємо здоров’я щедро, мучениці святі, оспівуючи страждання ваші і ревність Божественну, і рани, і подвиги, і святкуємо святу пам’ять вашу на славу Бога нашого.

Слава: і нині.

Богородичний: Молитви Твоїх рабів прийми, Богородице, і визволи нас від усякої біди, бо Ти породила Христа Спаса, визволителя душ наших.

Хрестобогородичний: Твоє заступництво маючи, Пречиста, і Твоїми молитвами від напастей визволяючись, Хрестом Сина Твого всюди охороняємось, тому достойно Тебе всі благочесно величаємо.

Пісня 4

Ірмос: Сидячи у славі на престолі Божества, на хмарі світлій прийшов Ісус Пребожественний нетлінною плоттю і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Перетерпівши муки і рани тілесні різноманітні — членів тіла нищення і палення вогнем, — ви, преславні, успадкували небесні оселі, насолоджуючись древом життя.

Подвигу блаженних мучениць здивувалися Небесні Сили, бо вони перемогли ворога жіночою природою, укріплені силою Того, Хто засяяв від Діви.

Відкинувши всю суєту світу, до Бога єдиного всією душею приліпились, тому подвиг посту і муки перетерпіли, невісти Христові терпеливі.

Богородичний: Зійшов у лоно Твоє, всенепорочна, Господь, як дощ на руно, як сказав колись пророк; Його ж у двох єствах Ти породила. До Нього взиваємо: слава, Христе, силі Твоїй.

Пісня 5

Ірмос: Нечестиві не побачать слави Твоєї, Христе, але ми Тебе, Єдинородний, сяяння слави Божества Отця, від ночі до ранку оспівуємо, Чоловіколюбче.

Як агниці непорочні, ви принесли себе Христу, істинному Пастирю, як жертву приємну, — приношення довершене і всепалення приємне.

Умертвлені тілом, ожили душею ви, мучениці, уподібнившись Тому, Хто умертвив силу смерти, перетерпівши хрест, і смерть, і страждання добровільні.

Маючи єдиний розум у багатьох тілах, ви, богомудрі, сповідували єдиного всіх Господа Ісуса, коли вас стругали і вогнем палили.

Богородичний: Підніми мене, що впав у безодню пристрастей, і направ мене, бо Ти Бога і Правителя народила, єдина Всенепорочна, Того, Хто з’єднав благодаттю те, що раніше було роз’єднаним.

Пісня 6

Ірмос: Принесу Тобі жертву голосом хваління, Господи, — Церква взиває до Тебе, від бісівської крови очистившись кров’ю, що витекла з ребер Твоїх ради милости Твоєї.

Побачивши, як заздрісний змій топчеться жіночими ногами, праматір божественно радіє, бо він оманою вигнав її раніше із раю.

Праведними стражданнями з’єднавшись, до Жениха душевного нині нетлінно приєднались і в оселях небесних радісною душею перебуваєте.

Здійняті хвилі мук кораблів мучениць потопити не змогли; бо могутньою рукою Божественного пристановища досягли.

Богородичний: Сповнення слів Твоїх побачивши, ще більше величаємо Тебе, Богомати, і Того, Хто Тебе звеличив: всі бо роди Тебе воістину нині ублажають.

Кондак за уставом, якщо ні, промовляй цей кондак, глас 4:

Страстотерпиць Христових пам’ять святкуємо, з вірою помочі прохаючи; щоб визволитися всім од усякої скорботи, взиваємо: Бог наш з нами, Який їх прославив, як благозволив.

Ікос: Маючи вас джерелом чудес, ми щедро черпаємо здоров’я, мучениці Христові, шануючи ваші страждання і ревність Божественну, і рани мужні й подвиги, і святкуємо вашу святу пам’ять, взиваючи: Бог наш з нами, Який їх прославив, як благозволив.

Пісня 7

Ірмос: Ти спас у вогні Авраамових трьох юнаків і халдеїв убив, справедливо їх покаравши: оспіваний Господи, благословен єси, Боже отців наших.

Маючи очі сердечні до Спасителя Бога і Царя, агниці Христові пішли на всілякі муки і перемогли мужньо, взиваючи: благословен Бог отців наших.

Всі бажання маючи в єдиному Владиці, мучениці красу земного життя вважали за сон, взиваючи: благословен Бог отців наших.

Не падаймо духом, ось чертог відкривається, але спочатку будемо мужніми: Христос бо вінці простягає, і тіл своїх не жалкуймо, — взивали мужні мучениці на судилищі.

Богородичний: Благословенний Плід благословенної Твоєї утроби, Чиста; Його ж, що визволив нас від першої клятви, благословенна, благословляють Небесні Сили і собори людей.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне: тоді провіщене, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати; всі діла хваліть Господа і прославляйте повіки.

У світлі одежі себе кров’ю мук одягли, скинувши воістину зотлілу гріхами людину, співаючи: всі діла хваліть Господа і прославляйте повіки.

Яскравим світлом від духовного Сонця, що сяє Божественними променями, ви, мучениці всехвальні, подолали ніч безбожжя, єдинодушно співаючи: всі діла хваліть Господа і прославляйте повіки.

Як агниці і як чисті телички, як Божі голубки, як добровільні жертви, принесли ви себе Творцеві, як жертву чисту, одностайно співаючи: Господа оспівуйте діла і прославляйте Його повіки.

Богородичний: Слідом за Тобою йшли жони-страстотерпиці, мира запашного бажаючи, Пречиста Богоневісто, єдина неневісна, що з Твого лона засяв Єдинородний Твій Син, і з Тобою вони воістину царюють, оспівуючи Христа повіки.

Пісня 9

Ірмос: Єва через недуг непослуху клятву вселила, Ти ж, Діво Богородице, Різдвом Твоїм світові благословення процвіла; тому Тебе всі величаємо.

Подають краплі зцілення тим, хто потребує, як із джерела, славні мучениці, вгамовують пристрасті болісні і бісів полки проганяють; серця ж боголюбивих напоюють на благопліддя Божих діл.

Піднеслися ви, Богоневісні, силу на ворогів прийнявши і ангелам уподібнившись; древом життя насолоджуючись безперешкодно в раю, джерело добра сприйняли, за світ благаючи.

Пам’ять ваша, страстотерпиці, сяючи Божественною світлосяйною благодаттю, просвічує помисли тих, що прославляють вас.

Богородичний: Премудрости оселя, неосяжною розумом є Ти, Діво всенепорочна, одушевлений же престіл і двері, тому як Царицю Тебе жони полюбили, діви слідом за Тобою були приведені.

Світильний: Бачити бажаючи всю красу образу Жениха, прагнучи до Нього, ви, богоносні, пізнали безсмертя у мертвості тіл: тому достойно ублажаємо вас.

Богородичний: Змилуйся наді мною, Христе, коли захочеш судити світ у славі, розжени морок пристрастей моїх молитвами Тієї, що Тебе народила, і чесних мучениць Твоїх, бо Ти благий і многомилостивий.

На Хваліте… стихири, глас 4.

Обагренням кров’ю себе прикрасивши, діви-отроковиці, ви духовно з’єдналися для величного добротою Христа Бога нашого, Який зберігає ваше дівоцтво чистим у безсмертних нетлінних оселях невіст, оселях небесних, у палатах нерукотворних, мучениці славні (двічі).

Недосконалими тілами і досконалим розумом, ви, преславні, перемогли силою духу злоначального древнього змія і немічною його силу показали; тому прийняли ви вінці перемоги, мучениці всехвальні, Тройці поборниці.

Ваші тіла роздробляли і вогнем палили, і залізними кігтями терзали, і на древі вішали, і мечем сікли, але ви, страстотерпиці славні, не відреклися від Христа; тому прийняли вінці перемоги, великі мучениці преславні, Тройці поборниці.

Слава,.. глас 2.

Житіє чистими проживши, судилище безбожне подолали, стали носіями перемоги, чесні; носячи цвіт Божої світлості і в Божу силу одягнені, над повелінням мучителя посміялись і слова буєслівної мудрости обплювали, мучениці богомудрі.

І нині…

Богородичний: Все уповання моє на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Хрестобогородичний: Коли чиста Агниця побачила Свого Агнця, Якого як людину добровільно вели на заколення, ридала, промовляючи: Ти, Христе, хочеш залишити Мене, що Тебе народила, бездітною. Для чого це вчинив Ти, визволителю всього? Однак оспівую і славлю Твою незбагненну розумом і словом безмежну благість, Чоловіколюбче.

Якщо є на стиховні Слава,.. промовляй з вечірні.

І нині…

Богородичний або хрестобогородичний.

Літургія

Прокимен, глас 4: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословіте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Апостол: До Коринф’ян послання святого апостола Павла читання, зач. 181 (2 Кор. 6, 1-10).

Браття, ми, як співпрацівники, благаємо вас, щоб благодать Божу ви прийняли не марно. Бо сказано: «У сприятливий час Я почув тебе і в день спасіння допоміг тобі». Ось тепер час сприятливий, ось тепер день спасіння. Ми нікому ні в чому не чинимо перешкоди, щоб служіння було бездоганним, але в усьому показуємо себе як служителі Божі, у великому терпінні, в бідах і нестатках, у тіснотах, у ранах, у в’язницях, у вигнаннях, у трудах, у неспанні, в постах, у очищенні, у розумі, у довготерпінні, в доброті, в Дусі Святому, в нелицемірній любові, у слові істини, у силі Божій, зі зброєю правди в правій і в лівій руці, у славі і безчесті, у ганьбі і похвалах; як обманщики, але ми правдиві; як незнані, але пізнані; як ті, що помирають, але ось ми живі; як карані, та не вбиті; як сумні, але завжди радіємо; як бідні, але багатьох збагачуємо; як ті, що нічого не мають, але всім володіємо.

Алилуя, глас 1: Терплячи, потерпів перед Господом, і зважив на мене, і вислухав молитву мою.

Стих: І вивів мене з безодні пристрастей і в’язкого болота.

Євангеліє від Марка, зач. 21 (Мк. 5, 24-43).

Причасний: Радуйтеся, праведні, в Господі, праведним подобає похвала.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору