«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Неділя, глас восьмий

У суботу ввечері на Малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, приносимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Господи, Господи, не відкинь нас від лиця Твого, але благоволи помилувати нас воскресінням.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Радуйся, Сионе святий, мати Церков, Божа оселе, бо ти перший дістав відпущення гріхів через воскресіння.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, приносимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Слава: і нині.

Богородичний (догматик): Як ублажимо Тебе, Богородице? І як прославимо незбагненну таємницю Різдва Твого, преблагословенна? Бо Творець віків і природи нашої, змилосердившись над образом Своїм, віддав Себе на приниження незбагненне: у безтілесному лоні Отця перебуваючи, Він у Твою, чиста, утробу вселився, і через Тебе, неневісна, незмінно плоттю став, залишившись за єством Богом, Яким був. Тому поклоняємося Йому, довершеному Богу і довершеній людині, Тому Самому, єдиному, і в іншому вигляді, бо в Ньому воістину одне і друге єство перебуває, і відповідно до двоїстості природ всі природні властивості Його за двоїсті визнаємо, шануючи два діяння і дві волі. Бо як єдиносущний з Богом Отцем Він з Своєї волі бажає й діє як Бог, а як одноістотний з нами, Він з Своєї волі бажає й діє як людина. Моли Його, чиста всеблаженна, щоб спастися душам нашим.

Потім Світло тихе…і прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся…з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні:

На хрест зійшов Ти, Ісусе, що з неба зійшов; прийшов Ти на смерть, Життя безсмертне, для сущих у темряві — Світло істинне, для загиблих — Воскресіння всіх. Світло і Спасе наш, слава Тобі.

І інші стихири пресвятої Богородиці.

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Радуйся, всечесна Богородице. Радуйся, джерело, що життя вірним виточує. Радуйся, благословенна Царице всіх і Владичице творіння. Радуйся, Всенепорочна, преславна. Радуйся, Всепречиста. Радуйся, палато. Радуйся, Божественна оселе. Радуйся, чиста. Радуйся, Мати Діво. Радуйся, Богоневісто.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.

Радуйся, Пречиста Богомати. Радуйся, надіє вірних. Радуйся, очищення світу. Радуйся, Ти, що рабів Твоїх від усякої скорботи визволяєш. Радуйся, живоносна утіхо людей. Радуйся, заступнице. Радуйся, могутність тих, що призивають Тебе. Радуйся, Божественна оселе Бога і горо свята.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Радуйся, Богородице Владичице! Радуйся, єдина надіє й людей заступнице. Радуйся, пристановище. Радуйся, світильнику вічного світла. Радуйся, свічко осяйна. Радуйся, палато освячена. Радуйся, раю. Радуйся, оселе Божественна. Радуйся, джерело, що розливає потоки тим, хто звертається до Тебе.

Слава: і нині.

Богородичний: Той, Кого небо не вміщає, нетісно у Твоїй, Діво Богородице, утробі вмістився, і Ти, несказанним словом, чистою залишилася, з дівством непорушеним. Ти бо єдина між жонами була і Матір’ю, і Дівою; і Ти єдина, Пречиста, молоком годувала Сина — Життєдавця і на руках Твоїх носила Око невсипуще; але Він не покидав лона Отця, де перед тим раніш віків був; Він з ангелами на висоті — довершений Бог, і через Тебе — довершена людина, на землі і всюди незбагненно. Його ж моли, Пресвята Владичице, щоб спаслися ті, що Тебе, чисту Богородицю, православно величають.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний, Слава: і нині, богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на Великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7, і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні восьмигласника.

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, приносимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Господи, Господи, не відкинь нас від лиця Твого, але благоволи помилувати нас воскресінням.

Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, почуй голос мій.

Радуйся, Сионе святий, мати Церков, Божа оселе, бо ти перший дістав відпущення гріхів через воскресіння.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Предвічно від Бога Отця народжене Слово, і Те Саме Слово, в останні часи від неневісної втілене, розп’яття смертне добровільно перетерпіло й умертвлену колись людину спасло Своїм воскресінням.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Прославляємо Твоє, Христе, із мертвих воскресіння, що через нього визволив Ти рід Адама від муки пекельної і як Бог дарував світові життя вічне і велику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Слава Тобі, Христе Спасе, Єдинородний Сину Божий, що був на хресті розіп’ятий і на третій день воскрес із гробу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Прославляємо Тебе, Господи, що задля нас добровільно хрест перетерпів, і поклоняємось Тобі, всесильний Спасе. Не відкинь нас від лиця Твого, але вислухай і спаси нас воскресінням Твоїм, Чоловіколюбче.

Слава… (з мінеї, якщо є свято святого), і нині… (богородичний з восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава: і нині, і цей богородичний:

Цар Небесний з чоловіколюбства на землі з’явився і з людьми пожив, бо, від чистої Діви тіло прийнявши і з Неї з прийнятим тілом вийшовши, Він є єдиний Син, двоїстий за єством, але не за іпостассю; тому, проповідуючи Його як воістину довершеного Бога і довершеного чоловіка, ми визнаємо Христа Бога нашого. Моли Його, Мати неневісна, щоб були помилувані душі наші.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6:

Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.

На хрест зійшов Ти, Ісусе, що з неба зійшов; прийшов Ти на смерть, Життя безсмертне, для сущих у темряві — Світло істинне, для загиблих — Воскресіння всіх. Світло і Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Прославмо Христа, що воскрес із мертвих, бо Він, душу й тіло прийнявши, одне від іншого відділив під час страждання, коли пречиста душа зійшла до пекла, що його ж і полонила, а святе тіло Визволителя душ наших у гробі не зазнало тління.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Псалмами й піснями прославляємо Твоє, Христе, воскресіння із мертвих, що ним визволив Ти нас од муки пекельної і як Бог дарував життя вічне і велику милість.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Владико всього, незбагненний Творче неба й землі! На хресті постраждавши, Ти для мене джерелом безстрастя став, а погребіння прийнявши і в славі воскресши, Ти всемогутньою рукою Адама воскресив з Собою. Слава Твоєму на третій день воскресінню, що ним дарував Ти життя вічне й прощення гріхів як єдиний милосердний.

Слава святого, якщо є, а як ні, то Слава: і нині, і богородичний:

Неневісна Діво, що невимовно зачала Бога тілом, Мати Бога Всевишнього! Прийми благання рабів Твоїх, Всенепорочна, що подаєш всім гріхів очищення; прийнявши нині благання наші, молися, щоб спастися всім нам.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний.

З висоти зійшов єси, Благоутробний, погребіння прийняв триденне, щоб нас визволити від страждань. Життя і воскресіння наше, Господи, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Ти, що ради нас народився від Діви і розп’яття перетерпів, благий, подолав смертю смерть і воскресіння явив як Бог. Не покинь нас, створених рукою Твоєю, вияви Твоє чоловіколюбство, милостивий, вислухай Богородицю, Матір Твою, що молиться за нас, і спаси, Спасе наш, безнадійних людей.

У неділю на Ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми.

Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Воскрес Ти з мертвих, Життя всіх, і ангел світлий сповістив жонам: перестаньте плакати, благовістіть апостолам, співаючи проголошуйте, що воскрес Христос Господь, Який благозволив як Бог спасти рід людський.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Воскресши з гробу воістину, Ти повелів жонам побожним благовістити про воскресіння апостолам, як написано. Петро поспішив до гробу і, світло в гробі побачивши, здивувався; потім побачив плащаниці, що в ньому без Божественного тіла лежали, і, увірувавши, викликнув: слава Тобі, Христе Боже, що спасаєш усіх, Спасе наш; Ти бо єси Отця сяйво.

Слава: і нині.

Богородичний: Прославмо небесні двері й кивот, всесвяту гору, світлозарну хмару, ліствицю небесну, рай словесний, визволення Євине, усієї вселенної скарб великий, бо через Неї сталося спасіння світу і відпущення гріхів стародавніх. Тому взиваємо до Неї: молися Синові Твоєму й Богу, щоб дарував Він відпущення гріхів тим, хто побожно поклоняється пресвятому Різдву Твоєму.

Після другої кафизми сідальний:

Люди запечатали гріб Твій, Спасе; ангел одвалив камінь від дверей його. Жони побачили Тебе, воскреслого із мертвих, і самі благовістили ученикам Твоїм у Сионі, що Ти, Життя всіх, воскрес і кайдани смерти розірвав. Господи, слава Тобі.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Жони, що погребальне миро принесли, почули з гробу голос ангела: перестаньте плакати, замість печалі радість прийміть, проголошуйте, співаючи, що воскрес Христос Господь. Він благозволив як Бог спасти рід людський.

Слава: і нині.

Богородичний: Тобою, Благодатна, радується всяке творіння — ангельські чини і людський рід. Освячений храме і раю словесний, дівства похвало; від Тебе Бог тіло прийняв і немовлям став — предвічний Бог наш; лоно бо Твоє престолом учинив й утробу Твою ширшою за небеса зробив. Тобою, Благодатная, радується всяке творіння; слава Тобі.

Потім Ангельський собор здивувався,.. мала єктенія і іпакої:

Мироносиці, до гробу Життєдавця приступивши, шукали безсмертного Владику між мертвими; і, благовіщення радісне від ангела одержавши, сповістили апостолів, що воскрес Господь, подаючи світові велику милість.

Ступеневі. Антифон 1

Від юности моєї многі борють мене пристрасті, але Сам мене заступи і спаси, Спасе мій.

Ненависники Сиону, осоромитесь від Господа і, як трава від вогню, посохнете.

Слава…

Святим Духом живе все; Він — Світло від Світла, Бог великий; прославляємо Його з Отцем і Словом.

І нині,.. те саме.

Антифон 2

Нехай серце моє, смиряючись, покриється страхом Твоїм, щоб через гордість я не відпав від Тебе, всемилосердний.

Той, хто надію на Господа покладав, не убоїться тоді, коли Він буде вогнем судити всіх і стражданнями.

Слава…

Всякий, хто під покровом Божества, Святим Духом бачить, пророкує і великі чуда творить, Єдиного Бога в трьох Особах прославляючи, бо, хоч Божество й трисяйне, але єдиноначальне.

І нині,.. те саме.

Антифон 3

Взиваю до Тебе, Господи, зваж і прихили вухо Твоє до мене, що взиваю, і очисти мене раніш, ніж візьмеш мене звідси.

Усякий, хто відходить до матері своєї — землі, знову повернеться, щоб прийняти страждання або почесті за прожите життя.

Слава…

Від Святого Духа — богослів’я, Він — Трисвята Одиниця; Безначальний Отець, від Нього народжується Син безлітній; і Дух співпрестольний і єдинообразний, що від Отця разом сяє.

І нині,.. те саме.

Антифон 4

Як добре, як гарно, коли брати живуть разом, бо в цьому Господь життя обіцяв вічне.

Той, Хто прикрашає лілеї польові, повеліває не турбуватися про одежу свою.

Слава…

Святим Духом, єдиною причиною все тримається в мирі, Він бо Бог Єдиносущний з Отцем і Сином.

І нині,.. те саме.

Прокимен: Царюватиме Господь повік; Бог твій, Сионе, з роду в рід.

Стих: Хвали, душе моя, Господа! Буду хвалити Господа, поки й життя мого.

Після Все, що дише… Євангеліє раннє чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім 50 псалом і Слава…

Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині…

Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім:

Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне й велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх,.. виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством,.. і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний. Пісня 1

Ірмос: Фараона з колісницями чудотворний жезл Мойсеїв колись потопив, навхрест ударивши й розділивши море; Ізраїля ж спас — втікача, пішоходця, що співав пісню Богові.

Приспів: Слава, Господи, святому воскресінню Твоєму.

Як не дивуватися нам всемогутньому Божеству Христовому, що через страждання всім вірним безстрастя й нетління подає, із ребра ж святого — джерело безсмертя, і з гробу — життя вічне виточує?

Благовидний ангел нині жонам явився! Світлий образ природної нетілесної чистоти носячи, а виглядом світло воскресіння являючи, він взивав: воскрес Господь.

Богородичний: Преславне провіщено про Тебе в родах родів, Богородице Діво, що в утробі Бога Слово вмістила і чистою залишилася; тому Тебе всі ми шануємо, як нашу перед Богом дійсну заступницю.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Воду пройшовши наче сушу і єгипетського лиха уникнувши, Ізраїль взивав: Визволителю й Богу нашому співаймо.

Відкрилися врата кари, і жахнулися воротарі пекла, побачивши в глибинах землі Того, Хто на висоті перебуває, вищого за все творіння.

Здивувалися чини ангельські, побачивши посаджене на престолі Отця загибле єство людське, що в глибинах землі було замкнене.

Богородичний: Чини ангельські й людські безперестанно прославляють Тебе, Мати неневісна, Ти бо як немовля Творця їхнього на руках Твоїх носила.

Канон богородичний

Ірмос: Співаймо Господу, Який через море Червоне народ Свій провів, бо Він один славно прославився.

Прославляємо Тебе, Пречиста Богородице, що втілене вічне й пребожественне Слово надприродно породила.

Тебе, Христе, гроно живоносне, що насолоду всесвітнього спасіння розливає, Діва породила.

Тебе, Богородице, достойно прославляє рід Адама, бо Ти його до блаженства, що вище розуму, підняла.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний. Пісня 3

Ірмос: Небеса напочатку премудро утвердив Ти, Христе, і землю на водах поставив, утверди мене на камені заповідей Твоїх, бо нема святого крім Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Адама, за спожиття плоду засудженого, оправдав Ти, Христе, від гріха спасенними стражданнями тіла Твого, бо Сам Ти, безгрішний, іспитові смерти не підлягав.

Бог мій Ісус світлом воскресіння осяяв сущих у темряві й тіні смертній і, Своїм Божеством зв’язавши сильного, здобув його здобич.

Богородичний: Ти, Богородице, вищою за херувимів і серафимів стала, Ти бо, Пречиста, одна в Твою утробу невмістимого Бога прийняла; тому ми всі, вірні, в піснях Тебе завжди ублажаємо.

Канон хрестобогородичний

Ірмос: Небесного кола Верхотворче, Господи, і Церкви Зиждителю, утверди мене в любови Твоїй; Ти найвище бажання, вірних утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

Мене, що заповідь Творця колись відкинув, Ти, Господи, від Себе вигнав; прийнявши ж мій образ і послуху навчивши, Ти через розп’яття мене Собі привласнив.

Ти, Господи, що премудрістю все створив і Твоїм розумом упорядкував глибини підземні, з милости Твоєї не вважав за недостойне воскресити людину, за Твоїм, Слово Боже, образом створену.

Богородичний: Вселившись у Діву, Ти, Господи, людям явився тілесно, коли належало Тобі видимим стати; і Ти істинною Богородицею та заступницею вірних показав Її, єдиний Чоловіколюбче.

Канон богородичний

Ірмос: Ти, Господи, утвердження тих, що припадають до Тебе, Ти єси світло темрявою оповитих, і прославляє Тебе дух мій.

Дай нам поміч Твоїми, Всечиста, молитвами, підступи лютих напастей відбиваючи.

Оновленням праматері Єви стала Ти, Богородице, начальника життя — Христа — світові породивши.

Опояши мене могутністю, Всечиста, що тілом воістину породила Бога, іпостасну силу Отця.

Канон воскресний. Пісня 4

Ірмос: Ти моя кріпость, Господи, Ти моя і сила, Ти мій Бог, Ти моя радість, що не залишив лона Отчого і нашу убогість відвідав; Тому з пророком Авакумом взиваю до Тебе: слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Ти, милосердний Спасе, мене, ворога, надто возлюбив; Ти, дивно принизившись, на землю зійшов, від крайнього мого нечестя не відвернувшись; і, залишившись на висоті невимовної слави Твоєї, Ти мене, раніше зневаженого, прославив єси.

Владико, хто не дивується нині, побачивши, як страждання смерть руйнують, хрест тління виганяє і смерть багатство пекла віддає Божественною силою Твоєю, розіп’ятий; предивне діло, Чоловіколюбче.

Богородичний: Ти, неневісна, похвала вірних, Ти християн заступниця й пристановище, стіна й захист; Ти бо, Всенепорочна, молитви возносиш до Сина Твого й спасаєш від бід тих, що з вірою й любов’ю Тебе визнають як чисту Богородицю.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Діти беззаконних Тебе, Чоловіколюбче, розіп’яли на хресті; Ти спас ним як милосердний тих, що Твої страждання прославляють.

Воскресши з гробу, Ти воскресив із Собою всіх мертвих, у пеклі сущих, і просвітив як милосердний тих, що Твоє воскресіння прославляють.

Богородичний: Пречиста Маріє, моли Бога, що Його Ти породила, дарувати рабам Твоїм прощення гріхів.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Незорана ниво, Богородице, що виростила Колос животворний, Який світові життя подає, спасай тих, що Тебе прославляють.

Усі ми, просвітлені, Тебе, Всечиста, Богородицею визнаємо; Ти бо, Приснодіво, Сонце правди породила.

Прощення гріхів даруй нам як безгрішний і втихомир світ Твій, Боже, молитвами Тієї, що Тебе породила.

Канон воскресний. Пісня 5

Ірмос: Навіщо відкинув мене від лиця Твого, Світло незаходиме? Темрява ворожа покрила мене, окаянного; але наверни мене і до світла заповідей Твоїх путі мої направ, молюся.

Перед стражданням Твоїм зневажений, Ти, Спасе, одягнути Тебе в багряницю попустив, соромітну наготу первоствореного покриваючи; нагим Ти, Христе, був на хресті розіп’ятий, і з Адама ризу смерти скинув.

Ти, Христе, воскресиш із пороху смертного, моє загибле єство оновив і нетлінним його вчинив, явивши знову як образ царський, що світлом нетління сяє.

Богородичний: Материнську сміливість до Сина Твого маючи, Ти, Пречиста, про родинне піклування за нас не забувай, благаємо; ми бо, християни, єдину Тебе милостивою заступницею перед Владикою маємо.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми, Господи, і силою Твоєю високою мир Твій подай нам, Чоловіколюбче.

Настанови нас, Христе, силою хреста Твого, його бо ради благаємо Тебе: подай нам мир Твій, Чоловіколюбче.

Кермуй нині, Боже наш, життям тих, що Твоє воскресіння прославляють, і мир подай нам, Чоловіколюбче.

Богородичний: Чиста неневісна Маріє свята, ублагай Сина Твого й Бога нашого послати нам, вірним, велику милість.

Канон богородичний

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Ти, що породила Бога, Керманича і Господа, вгамуй нестерпну бурю пристрастей моїх.

Чини ангельські й зібрання людські служать Різдву Твоєму, Пречиста Богородице.

Маріє, Богородице неневісна, надії ворогів марними вчини і звесели тих, що Тебе прославляють.

Канон воскресний. Пісня 6

Ірмос: Очисти мене, Спасе, великі бо беззаконня мої, і з глибини зла виведи, молюся, до Тебе бо взивав я, і почуй мене, Боже спасіння мого.

Деревом вельми зруйнував мене началозлобний; але Ти, Христе, Сам на хрест піднесений, ще більш зруйнував його, посоромивши, а загиблу людину воскресив.

Ти, Христе, змилосердився над Сионом, засяявши з гробу, і як милосердний кров’ю Твоєю Божественною замість старого новий Сион створив і нині царствуєш у ньому повік.

Богородичний: О, коли б визволитися нам від гріхів лютих Твоїми молитвами, Богородице чиста, і досягти Божественного сяйва Сина Божого, що несказанно від Тебе, Пречиста, тіло прийняв.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Молитву проллю я до Господа і Йому звіщу печалі мої, злом бо сповнилася душа моя, і життя моє до пекла наблизилось; і молюсь, як Іона: від тління, Боже, мене визволи.

Зціляючи руку первоствореного, що в Едемі нестримано була простягнута, Ти, Христе, руки на хресті розпростер і жовчі древа гіркого спожив і, як Всемогутній, спас тих, що страждання Твої прославляють.

Визволитель Христос зазнав стародавнього осудження на смерть, щоб і царство тління знищити, і до тих, що були в пеклі, прийшовши, воскрес і як всемогутній спас тих, що прославляють Його воскресіння.

Богородичний: Не переставай молитися за нас, пресвята Богородице Діво, Ти бо — утвердження вірних; і надією на Тебе зміцнюємось і з любов’ю прославляємо Тебе і Того, Хто від Тебе несказанно тіло прийняв.

Канон богородичний

Ірмос: Ризу подай мені світлу Ти, що в світло, наче в ризу, зодягаєшся, многомилостивий Христе Боже наш.

Ми, вірні, визнаємо Тебе, Богородице, як Божественний храм, і ковчег, і одушевлену світлицю, й врата небесні.

Сина Твого, Маріє Богоневісто, що як Бог знищив ідолів, разом з Отцем і Духом почитаємо.

Слово Боже Тебе, Богородице, ліствицею небесною людям показало, бо через Тебе зійшло до нас.

Кондак: Воскресиш з гробу, померлих підняв, Адама воскресив; і Єва радується Твоєму воскресінню, і кінці світу святкують Твоє з мертвих воскресіння, многомилоствий.

Ікос: Полонивши царство пекельне і мертвих воскресивши, Ти, довготерпеливий, жон-мироносиць зустрів, замість печалі радість їм приніс; і апостолам Твоїм Ти, Спасе мій, Життєдавче, знамення перемоги показав, і творіння просвітив Ти, Чоловіколюбче. Тому й світ увесь радіє Твоєму, многомилостивий, з мертвих воскресінню.

Канон воскресний. Пісня 7

Ірмос: Божого зшестя вогонь посоромився колись у Вавилоні; тому юнаки в печі, немов у квітнику, веселими ногами ходили і, радіючи, співали: благословен єси, Боже отців наших.

Славне приниження, Божественне багатство Твоєї убогости, Христе, дивує ангелів, що дивляться на Тебе, розіп’ятого задля спасіння тих, що з вірою взивають: благословен єси, Боже отців наших.

Під час Твого Божественного зшестя світлом сповнилося пекло, і темрява, що раніш була навколо, розвіялася; тому в’язні, що од віку там були, воскресли, взиваючи: благословен єси, Боже отців наших.

Троїчний: Православно богословствуючи, Тебе Господом усього і Отцем єдиного Єдинородного Сина проповідуємо, визнаючи й одного Духа Правого, Рівноприродного і Рівновічного, що від Тебе походить.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Юнаки, що з Юдеї прийшли, колись у Вавилоні вірою в Тройцю полум’я в печі перемогли, співаючи: отців наших Боже, благословен єси.

Спасіння посеред вселенної, згідно з пророцтвом, учинив Ти, Боже; на древо бо хресне піднесений, покликав Ти всіх, що з вірою взивають: отців наших Боже, благословен єси.

З гробу, наче від сну, воскресши, всіх од тління Ти, милосердний, визволив; творіння ж утверджується в вірі проповіддю апостолів про воскресіння: отців наших Боже, благословен єси.

Богородичний: Рівнодіяльне, рівносильне і рівновічне Слово благоволінням Отця й Духа в утробі Діви утворюється: отців наших Боже, благословен єси.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Тіло від дівочої утроби прийнявши, явився Ти на спасіння наше. Тому, Матір Твою визнаючи Богородицею, вдячно взиваємо: отців наших Боже, благословен єси.

Ти, Діво всеблаженна, паростком була від коріння Єссеєвого, який приніс плід спасенний для тих, що з вірою до Сина Твого взивають: отців наших Боже, благословен єси.

Іпостасна премудросте Всевишнього, заступництвом Богородиці сповни мудрости й сили Божественної всіх, що з вірою співають Тобі: отців наших Боже, благословен єси.

Канон воскресний. Пісня 8

Ірмос: Семикратно піч халдейський мучитель для побожних отроків у люті розпалив і, побачивши, що вони спасенні Силою Вищою, до Творця й Визволителя став взивати: отроки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Пребожественна сила Божества Ісусового в ділі нашого спасіння боголіпно засяяла, тілом бо смерти хресної за всіх зазнавши, Він силу пекла знищив; Його безперестанно, отроки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Розіп’ятий воскрес, гордий впав, загиблий і зруйнований оновився; тління відкинуто, і розцвіло нетління: бо життя поглинуло смерть; отроки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Троїчний: Трисвітле Божество, що сяє світлом єдиним від єдиного в трьох Особах єства, — безначального Отця і рівноприродного Слова Отця і співцарственого єдиносущного Духа, отроки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: З милости Твоєї мучителя й полум’я перемігши, вірні заповідям Твоїм, юнаки взивали: благословляйте, всі творіння господні, Господа.

Того, Хто руки на хресті до мене, нагого, простер і закликає до Себе, щоб Своєю благообразною наготою зігріти, благословляйте, всі творіння, і прославляйте повіки.

Того, Який мене, загиблого, з глибини пекла підняв і славою на високому престолі Отця вшанував, благословляйте, всі творіння Господні, Господа і прославляйте Його повіки.

Богородичний: Ти, Діво, явилася дочкою загиблого Адама і матір’ю Бога, що мою істоту оновив; Його оспівуємо всі ми, творіння, як Господа і прославляємо по всі віки.

Канон богородичний

Ірмос: Царя Небесного, що Його славлять воїнства ангельські, хваліть і величайте по всі віки.

Погаси, чиста, розпалені вогненні стріли ворогів проти нас, щоб ми оспівували Тебе повік.

Ти, Діво, надприродно Творця й Спасителя Бога Слово породила; тому оспівуємо Тебе по всі віки.

Неприступне Світло, що вселилося в Тебе, Діво, показало Тебе світильником, що просвітлює й золотом сяє по всі віки.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний. Пісня 9

Ірмос: Жахнулося небо, і кінці землі здивувалися, як то — Бог явився людям тілесно, і утроба Твоя стала просторішою небес; тому Тебе, Богородице, ангелів і людей чиноначальства величають.

Ти, Слово Боже, за природою Божественною і безначальною простим бувши, через прийняття тіла складеним став, поставивши його поруч у Собі Самому, і, постраждавши як людина, Ти як Бог був вільний від страждання. Тому Тебе в двох істотах нероздільно і незлитно величаємо.

До рабів зійшовши, за природою людською людиною ставши, Ти, Всевишній, Отця Свого, Божественного за істотою, Богом називав; воскресши з гробу, Ти дав земнородним Отця за благодаттю, Який за природою є Бог і Владика; з Ним Тебе всі величаємо.

Богородичний: Ти, Діво, Матір’ю Бога явилася, породивши тілом надприродно Бога Слово, що Його Отець із серця Свого народжує раніше всіх віків як милосердний; Його ж нині визнаємо вищим за все тілесне, хоч Він і в тіло зодягнувся.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Убоявся кожен, почувши про невимовну Божу милість; як то Всевишній з волі Своєї аж до тіла зійшов, від дівочої утроби людиною ставши; тому ми, вірні, Пречисту Богородицю величаємо.

Тебе Сином Божим за природою визнаємо, що в утробі Богоматері зачатий був, природою людською на хресті страждав, але як Бог вільним від страждання залишився; Тебе величаємо.

Знищена глибока темрява, з пекла бо засяяло Сонце правди, Христос, що просвітлює всі кінці землі, світить світлом Божества, — небесний Чоловік, Бог земний; Його у двох природах величаємо.

Богородичний: Натягни лук, і перемагай, і царюй, Сину Богоматері, скоряючи людей ізмаїльських, що проти нас ворогують; людям православним, що звертаються до Тебе, даруй разом з копієм і хрест — як непереможну зброю.

Канон богородичний

Ірмос: Воістину Богородицею Тебе визнаємо, Тобою, Діво чиста, визволені, з хором безплотних Тебе величаємо.

Радістю і веселощами сповнена пам’ять про Тебе, бо подаєш зцілення тим, хто до Тебе звертається і побожно Тебе, Богородицю, проповідує.

У піснях прославляємо Тебе, благодатна, і невмовкно «радуйся» приносимо, Ти бо всім радість дарувала.

Красний виріс Плід Твій, Богородице; Він не смерть подає тим, що споживають його, але життя тим, що з вірою Тебе величають.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалітні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Господи, хоч і перед судилищем Ти стояв, коли Пилат судив Тебе, але не покинув престолу, сидячи з Отцем; і, воскреснувши з мертвих, Ти визволив світ із неволі ворожої як милосердний і Чоловіколюбець.

Стих: Хваліть Господа у святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Господи, Ти дав нам хрест Твій як зброю проти диявола: боїться бо і тремтить, неспроможний дивитися на силу його, бо він підіймає мертвих і знищив смерть. Тому поклоняємося погребінню Твоєму і воскресінню.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Господи, хоч і поклали Тебе юдеї до гробу, як мертвого, але як царя, що спить, воїни Тебе стерегли, і як скарбницю життя печаттю запечатали, але Ти воскрес і подав нетління душам нашим.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.

Ангел Твій, Господи, що проповідав воскресіння, варту настрашив, а жонам благовістив, промовивши: чому шукаєте живого між мертвими? Він як Бог воскрес і світові життя дарував.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Ти, Христе Боже, вільний від страждань за Божеством, перетерпів страждання хресні, прийняв погребіння триденне, щоб визволити нас із неволі ворожої, і, безсмертними вчинивши, оживив нас воскресінням Твоїм, Чоловіколюбче.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Поклоняюся, і прославляю, і оспівую Твоє, Христе, з гробу воскресіння, що ним визволив нас із незламних кайданів пекельних і як Бог дарував світові життя вічне й велику милість.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Беззаконні, які з вартою стерегли Твій гріб, що Життя прийняв, тоді запечатали його; але Ти як Бог безсмертний і всесильний на третій день воскрес.

Стих: Буду славити Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Коли Ти, Господи, прийшов до врат пекельних і зруйнував їх, полонений диявол так взивав: хто Цей, що на ув’язнення в глибинах землі не осуджується, але, наче тінь, в’язницю смерти знищив? Я прийняв Його, як смертного, а як Бога боюся. Всесильний Спасе, помилуй нас.

Слава… і рання євангельська стихира. І нині,.. і цей богородичний:

Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословен Христос Бог наш, що так благоволив, слава Тобі.

Потім велике славослів’я і оцей тропар недільний:

Воскрес із гробу і кайдани розбив пекла; зруйнував осуд смертний, Господи, всіх од сітей ворожих визволивши. Явивши Себе апостолам Твоїм, послав їх на проповідь і ними мир Твій дав світові, єдиний многомилостивий.

Потім єктенії і відпуст.

На Літургії Блаженні…

Пом’яни нас, Христе, Спасе світу, як пом’янув Ти розбійника на древі хресному, і сподоби всіх Твого, єдиний милосердний, Небесного Царства.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Слухай, Адаме, і радуйся з Євою: хрестом бо Христовим знищено того, хто колись оголив вас обох і спокусою взяв у полон.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Ти, Спасе наш, на древі добровільно розіп’ятий, Адама від прокляття через дерево визволив, повертаючи йому як милосердний образ Твій і райську оселю.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Нині Христос воскрес із гробу, подаючи всім вірним нетління, і після страждання й воскресіння радість мироносицям оновив.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Радуйтеся, мудрі жони мироносиці, що перші побачили воскресіння Христа і апостолам сповістили про воскресіння всього світу.

Стих: Радуйтеся і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Апостоли, що друзями Христа стали і як ученики Його маєте разом з Ним на престолі славі сидіти, молітеся, щоб ми сміливо перед Ним стали.

Слава…

Троїчний: Безначальна Тройце, нероздільна Істото, співпрестольна Єдинице, рівночесна у славі, вище за всяке начало Єство і Царство, спасай тих, що з вірою Тебе оспівують.

І нині…

Богородичний: Радуйся, просторе вмістилище Бога! Радуйся, ковчеже Нового Завіту! Радуйся, золота стамно, що з неї подається всім манна небесна!

Прокимен: Помоліться і воздайте Господу Богу нашому.

Стих: Відомий Бог в Юдеї, в Ізраїлі велике ім’я Його

Алилуя.

Стих: Прийдіть, зрадіймо Господу, викликнімо Богу, Спасителю нашому.

Стих: Станьмо перед лицем Його із сповіданням і псалмами викликнімо Йому.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири зворушливі, глас 2-й.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Ти, Господи, що прийшов у світ покликати грішників, і розбійника, і митаря, і блудницю, і блудного прийняв; поклич, Христе мій, чоловіколюбно і мене, що згрішив перед Тобою більше за всіх, та ще й не каюся зовсім.

Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи; страждає душа моя за слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Ти, Господи, що з митарів поставив пастирів для Церкви Твоєї, і колишнього гонителя вчинив нині її захисником, вчини, Спасе, молитвами їхніми й мене вівцею Твоєю, щоб і я, непотрібний, не став для ворога поживою.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Плач, окаянна душе, раніш кончини і припади до Бога; взивай до Нього, всескверна, від щирого серця і з риданням: згрішив я перед Тобою, Христе, не зневаж мене, благаю; але, навернувши мене, як милосердний прощення сподоби.

Інші стихири святим небесним безплотним ангелам

Стих: Бо в Господа милість і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Господи, собор безплотних безперестанно Тебе славить, насолоджуючись красою Твоєю, осяяний світлом несказанним і промінням трисонячним. Їх молитвами й заступництвом, Спасе, спаси душі наші.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Господи, Всесильним Твоїм Словом і Пресвятим Твоїм Духом Ти поставив милозвучні хори ангельські, подаючи їм сяйво промінням безперестанним. Їх молитвами й заступництвом, Спасе, спаси душі наші.

Слава: і нині.

Богородичний: Я — творіння — завжди ображаю й прогнівляю Творця; дай мені, Діво, можливість виправитися, раніш змінивши мене й оновивши поміччю Твоєю на угодні діла, щоб я спасіння й відпущення здобув.

Потім Світло тихе… і прокимен:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи… і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі.

Тебе, Царя і Владику, ангели безперестанно оспівують, і я до Тебе припадаю і, як митар, взиваю: Боже, очисти мене й помилуй мене.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу я очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Безсмертною будучи, душе моя, у хвилях життя не потопай; прокинься, до свого благодійника взиваючи: Боже, очисти мене й спаси мене.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученики Господні, ви будь-яке місце освячуєте і всяку недугу зціляєте; благаємо вас, і нині моліться за визволення душ наших із сітей ворожих.

Слава: і нині.

Богородичний: Сприйнявши голос архангела Гавриїла, промовмо: радуйся, Мати Божа, що світові Життєдавця Христа породила.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар святому. Слава: і нині, богородичний на глас тропаря.

Потім єктенія і відпуст.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору