«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

Субота М’ясопусна


Творимо пам’ять православних
від віків спочилих християн, отців і братів наших

У п’ятницю ввечері

Після передпочаткового псалма і кафизми на Господи, взиваю… стихири мученичі чергового гласу 3 з Тріоді 3, глас 8: Творячи нині поіменно пам’ять усіх від віку спочилих, що побожно у вірі прожили, вірні, прославмо, Спаса і Господа, ревно благаючи Його дати їм у час суду добру відповідь від того Самого Бога нашого, коли судитиме Він усю землю, в радості по правиці Його стати серед праведних, у світлім сонмі святих, і бути достойними Небесного Царства Його.

Своєю кров’ю Ти, Спасе, людей викупив і смертю Своєю від тяжкої смерти визволив нас, подаючи нам вічне життя Своїм Воскресінням. Упокой, Господи, всіх побожно спочилих: в пустелях чи в містах, у морі чи на землі, чи в будь-якому місці: царів, священиків, архиєреїв, ченців і мирян у всякому віці й роді, і сподоби їх Небесного Царства Твого.

З воскресінням Твоїм із мертвих, Христе, смерть уже не панує над побожно померлим. Тому щиро молимось: упокой в оселях Твоїх, і на лоні Авраама, від Адама і донині, рабів Твоїх, що послужили Тобі чисто, отців і братів наших, друзів з родичами разом, усіх людей, що в житті служили і до Тебе, Боже, відійшли різноманітно, і спобоби їх Небесного Царства Твого.

Слава… глас 8:

Плачу і ридаю, коли роздумую про смерть і бачу красу нашу, за образом Божим створену, що в гробах лежить потворна, безславна і не має вигляду. О чудо! Яка це таїна з нами діється? Як ми підпали тлінню? Як з’єдналися зі смертю? Воістину, як написано, велінням Бога, що подає спочилим упокоєння.

І нині…

Богородичний догматик гласу.

Світло тихе… Замість прокимна співаємо Алилуя на глас 8.

Стих: Блаженні, кого Ти обрав і прийняв, Господи, і пам’ять їх із роду в рід.

Стих: Душі їхні у блаженстві перебуватимуть.

Сподоби, Господи…

Благальна єктенія. На Стиховні мученичий гласу і два спочилим, Іоана Дамаскина. Стихи з приспівами: Блаженні, кого Ти обрав… Також: Душі їхні у блаженстві…

Слава… глас 6:

Початком і духовною основою було мені Твоє творче повеління. Захотівши бо від невидимого і видимого єства мене живим скласти, із землі тіло створивши, дав мені душу божественним і животворчим Твоїм подихом. Тому, Спасе, рабів Твоїх у країні живих і в оселях праведних упокой.

І нині…

Богородичний того самого гласу: Молитвами Матері Твоєї, Христе, мучеників Твоїх і апостолів, і пророків, і святителів, і преподобних, і праведних, і всіх святих — спочилих рабів Твоїх упокой.

Тропар, глас 8: Глибиною мудрости чоловіколюбно Ти все будуєш і добро всім подаєш, єдиний Сотворителю; упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх, бо вони надію покладали на Тебе, Творця і Промислителя і Бога нашого.

Слава: і нині.

Богородичний того ж гласу:

Тебе, твердиню і пристановище маємо, і молитвеницю, угодну Богу; Його ж породила єси, Богородице неневісна, вірних спасіння.

Єктенія і відпуст.

На ранній

Після Шестипсалмія Алилуя, глас 8.

Тропар: Глибиною мудрости… (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе, твердиню і пристановище…

Стихословимо (кафизма 16). Співаються Непорочні, кафизма 17 на дві статті з приспівами; по першій статті: Благословен єси, Господи… і по другій статті: Спасе, спаси мене…

І після них заупокійні тропарі, глас 5.

Приспів: Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх.

Всі святі знайшли джерело життя і двері раю. О, коли б і мені знайти до нього путь покаяння! Я — загублене ягня; поклич мене, Спасе, і спаси мене.

Благословен єси, Господи…

Святі мученики! Ви проповідували про Христа — Божого Агнця і, як ягнята, та замучені були і перейшли до життя, що ніколи не старіє і вічно існує; щиро ж благайте Христа, щоб і нам подав відпущення гріхів.

Благословен єси, Господи…

Всі ви, що дорогою вузькою і скорботною ходили, хрест, як ярмо, в житті взявши, і Мене наслідували вірою, прийдіть і втіштеся славою і вінцями небесними, що Я приготував вам.

Благословен єси, Господи…

Я — несказанної Твоєї слави образ, хоч і ношу на собі рани гріховні; зглянься на Твоє творіння, Владико, і очисти Твоїм милосердям, і жадану вітчизну подай мені, в раю знову мене оселивши.

Благословен єси, Господи…

З нічого Ти мене колись створив і божественним Твоїм образом підніс, за порушення ж заповіді знову в землю, з якої взяв мене, повернув: піднеси ж мене до первісної подоби Твоєї, щоб давню красу мені оновити.

Упокой, Боже, рабів Твоїх і осели їх у раю, де всі святі, Господи, і праведники сяють, як світила; упокой, Господи, спочилих рабів Твоїх, не пам’ятаючи про всі їхні гріхи.

Слава…

Троїчне Сяйво Єдиного Божества благочесно прославляємо співами: свят єси, Отче Безначальний, Безначальний же Сину і Божественний Душе, просвіти нас, що з вірою Тобі служимо, і з вічного вогню визволи.

І нині…

Радуйся, Чиста, що Бога тілом породила на спасіння всіх, через Тебе рід людський знайшов спасіння; о, коли б і ми рай знайшли за Твоєю допомогою, Богородице Чиста і благословенна.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Після цього заупокійна єктенія: Ще і ще в мирі…

Священик молитву: Боже духів…

Люди: Господи, помилуй (40 разів).

По виголосі — Сідальний, глас 5:

Упокой, Спасе наш, з праведними рабів Твоїх і осели їх в оселях Твоїх, як про це написано, і прости як милосердний всі гріхи їхні вільні й невільні, і все, у чому згрішили вони свідомо і несвідомо, Чоловіколюбче.

Слава: і нині.

Христе Боже, що від Діви світові засяяв і через Неї нас синами світла показав, помилуй нас.

Псалом 50.

Співаємо канон святого храму на 6, Тріоді на 8.

Канон Тріоді,

глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаймо, вірні, пісню дивному Богу нашому, що визволив Ізраїля, пісню перемоги співаючи й виголошуючи: прославляємо Тебе, єдиного Владику.

Приспів: Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх.

Помолімось усі Христу, творячи пам’ять від віку спочилих, щоб від вічного вогню визволив їх, померлих у вірі і в надії життя вічного.

Глибиною законів Твоїх, Христе, премудро Ти визначив кожному кінець життя, межу і образ; тому тих, чиї гроби закрив у кожній країні, спаси на суді, Всещедрий.

Ти, що межі життя нашого встановив, спочилих від житейської ночі синами невечірнього дня покажи, Господи, — православних священиків, правителів і всіх людей Твоїх.

Вірних, що потонули у воді і були винищені війною, охоплені землетрусом і вбивцями забиті, і вогнем спалені, — сподоби, Милостивий, долі праведних.

Прощаючи всі тілесні провини наші, Спасе наш, у всякому віці всього роду людського, постав нас на суді Твоїм неосудними, коли будемо Тобі, Творцеві, відповідь давати.

Слава…

Триєдиного Єства оспівую Лиця Самоіпостасні — Отця неродженого, родженого Сина і Духа Святого: Безначальне Царство, Влада і Божество Єдине.

І нині…

Богородичний: Воістину явилася Ти небом на землі, вищим понад вишнє небо, неневісна Діво, з Тебе бо засяло Сонце у світі — Владика правди.

Катавасія: Пісню возсилаємо…

Пісня 2

Ірмос: Дивіться, дивіться, — Я є Бог ваш, предвічно роджений від Отця Дівою, в останній час без мужа зачатий, і знищив гріх праотця Адама, як Чоловіколюбець.

Дивіться, дивіться, — Я є Бог ваш, що праведним судом установив межі життя, в яке від тління до нетління приймаю всіх спочилих у надії вічного воскресіння.

Господи, що приймаєш спочилих благочесно з чотирьох країв землі: у морі чи на землі, в ріках, джерелах чи в озерах, або в ярах з’їдених звірами, птахами чи гадами, — всіх упокой.

В руці Твоїй Ти, Господи, наперед розсудив усе, що виявилося в чотирьох станах. У пришестя Твоє зібравши, воскреси всіх, що в несвідомості чи в розумі, прощаючи їм гріхи.

О, яке страшне Твоє друге пришестя, Господи! Бо, як та блискавка, на землю прийшовши, піднімеш усе творіння Твоє на суд. Тих, що у вірі в Тебе тоді пожили і стрічатимуть Тебе, з Тобою бути сподоби.

Слава…

Всезвершена Єдинице пребожественна, триіпостасна: ненароджений Отче і Сину Єдинородний, Душе, що від Отця сходить, Сином же явлений; єдина істото і єство, господство, царство, спаси всіх нас.

І нині…

Несказанне чудо Різдва Твого, Мати Діво, — як бо, і народжуючи, Ти Чистою залишаєшся? Як народжуєш Дитя, не знаючи зовсім мужа? Відомо ж, надприродно Слово Боже від Мене народилось.

Катавасія: Дивіться, дивіться…

Пісня 3

Ірмос: Ти утвердив рукою Твоєю, Слово Боже, небеса, світлом Твого істинного знання утверди і нас: серця наші надіються на Тебе.

Тих, що скінчили путь життя, сподоби, Боже, у славі благочесній одягнутися у вінець праведний і вічними благами втішатися.

Несподівано застигнутих, спалених блискавкою, замерзлих від стужі, померлих від усякої рани упокой, Боже, коли вогнем будеш усе випробовувати.

Тих, що вічнотривожне море життя перепливли, православ’ям керуючись, сподоби прибути до нетлінного пристановища життя Твого, Христе.

Тих, що стали здобиччю тварин морських і птахів небесних за Твоїм, Христе, попущенням, воскреси, Боже, в останній час із славою.

Слава…

Розумію Божественну Єдиницю у трьох Лицях разом, просту і неподільну, бо й швидкість трисяйної блискавки бачиться в єдності.

І нині…

Незбагненне чудо Твоє: без мужа бо народжуєш, Чиста, і дівство Твоє зберігаєш, породивши. Тому чини ангелів і рід людський оспівують Тебе повіки.

Катавасія: Ти утвердив рукою…

Сідальний, глас 5: Спасе, що ради нас хрест і смерть перетерпів, умертвив пекло і з Собою мертвих воскресив, преставлених від нас, упокой як Чоловіколюбець Бог і в трепетне й страшне пришестя Твоє, Життєдавче, Царства Твого сподоби, бо Ти маєш велику милість.

Слава: і нині.

Скорий Твій захист, і поміч, і милість вияви на рабах Твоїх, Чиста, і хвилі суєтних помислів утихомир, і загиблу душу мою онови, Богородице, знаю бо, знаю, Діво, що Ти можеш і хочеш.

Пісня 4

Ірмос: Богопрозорливо передбачив пророк, що Ти, Слово, хочеш втілитися з Гори благословенної, єдиної Богородиці, і зі страхом славословив силу Твою.

Отців і праотців, дідів і прадідів, від перших до останніх, всіх, що жили в законі і в благочесті померли, пом’яни, Спасе наш.

Тих, що на горах, у дорозі, на пустирях із життям своїм розсталися у вірі, ченців же і мирян, юнаків і старих, із святими, Христе, осели.

Тих, що відійшли несподівано від печалі й радости, і в той же час втратили життя з вірою, в добробуті постраждали чи в біді, — всіх упокой, Спасе наш.

Мечем посічених, кіньми задавлених, від граду, снігу і страшної зливи загиблих, привалених цеглою і засипаних землею упокой, Христе Спасе наш.

Слава…

Незбагненно: Божество єдине і Троїчне, розділене по одному Лицю і Неподільне; тому Отцю, і Сину, і Святому Духу поклоняємось як Богу Єдиному.

І нині…

Направ нас молитвами Твоїми, Богородице Діво, ведучи нас, захитаних хвилею гріха, до спасенного пристановища, визволяючи від усякої напасти.

Катавасія: Богопрозорливо передбачив пророк…

Пісня 5

Ірмос: Зранку лине дух мій до Тебе, Боже, бо світлом є заповіт пришестя Твого. Ним же просвіти наш розум, Владико, і направ на стежку життя.

Творячи сьогодні пам’ять кожного від віку благочесно спочилого, ревно до Тебе, Господи, взиваємо: упокой всіх зі святими Твоїми.

Всякого з роду і покоління православного: правителів, князів і ченців, кого прийняв Ти, Щедрий, від вічної муки визволи.

Всіх, кого Ти створив, знаючи корисне, і їм же попустив єси, Господи, несподівано вмерти через раптову пагубу, визволи, Боже наш, від усякої муки.

Від вічно палючого вогню і від темряви непроглядної, від скреготу зубів і черви, що без кінця точить, і від усяких мук визволи, Спасе наш, усіх у вірі спочилих.

Слава…

Єдинопрестольна, безначальна, Триіпостасна Єдинице, що розділена на Три Лиця, одне Єство маєш, воєдино з’єднай нас у бажанні заповідей Твоїх.

І нині…

Вищою за вогневидих серафимів стала єси, Чиста, найчистіша, породивши неприступного Ісуса Спаса, що втіленням обожив природу земнородних.

Катавасія: Зранку лине дух мій…

Пісня 6

Ірмос: Обтяженого безліччю гріхів, Чоловіколюбче, прийми, як колись пророка, мене, що припадаю до щедрот Твоїх, Господи, і спаси мене.

Начальнику життя, Боже наш, що стражданням Своїм зруйнував недуги смерти, від віку спочилих рабів Твоїх упокой.

З несказанного Твого приречення всіх, убитих чаклунськими напоями, отрутами, кісткою удавлених, зі святими, Господи, упокой.

Коли будеш судити всіх, що стоятимуть перед лицем Твоїм нагими і відкритими, тоді пощади, Щедрий, тих, що вірно служили Тобі.

Коли Твій архангел затрубить останньою трубою у восресіння життя всіх, тоді, Христе, рабів Твоїх упокой.

Вірних, яких від віку прийняв Ти, Боже, всякий рід людський, сподоби з слугами Твоїми повіки славити Тебе.

Слава…

Богоначало Трисвяте, Єдинопрестольне — Отче, Сину зі Святим Духом, Ти єси Бог мій, всемогутністю Твоєю володієш усім.

І нині…

Звеселися, праотче Єсею, бо від кореня твого, чистої Отроковиці, засяяв Цвіт життя — Спаситель світу, Христос Бог.

Катавасія: Обтяженого безліччю гріхів…

Кондак, глас 8: Зі святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхань, а життя безкінечне.

Ікос: Ти єдиний Безсмертний, що створив і впорядкував людину, ми ж, земні, з землі створені і в ту саму землю повернемося, бо так звелів Той, Хто створив мене і сказав мені: земля єси і в землю повернешся. Туди ж і ми всі, люди, підемо, з надгробними риданнями співаючи пісню: Алилуя.

Пісня 7

Ірмос: На початку землю заснував, і небеса словом утвердив, благословенний Ти повіки, Господи Боже отців наших.

Творячи пам’ять від віку побожно спочилих, взиваймо: благословен єси повіки, Господи Боже отців наших.

Несподівано побожно померлих і всіх, що впали з кручі, від дерева, заліза, всякого каменя загинули, упокой, Боже, спочилих вірних.

В час страшного Твого пришестя, Щедрий, постав по правиці овець Твоїх, що православно Тобі послужили в житті і перейшли до Тебе, Христе.

До сонму обраних Твоїх, Христе, прилучи рабів Твоїх, щоб співали Тобі: благословен єси повіки, Господи Боже отців наших.

Ти, що порох земний упорядкував і тіло духом оживотворив, Спасе щедрий, тих, що прийняв єси, упокой, Боже, в нескінченному житті.

Слава…

Як трьома Світилами, в єдиному сяйві злитими, хай оспівується Божество: Отець, і Син, і Божественний Дух, єдине Єство, але Триіпостасне.

І нині…

Давидову пісню однодушно співаємо Тобі, Діво, називаючи Тебе горою Божою, в Неї ж тілом вселилося Слово: обоготвори і нас духовно в Собі.

Катавасія: Ти, що спочатку землю…

Пісня 8

Ірмос: Того, Хто на горі святій прославився, і в купині вогнем таїну Приснодіви Мойсеєві явив, Господа оспівуйте і величайте по всі віки.

Господи слави, Ти перше знищив тінь смерти, засяявши, як сонце, із гробу: вчини синами Воскресіння Твого всіх померлих у вірі, повіки.

Невідомого і таємного Всевідче, коли матимеш виявити діла темряви і замисли сердець наших, не домагайся відповіді від усіх у вірі спочилих.

Коли матимеш сісти на Престолі і звелиш стати на суд покликаним сурмою з усіх кінців землі, тоді пощади всіх, Христе, як милостивий.

Раптово померлим від випадку, від крику сильного і швидкої течії, від удару в лине, від задушення, від удару худоби — всім спочилим у вірі навіки полегши, Господи слави.

Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Як Єдиницю Єством оспівую Тебе, як Тройцю в Особах визнаю Тебе, Отче, і Сину, і Душе Пресвятий, безначальну владу Царства Твого славлю повіки.

І нині…

Живого струменя джерелом запечатаним стала Ти, Богородице Діво; без мужа бо Господа породивши, водою безсмертя напуваєш вірних повіки.

Хвалимо, благословимо, поклоняємося Господу, оспівуючи і прославляючи по всі віки.

Катавасія: Господа, що на горі…

Чеснішу від херувимів…

Пісня 9

Ірмос: Виявлене законоположнику на горі у вогні й купині Різдво Приснодіви, для нашого, вірних, спасіння, піснями невмовкними величаємо.

Там, де є оселя святих Твоїх, Господи, що в радості перебувають, всіх від віку спочилих у вірі й надії радуватися сподоби.

Померлих від покарання Господнього — від громів усяких, що з небес зійшли, в розщелинах землі або у збуреному морі, всіх вірних, Христе, упокой.

Всякого віку, старих і юнаків, підлітків, дітей і немовлят, чоловічої статі і жіночої — всіх вірних, кого прийняв єси, Боже, упокой.

Померлих від отруйних укусів, винищених зміями, затоптаних кіньми, задушених і ближніми повішених — всіх їх, що вірою Тобі послужили, упокой.

Кожного поіменно, що у вірі спочив, від віку і з роду в рід, сподоби стати неосудним перед Тобою, Слово, у пришестя Твоє.

Слава…

Єдиний у Тройці Боже, слава Тобі безперестанна! Кожен хоч і є Бог, але Єством єдиний: Отець, Син і Дух — Триіпостасні властивостями.

І нині…

Понад розум Різдво Твоє: народжуєш бо Предвічного і несказанно молоком годуєш Годувальника світу, тримаєш на руках, Всенепорочна, Христа — єдиного Визволителя нашого, що Сам тримає всесвіт.

Катавасія: Виявлене на горі законоположникові…

Мала єктенія.

Екзапостиларій: Як Бог, що живими і мертвими володіє, упокой, Спасе, рабів Твоїх в оселях вибраних, бо якщо й згрішили вони, та не відступили від Тебе.

Слава…

Упокой, Господи, рабів Твоїх у країні живих, де зникли недуги, печаль разом із зітханнями; очисти як Чоловіколюбець усіх, що в житті згрішили, єдиний бо Ти безгрішний і многомилостивий, мертвих і живих Владика.

І нині…

Богородичний: Маріє Богоневісто, безперестанно моли Христа за нас, рабів Твоїх, з богонатхненними пророками, собором мучеників, ієрархами і преподобними і всіма праведними, щоб були ми співнащадками Небесного Царства.

Хвалітні стихири, глас 8:

Прийдіть усі, браття, перед кінцем поглянути на попіл наш, і неміч єства нашого, і нікчемність нашу, і кінець побачимо, і органи тілесні, і людей, як порох, поживу для черви і тління; які сухі кості наші, що не мають ніякого дихання. До гробів увійдімо! Де слава, де краса вигляду, де красномовний язик, де брови або де око? Все порох і тлін. Тому помилуй, Спасе, всіх нас.

Нащо обманює себе людина, вихваляючись? Для чого даремно тривожиться, коли сама ж мало не грязь? Чому не розмислить пилинка, що вона порох, нікчемність, суміш гною і тління? Чи не гряззю є ми, люди, що пристали до землі? І якщо ми споріднені з Христом, чому не припадаємо до Нього, і всі, відкинувши тимчасове і швидкоплинне життя, чому не поспішаємо до нетлінного Життя, яким є Христос, Просвітитель душ наших?

Ти, що рукою Своєю Адама створив, поставив межі нетління, смертности і життя в благодаті, Спасе, тління ж перемінив і до першого життя повернув; Сам рабів Твоїх, Владико, яких прийняв від нас, з праведними і в сонмі обраних упокой, імена їх записавши в книзі життя, і, воскресивши при голосі архангела і звуці труби, сподоби їх Небесного Твого Царства.

Христос воскрес, розбивши кайдани Адама первоствореного і пекельну силу знищивши. Мужайтеся, всі мертві: умертвилася смерть, полонено було і пекло з нею. Христос воцарився, розп’ятий був і воскрес! Він дарував нам нетлінне тіло, Він підносить нас, і дарує воскресіння нам, і слави Своєї з радощами сподобляє всіх, що з вірою непохитною щиро вірували в Нього.

Слава… глас 2:

Як цвіт в’яне і як мряка щезає, так знищується всяка людина. Тільки-но труба затрубить — мертві всі, як під час землетрусу, встануть на зустріч з Тобою, Христе Боже. Тоді, Владико, душі рабів Твоїх, що їх прийняв єси від нас, в оселях Твоїх святих назавжди осели.

І нині… того ж гласу:

Радуйся, Маріє Богородице, храме нетлінний, найсвятіший, як і пророк взивав: святий храм Твій дивний воістину.

Славослів’я читається. Благальна єктенія.

Стихири на стиховні заупокійні 4.

Слава…. з Тріоді глас 4.

Хворобою стало для Адама скуштування від древа в Едемі в давнину, коли змій отруту з себе вилив; через нього увійшла смерть, що губить рід людський, але Владика, прийшовши, поборов змія і дарував нам упокоєння. До нього ж бо взиваємо: змилуйся, Спасе, і, кого прийняв, з обраними Твоїми упокой.

І нині…

Богородичний того ж гласу: Ти єси Бог наш, що все в мудрості твориш і звершуєш, пророків послав єси, Христе, провістити Твоє пришестя, і апостолів — про Твою велич проповідувати; одні прорекли пришестя твоє, інші хрещенням просвітили народи, мученики ж, постраждавши, прийняли все, до чого прагнули. І благає Тебе собор усіх їх з Матір’ю Твоєю: упокой, Боже, душі, що їх прийняв єси, і нас сподоби Царства Твого, визволителю мій і Боже, що ради мене, приреченого, хрест перетерпів.

Благо є прославляти… Трисвяте. Тропар: Глибиною мудрости…

Слава: і нині.

Тебе, твердиню…

Потрійна єктенія і відпуст заупокійний.

На Літургії

По вході тропар: Глибиною мудрости… Слава… кондак: Зі святими упокой…

І нині… Тебе, твердиню…

Прокимен, глас 6: Душі їх у блаженстві перебуватимуть…

Стих: До Тебе, Господи, підношу душу мою, Боже мій, на Тебе я уповаю (Пс. 24, 1).

Апостол: Сол. 4, 13-17. зач. 270.

Алилуя, глас 6: Блаженні, кого Ти обрав і прийняв, Господи, і пам’ять їх з роду в рід.

Стих: Душі їх у блаженстві перебуватимуть.

Євангеліє: Ін. 5, 24-31. зач. 16.

Причасний: Блаженні, кого Ти обрав і прийняв, Господи, і пам’ять їх з роду в рід.

Належить знати, що за цим чином треба служити і в суботу святої П’ятдесятниці.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору