БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобні Спиридон і Никодим, просфорники Печерські

(XII ст.)

Преподобний Спиридон до приходу в Печерський монастир жив у селі. В монастир прийшов у 1139 р. вже в старшому віці. Незважаючи на те, що був неграмотний, будучи ченцем, вивчив увесь Псалтир напам’ять і турбувався про спасіння своєї душі, співав псалми кожний день. Ігумен Пимен доручив йому пекти просфори. В цій праці йому допомагав преподобний Никодим, який відбував подвиг чернецтва в цьому ж монастирі. Звідки Никодим прийшов у монастир невідомо. Вони із Спиридоном були дуже дружні й разом пекли просфори протягом тридцяти років. їхня праця в пекарні — пекти просфори для приготування жертви, яку приносили священики, а їхня духовна праця — жертва постійної похвали Богові. Одного разу, приготувавши просфори, вони розвели вогонь і полум’я вирвалося з печі, почала горіти стеля в келії. Блаженний Спиридон закрив отвір печі мантією, зав’язав рукави волосяниці, побіг до криниці, набрав у рукави води і дорогою почав кликати на допомогу братію. Коли збіглися ченці, то побачили, що мантія не згоріла, а із рукавів вода не витекла Нею і залили полум’я, і погасили пожежу. Всі прославили Бога, який помагав Своєму угоднику. Никодим був вірним помічником Спиридонові як у праці, так і в подвигах добродійного життя.

Вони добре послужили братії монастиря і Богу й мирно упокоїлися в 60-х роках XII ст. Мощі преподобних знаходяться в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Проповідницька нам явилася чесна праця твоя, Спиридоне богоприємний, нею бо православних дітей твоїх навчаєш, як пальці складати для зображення святого хреста на чолі, вуста нечестивців закриваєш, явно викриваючи їх, бо, перехрестившися, відійшов ти до Христа. Йому ж молися, щоб згасив полум’я пристрастей наших і дарував нам істинну старанність славословити Його безперестанно в псалмах і піснях духовних у цьому житті й у майбутньому співаючи: «Алілуя»». «Радуйся, Никодиме, бо у випіканні хлібів священних ти тридцять років трудився». Пам’ять преподобних Спиридона й Никодима вшановується 13 листопада (31 жовтня за ст. ст.).