БібліотекаМолитвиПравославний молитослов (церковнослов’янською мовою в українській транслітерації)

Молитви перед Сповіддю

Молитви покаянні Манасії, царя Юдейського

(в скороченні)

Господи Вседержителю, Боже отец наших, сотворивий небо і землю со всею ліпотою їх! Ніктоже постоїт перед великоліпієм слави Твоєя, і нестерпим гнів, єже на грішники, прещенія Твоєго Безмірна же і неізслідованна милость обіщанія Твоєго. Ти, Господи, по множеству благости Твоєя обіщал єси покаяніє і оставленіе согрішившим Тебі і множеством щедрот Твоїх опреділил єси покаяніє грішником во спасеніє. Не положил єси покаяніє праведним Аврааму і Ісааку і Якову, не согрішившим Тебі, но положил єси покаяніє на мні грішнім: зане согріших паче числа песка морскаго. Умножишася беззаконія моя, Господи, і ність ми ослаблення: зане прогнівах ярость Твою і лукавоє пред Тобою сотворих, не сохранивий повеліній Твоїх. І нині преклоняю коліна сердца, требуя от Тебе благості. Согріших, Господи, согріших, і беззаконія моя аз вім, но прошу, моляся: ослаби ми, Господи, ослаби ми і не погуби мене со беззаконьми моїми. Ти бо єси, Боже, Бог кающихся, і на мні явиши всю благость Твою: яко недостойна суша спасеши мя. І восхвалю Тя во дніх живота моєго: яко Тя поют вся сили небесния, і Твоя єсть слава во віки віков. Амінь.

Молитва 1

Владико Господи Боже наш, не хотяй смерті грішних, но обращенія і живота їх желаяй, пріємляй всіх грішних, в покаянії к Тебі припадающих, прійми нині і мене кающагося в моїх согрішеніїх, і даждь мні сокрушеніє сердечноє, і ісправи мою совість, да благонадежно ісповім моя согрішенія пред славою страшнаго престола Твоєго; і да прославится во мні по сем пречестноє і веліколіпоє імя Твоє, Отца і Сина і Святого Духа, нині і присно і во віки віков. Амінь.

Молитва 2

Господи Боже спасенія нашего, милостивий і щедрий, долготерпеливий і многомилостивий, приклонивий небеса, і сошедий на спасеніє рода человіческаго, не хотяй смерті грішника, но обращенія в живот: Ти, Владико, мні, молящемуся рабу Твоєму, подаждь істинноє покаяніє. Свідий гріхи і очищаяй беззаконія, остави і отпусти мні вся согрішенія моя вольная і невольная; соедини мя Святому Твоєму Духу і причти мя Твоєй божественній благодаті і милосердію, і не от“ємлемо от мене к тому сотвори. Яко Твоя держава і Твоє єсть царство і сила і слава, Отца і Сина і Святаго Духа, нині і присно і во віки віков. Амінь.