«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Місяць жовтень, день 22-й. Богослужіння пресвятій Богородиці на свято явлення чудотворної ікони пресвятої Богородиці в Казані

На великій вечірні

Співаємо: Блажен муж… антифон 1.

На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 4.

Як прекрасна палата Слова, і престіл світлоносний, Богородице Владичице, Ти вмістила в лоні Твоєму співпрестольне Слово Отче і, народивши Світло незаходиме, просвітила нашу темряву, відігнала оману змієву і знищила тління; Ти дарувала Твоїм Різдвом світу вічне життя, врата раю відкрила, і всі блага дарувала людському єству; але й нині, Владичице, визволяй рабів Твоїх від усякої біди молитвами Твоїми.

Як велична Цариця і Мати на небесах до Царя ангельських сил Ти підіймаєш пречисті руки і молишся за нас, і на землі як могутня Заступниця перебуваєш божественною Твоєю іконою і духом з Твоїми рабами, і в радості спасаєш, і визволяєш від усякої напасти всіх, що побожно Тебе, Богородице, величають.

Як золотосяйний рай, і місце прекрасне і богопросвітлене, і древо святе, Духом Святим осінене, вмістилище світла невечірнього ми Тебе знаємо; світлим немиготливим божественним промінням — Немовлям Твоїм — Ти світиш усьому творінню; Його ж моли, Царице Богородице, спасти православних людей, що до Тебе прибігають, від усіх бід.

Як порфирою царською і висоном, іконою Твоєю і Сина Твого, Богородице, Церква Божа просвітилася і сяє чудесами. Нині своїм явленням ікона ця скликає всіх святкувати, більше за сонячне світло благодатно Святого Духа сяючи, на хворих і недужих виточуючи джерело зцілення, й усім даруючи велику милість.

Інші стихири, глас 8.

Вишній і неосяжний Царю, що з Отцем і Божественним Духом сидиш на престолі, Ти благозволив народитися на землі від Діви безневісної, Ісусе; обдаровуючи Твоє творіння — людське єство — невимовними благами, прийми молитви Твоєї Матері, що приносяться Тобі за нас, і не пом’яни беззаконня наші, але помилуй і спаси душі наші як Милосердний (двічі).

Прихиливши небеса, Цар слави зійшов, щоб оновити Адама, який весь зітлів через гріхопадіння; оселився в Тобі, Пречиста Діво, і народився, ключі дівства не порушивши, і на руках Твоїх носила Ти Його, Цари архангелів; і нині Він Твою молитву приймає, і Твої прохання в усьому виконує, Богородице, як Твій Син і Бог; Йому ж старанно молися, щоб Він спас душі наші як Милосердний.

Більше за скинію Мойсея, за образом небесним створену, Бог освятив Тебе всю, Богородице, Духом Святим; весь оселився в Тобі, всю людину оживив. Тому і Твоя ікона, більше за кивот Аарона, наповнилася благодаттю Божою, і виточує освячення душам і тілам. Їй же побожно поклоняючись, просимо від Тебе великої милости, щоб Ти, благословенна Помічниця, спасла душі наші.

Слава: і нині, глас 8.

Прийдіть, з радістю вшануймо державну Заступницю роду нашого, Царицю Богородицю; прийдіть до тихого і чудотворного Її образа, який шанують ангели, і поклонімося; бо подає Богородиця вірним щедрі дари цілющі, виточуючи із невичерпного джерела — святої ікони — благодать; вона визволяє від темряви спокус і бід, і від усякого гріха нас, що побожно і боговгодно прославляємо і шануємо світлу і чудотворну святу ікону Божої Матері. Тому, прославляючи її, взиваймо до Першообраза: радуйся, улюблена світом Помічнице спасіння душ наших.

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Буття читання (28, 10-17).

Вийшов Яків із Вирсавії і пішов у Харан, і прийшов на одне місце, і залишився там ночувати, тому що зайшло сонце. І взяв один із каменів  того місця, і поклав собі під голову, і ліг на тому місці. І побачив сон: ось, ліствиця стоїть на землі, а верх її торкається неба; і ось, ангели Божі піднімаються і сходять по ній. І ось, Господь стоїть на ній і промовляє: Я Господь, Бог Авраама, отця твого, і Бог Ісаака; не бійся. Землю, на якій ти лежиш, Я дам тобі і твоєму потомству; і буде потомство твоє — як пісок земний; і поширишся ти до моря і на схід, і на північ, і на південь, і благословляться у тобі й у твоєму потомстві всі племена земні; і от, Я з тобою, і збережу тебе всюди, куди ти не підеш; і поверну тебе в цю землю, бо Я не залишу тебе, доки не виконаю того, що Я сказав тобі. Яків прокинувся від сну свого і сказав: істинно Господь присутній на цьому місці; а я не знав! І убоявся він і сказав: яке страшне це місце! Це не що інше, як дім Божий, це врата небесні!

Пророцтва Єзекиїля читання (43, 27 — 44,1-4).

Так говорить Господь: після закінчення цих днів, у день восьмий і далі, священики будуть приносити на жертовнику всепалення ваші і мирні жертви ваші; і Я буду милостивим до вас, говорить Господь Бог. І привів Він мене назад до зовнішніх воріт святилища, що звернені на схід, і вони Були зачинені. І сказав мені Господь: врата ці будуть зачинені, і не відкриються, і ніяка людина не пройде крізь них, бо Господь, Бог Ізраїлів, увійшов через них, і вони будуть зачинені. Лише князь — як князь — сяде в них, щоб їсти хліб перед Господом; увійде через притвор цих врат і тим самим шляхом вийде. Потім привів мене через північні ворота до храму, і я бачив, і ось, слава Господня наповнила дім Господа.

Притч читання (9, 1-11).

Премудрість збудувала собі дім, витесала сім стовпів його, заколола жертву, розчинила вино своє і приготувала у себе трапезу; послала слуг своїх проголосити з височин міських: хто нерозумний, звернися сюди! І нерозумним вона сказала: йдіть, їжте хліб мій і пийте вино, мною розчинене; залишіть безумство, і живіть, і ходіть шляхом розуму. Той, хто повчає кощунника, наживе собі безславність, і хто викриває нечестивого — пляму собі. Не викривай кощунника, щоб він не зненавидів тебе; викривай мудрого, і він полюбить тебе; дай наставляння мудрому, і він буде ще мудріший; навчи правдивого, і він примножить знання. Початок мудрости — страх Господній, і пізнання Святого — розум; тому що через мене примножаться дні твої, і додасться тобі років життя.

На літії стихири, глас 2.

Воістину за стародавній кивот, перед яким Давид зібрав чини і торжествував, нині чесніша Твоя, Богородице, ікона, перед нею ж стоять архиєреїв собори, чини ангелів, царі, князі і безліч христолюбивих людей і достойно ублажають Тебе, Матір Божу, і прославляють, і шанують, і поклоняються, і моляться Тобі після Бога, щоб Ти православний світ примирила і спасла від усякого зла рабів Твоїх як єдина благословенна.

Стоять перед Тобою, Владичице Богородице, перед Твоїм, Пречиста, образом архиєреїв зібрання, царі і князі, і всі люди, ченці і миряни; знаючи Тебе як воістину Помічницю сильну і непереможну, моління Тобі приносять від усієї душі і спонукають на молитву до Бога, просячи Твоєї допомоги, щоб Ти простягла Свої богоносні руки й ублагала Бога за світ. Почуй, Владичице, і подай утіху рабам Твоїм, поки не подолали нас гріхи наші тяжкі й люті, бо завжди потребуємо Твоєї допомоги.

Глас 8.

Першу написав Твою ікону євангельських таїн благовісник, і до Тебе, Цариці, приніс, щоб Ти назвала її Своєю і зробила сильною спасати тих, хто шанує Тебе; і зраділа Ти, будучи милостивою і спасіння нашого Заступницею, що ікона стала устами Твоїми і голосом, бо тоді, коли Ти зачинала у лоні Бога, пісню співала: ось, віднині ублажатимугь Мене всі роди! І, споглядаючи на неї, Ти сказала владно: з цим образом благодать Моя і сила. І ми істинно віруємо, що це сказала Ти, Владичице, що з цим образом Ти з нами. Тому побожно поклоняємося Тобі, раби Твої, відвідай нас Твоїми материнськими щедротами.

Глас 7.

Ти, Богородице, гора велика і преславна, вища за гору Синайську; бо вона, не терплячи зішестя слави Божої в прообразах і тінях, вогнем запалала, і грім та блискавка були на ній. Ти ж весь Божественний вогонь — Боже Слово — в утробі Твоїй неопалимо носила, і від грудей Твоїх молоком годувала Того, Хто все носить. І нині, маючи сміливість перед Ним як Мати, допоможи, Владичице, тим, хто з вірою святкує Твоє свято, і не забудь милостиво відвідати їх; бо Ти отримала дар від Бога покривати і захищати христоімениту паству, рабів Твоїх.

Слава: і нині, глас 6.

Тобі, Владичице, всі роди людські хвальні дари приносять і моляться як Цариці і Матері Божій; пророки премудро Тебе провістили, левіти благословляли, апостоли і мученики сповідували, царі і князі поклоняються, архиєреї проповідують, ченці і миряни благоговіють; багаті й убогі, сироти і вдови, і всякого віку, і всі верстви, старі і немовлята прибігають з вірою під Твій державний покров: покрий і захисти, Владичице, молитвами Твоїми, і спаси від бід душі наші.

На стиховні стихири, глас 2.

Вмістилище чисте Світла пречистого, Богородице, як Тебе, раби Твої, достойно прославимо? Бо явленням пречистої Твоєї ікони і предвічного Немовляти всіх просвічуєш.

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

О, Діво чиста, богообрадувана, яку Тобі коли достойну подяку принесемо, бо Ти підняла всіх від тління до життя блаженним Твоїм Різдвом.

Стих: Почуй, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

О, Діво Владичице, Мати Творця, Ти радування Небесних Сил і людського роду благословенна Помічниця! Молися за спасіння душ наших.

Слава: і нині, глас 5.

Проспіваймо, люди, радісно пісню Давида Діві Невісті Божій, і Матері Царя Христа: стала Цариця праворуч Тебе, Владико, в золото одягнена і прикрашена божественною величчю; Її ж як обрану і благу в жонах більше за весь світ благодаттю збагатив. Ти благозволив народитися від Неї заради великої милости, і Її дарував людям Твоїм Помічницею спасати і покривати від бід всемогутньою Твоєю божественною силою; Її ж молитвами, Христе Боже, помилуй нас.

Тропар, глас 4: Заступниця милосердна, Мати Господа Вишнього, за всіх молиш Христа Бога нашого, і допомагаєш спастися всім тим, хто до державного Твого покрову прибігає. Всіх нас захисти, о, Царице і Владичице, хто в напастях, і скорботах, і недугах, обтяжений гріхами многими, хто стоїть і молиться Тобі зворушеною душею і смиренним серцем, перед пречистим Твоїм образом, зі сльозами, і непохитну надію має на Тебе, щоб визволитися від усякого зла; всім корисне даруй і всіх спаси, Богородице Діво, Ти бо божественний покров рабам Твоїм (тричі).

На ранній

На Бог Господь…тропар свята (тричі).

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 3.

Люди побожні, православне зібрання христоіменитих, приступіть з вірою всі, припадаючи до образа Божої Матері. Вона бо з радістю хворим зцілення подає, карає ж злочинців, мов стріла з лука, всіх нас втішає світлосяйно, і благодаттю освітлює молитвами Своїми.

Слава: і нині…

Всю Тебе освятив Бог, Діву благу і непорочну в жонах, Яку пророки прообразували велично, священик благословив і ввів у святеє святих, ангели виховали, подаючи з небес хліб на споживу. Сам же преблагий єдинородний Бог Слово оселився в Тобі, і з плоттю вийшов із Тебе. Тому Тобі поклоняємося і шануємо як воістину Богородицю.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Нехай радіє все велике зібрання вірних, і ридає демонів сила, бачачи, як Матір Божа прославляється у світлосяйному світі Своєму божественними піснями. Бо там, де побожно прославляється преблагословенна Богородиця Владичиця, Богообрана Діва, підступи ворожі знищуються, а християни сподобляються міцного захисту.

Слава: і нині…

О, всеблагословенна Богородице Владичице, Богообрана Діво, світле здійснення пророчого слова, апостолів похвала, мучеників сповідання і вінок, Яку ангели шанують, і людський рід оспівує, і усього світу жадана Помічниця! Визволи рабів Твоїх від майбутнього засудження, й озера вогняного, єдина Благословенна.

Полієлей: Хваліть ім’я Господнє…

Величання: Достойно є величати Тебе, Богородице, чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів.

Псалом вибраний: Пом’яни, Господи, Давида і всю лагідність його.

Після полієлея сідальний, глас 1.

Тих, хто православно шанує Тебе й іконі Твоїй святій з любов’ю поклоняється, о, Мати Божа, спаси і не дай на руйнування супротивникам; нехай не сходить на нас усяке зло, що його уготували нам наші гріхи; нехай беззаконня наші не впадуть на голови наші, а Твоя материнська молитва до Бога за нас усе подолає.

Слава: і нині…

Пречиста Твоя ікона, Богородице Діво, лікування для всього світу духовне; до неї ж припадаючи, Тобі поклоняємося, і шануємо, і цілуємо, і прославляємо; почерпуючи від неї благодать зцілення, від недуг тілесних і пристрастей душевних Твоїми молитвами визволяємося.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4: Від юности моєї…

Прокимен, глас 4: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Євангеліє від Луки, зачало 4 (1, 39-49,56).

Після 50-го псалма Слава… Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч гріхів наших. І нині… той самий. Помилуй мене, Боже…

Стихира, глас 8: Прийдіть, з радістю вшануймо державну Заступницю…

Канон Одигітрії (Провідниці) Пресвятої Богородиці

З ірмосом на 6, глас 4.

Пісня 1

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

З радістю, Чиста, приношу Тобі похвалу радісну, і голосом тихим взиваю до Тебе, Одигітріє: радуйся, і навчи мене почати оспівування.

Ти Христа народила нам, радість вічну; о, радуйся Всехвальна, православних надіє, Одигітріє, Всехвальна Діво, наповни мене радістю, світові бажаною.

Радіють усі люди й ангели, завжди одностайно взиваючи на небесах і на землі: Одигітріє, радуйся, Діво, бо Різдвом Твоїм Ти все наповнила радістю.

Тих, хто зі страхом взиває до Тебе: радуйся, сподоби радости, бо Ти є Мати радости, визволяючи від усяких скорбот, і помилуй усіх, хто до Тебе прибігає.

Інший канон свята на 8, глас той самий.

Ірмос той самий.

Благоговіють перед Тобою ангелів начальники, і собори святих чесно служать, праведні красуються, ублажаючи Тебе, благальницю небесних благ. Разом земля і небо в радості світло прославляють Тебе, і ми, грішні, милости просимо: осяй наші серця, Владичице, оспівати піснею явлення святої Твоєї ікони.

Прийдіть, зберіться, христоімениті люди, душі очистивши у святій церкві Христа Бога нашого; бо виточується нам щедро від святої ікони джерело духовне, цілительне для душ і тіл тих, що взивають: благословенний народжений Тобою Бог наш.

Дивує, Пренепорочна, і страшить дивне чудо Божественного Твого Різдва: як Ти зачала херувимського Творця? Як Ти носила в утробі нестерпний Вогонь? Як Ти одягнула у плоть суще Життя, і народила Його для всього світу, Бога разом і Людину.

Під покров Твій прибігаємо, Діво Владичице, весь рід людський: просвіти світлом Різдва Твого нас, грішних рабів Твоїх, що молимося щиро, і поклоняємося Твоїй пречистій іконі, благаючи від Тебе прийняти велику милість.

Катавасія: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю Її чудеса.

Пісня 3

Ірмос: Богородице, живоносне й достатнє джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в Божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

О, радуйся, непохитна, чиста, одухотворена палато Вишнього Царя Христа! Радуйся, Одигітріє, радуйся: Тобою бо непорушним місто наше зберігається.

Кого весь світ не може вмістити, Ти в утробі нетлінній тілесно вмістила, Діво Богородице; тому тобі «радуйся» співаємо, достойно величаючи.

Ти радість світу, що завжди радісно Тебе оспівує, вічна і Пречиста, і радости сподобляється Твоїми материнськими молитвами до Народженого Тобою, Провіднице наша.

Тебе, золоту стамну, і світильник, і жезл, і трапезу, Пречиста Провіднице, закликаємо, і глас «радуйся» Тобі завжди приносимо.

Інший. Ірмос той самий.

Яку Тобі достойну похвалу може принести наша крайня неміч? Бо явленням пречистої Твоєї божественної ікони Ти виточуєш щедро цілюще джерело рабам Твоїм, що з вірою приходять до Тебе.

Явлення божественної Твоєї ікони, Богородице Діво, як світлосяйне засяяло нам сонце, випромінюючи преславне чудес проміння, темряву лютої недолі відганяючи, святим Твоїм, Владичице, заступництвом.

Ти наповнила колись благодаттю першописану Твою ікону, Владичице Діво Богородице; і нині та сама благодать істинно сяє чудесами через віру; бо заради тієї першонаписаної вірні прибігають до Тебе після Бога для спасіння.

Поклоняємося Твоєму, Богородице, пречистому образу, і найсолодшому Твоєму Немовляті, вічному і невечірньому Світлу — Христу; Ним же спасла від лютого зла і смертного тління всю людську природу.

Сідальний, глас 8: Божественні апостоли Слова, Євангелія Христового гучноголосі вселенної благовісники, божественну церкву збудувавши в пресвяте Твоє ім’я, Богородице, до Тебе, Владичице, приходять, благаючи прийти на освячення її. Ти ж, о Богомати, сказала: ідіть з миром, і Я з вами там буду. Вони ж пішли і знайшли там на стіні церкви Твій образ, Владичице, рукою божественною написаний, фарбами розмальований, і, побачивши, вклонилися Тобі і Бога прославили. З ними ж і ми, божественному Твоєму образу вклоняючись, благаємо у Тебе великої милости: подай прощення гріхів рабам Твоїм, єдина благословенна.

Слава: і нині, той самий.

Пісня 4

Ірмос: Ісус, як Бог істинний, що сидить у славі на престолі небесному, зійшов на хмарі легкій, на руках Пречистої, і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Радуйся, чудо чудес, Провіднице Владичице; радуйся, радосте всіх міст і сіл. Ти непереможна охорона християн у біді, і захист, і перемога над ворогами.

Радуйся, православних царів похвало, і христолюбивих воїнів; Ти, Царице, покров усіх. Радуйся, Провіднице, пристановище всім нам і утвердження.

Радуйся, визволення всіх від бід; радуйся, готова утіха всім скорботним; радуйся, Всехвальна; радуйся, Провіднице всеблагословенна, всім немічним цілителька.

Радуйся, Мати Божа, бо все творіння поспішає достойно прославити Твою велич, але не має змоги, Одигітріє, і тому взиваємо до Тебе: радуйся, Владичице, оселе, що вмістила Бога.

Інший. Ірмос той самий.

Вшануймо, люди, Пречистої Діви Богородиці всечесну ікону, і Її Божественне Немовля — Христа Бога нашого; і цілуємо, і прославляємо зі страхом і трепетом; шануймо ікону побожно, більш за все шануймо Саму Ту сущу Пречисту Богоматір.

Давид, богонатхненний і дивний пророк, здавна передбачив, промовляючи: лицю Твоєму помоляться багаті люди. Ми ж, вірні, поклоняємося, цілуємо чесну ікону й освячуємося душами разом і тілами.

Євангелія Христового богогласний написатель Лука, Божим натхненням написав всенепорочний Твій образ, Богородице, і предвічне Немовля на руках Твоїх зобразив; тих, хто до Тебе прибігає, від бід визволяєш, усіх покриваєш і спасаєш Твоєю милістю.

Ти похвала і вінець усім святим, о Царице! Ти наше уповання і помічниця в Бозі, і на Тебе ми всі покладаємо надію на спасіння. До Тебе молимося як до Матері Божої: пролий на нас, грішних рабів Твоїх, багаті Твої спасительні для душі милості.

Пісня 5

Ірмос: Здивувалось усе Божественній славі Твоїй, Ти бо, нетлінна Діво, носила в утробі Бога всіх і породила відвічного Сина, подаючи мир усім, що Тебе прославляють.

Радуйся, Діво Богородице, безодне радости і щедрот; радуйся, Одигігріє; радуйся, всім вірним радосте; радуйся, всім сущим у бідах і скорботним скора Заступнице.

Всі незрячі чують про велич чудес Твоїх і наповнюються радістю. Тому завжди, всюду і всі, Одигітріє, співаємо Тобі: радуйся.

О, радуйся, Одигітріє, Христа Бога нашого оселя і дім невимовний і пребожественний слави Його, Діво. Радуйся, палато прикрашена! Радуйся, граде одухотворений, що вічно царює!

О, радуйся, Одигітріє, Христа Бога нашого оселя і дім невимовний і пребожественний слави Його, Діво. Радуйся, палато прикрашена! Радуйся, граде одухотворений, що вічно царює!

Радість невичерпну, як море, Тебе бачимо, Діво Одигітріє; радіючи всі, «радуйся» взиваємо до Тебе; і, оспівуючи Твої божественні дарування, ми завжди їх від Тебе чекаємо.

Інший. Ірмос той самий.

Всяке єство — як оспівати Тебе зрозуміти не може, Пречиста, бо Ти піднеслася вище Небесних Сил, народивши недоступного величного Царя і Бога; але, як милостива і скора людям помічниця, вислухай благання рабів Твоїх і подай Твою поміч.

Там, де осіняє благодать Твоя, Богородице, зі страхом зникають демони, і руйнуються підступні їх задуми, тікають духи темні, радіють же безліч вірних, що Тобі пісню хвальну від серця співають: радуйся, божественний Покрове душ наших.

Безоким солодкий зір дається, глухим — слух, німим — благомовлення, кульгавим — ходіння, прокаженим — очищення, розбещеним — цнотливість, і в різних хворобах сущим — зцілення, через осінення пречистої Твоєї ікони, Богородице.

Не замовкнемо ніколи, Богородице Діво, псалмами і піснями оспівувати велич Твою, Богообрадувана; Бога бо воістину втіленого народила, на спасіння наше всесвітнє і визволення.

Пісня 6

Ірмос: Божественне це і всечесне справляючи свято Богоматері, прийдіть, богомудрі, руками заплещемо, народженого від Неї Бога прославимо.

Приймаючи в лоно Своє Христа, Ти почула від ангела: радуйся, Одигітріє Діво; Його ж невимовно народивши, Ти завжди чуєш від усіх: радуйся.

Ти все наповнила радістю, небесне і земне Ти з’єднала, Одигітріє; тому нині небо і вся земля радісно взивають до Тебе.

Радуйся, Всехвальна, Ти утіха вдовам і всім сиротам, Провіднице. Радуйся, всім убогим багатство невичерпне.

За всяке золото більш блискуча, і від ранку сонячного світліша, оселя Христова, радуйся, Одигітріє; радуйся, Діво; радуйся, Невісто неневісна.

Інший. Ірмос той самий.

Божественного Твого Різдва, Діво Владичице, пребагата благодать, яку в давнину Ти надала пречистому Твоєму образу, невичерпно звершує велике і преславне на спасіння тих, що надіються на Тебе.

Там, де прославляється святе ім’я Богообрадуваної Богородиці, там джерело всяких благ виливається; прийдіть, люди, у чистоті, бо це явлення божественної ікони Діви говорить про пришестя Цариці на спасіння всіх вірних.

Зцілення від хвороб, відігнання пристрастей, спасіння душі, гріхів прощення і вічне визволення приймаємо від пречистої Твоєї ікони ми, що з вірою приходимо, Богомати всенепорочна.

До Тебе, Владичице, прибігають православні і просять великої милости, і приймають хворі щедро зцілення, ті, що мають пристрасті, — визволення, сумні — втіху. Подай і мені, Владичице, краплю душеспасительну, щоб і я з усіма оспівував Твою велич.

Кондак, глас 8: Звернімося, люди, до тихого цього пристановища, скорої Помічниці, готового і теплого спасіння, покрову Діви. Спонукаємо себе до молитви і до покаяння; подає бо нам щедрі милості Пречиста Богородиця, попереджає в помочі, і визволяє від великих бід і зла побожних і богобоязних рабів Своїх.

Ікос: Думки очистивши і розум, звернімося до Богородиці, світло піснями ублажаючи Її; і пречисту ікону Її прославляємо і шануємо і, припадаючи, поклоняємось їй, як Самій Богородиці, бо шанування ікони переходить на Першообраз; і той, хто шанує і поклоняється їй, шанує сам Першообраз, як божественні отці проголосили. І якщо хто не шанує Пречисту Богородицю, і не поклоняється Її іконі, тому нехай буде анафема: бо Вона посоромлює і знищує тих, хто не шанує Її, визволяє ж від великих бід і зла побожних і богобоязних рабів Своїх.

Пісня 7

Ірмос: Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну погрозу сміливо зневаживши, радувалися, співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословен єси.

Радуйся, радуйся, Богородице Одигітріє, що завжди всіх вірних направляєш на спасительну путь; радуйся, Владичице, бо Тобою ми завжди спасаємося від ворожої напасти, що налягає на нас.

Радуйся, радуйся, Провіднице, що пильнуєш і молишся за нас Богу, і від усякого зла посередництвом Твоїм, Мати Божа, всіх людей визволяєш від усяких скорбот.

Радуйся, радуйся, пресвята Одигітріє, прохання наші на користь направляєш і завжди бажаєш усім і завжди в любові і дружбі мати благу єдність, швидку на прекрасне.

Радуйся, радуйся, Провіднице кораблів, що в бурі плавають, визволяючи вірних; і всім визволення даєш від скорбот, і недуги різноманітні і повільні припиняєш швидко.

Інший. Ірмос той самий.

Прийдіть, почерпнімо відпущення із невичерпного джерела, що виточує святиню Пречистої Діви і Її пречистого Немовляти — Божого Слова, що заради нас втілилося; до Нього ж взиваймо: Творець і Спаситель, препрославлений з Отцем і Духом, Боже, благословенний Ти.

Неусипну і богоприємну маючи молитву, Пречиста, і нездоланну силу, зруйнуй ворогів наших сміливість, і силу їхню знищи, щоб зраділи через Тебе раби Твої, що до Сина Твого взивають: отців наших Боже, благословенний Ти.

Радіймо і веселімось, вірні люди, дивному явленню ікони Пречистої Владичиці Богородиці, вона стала рікою невичерпною, цілющу подаючи воду, що дає сліпим зір і глухим слух, кульгавим ходіння, і всім, сущим у недугах, безоплатне зцілення.

Недослідима глибина, невимовне таїнство, незбагненний образ зачаття Твого, Діво, зачаття безсіменного, без мужа народження: Безплотний втілився, Предвічний стає Немовлям, Син Божий, Сином Твоїм, Діво, є; до Нього ж взиваємо: Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородичне: тоді провіщене, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати; всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.

Радуйся, преблагословенна Маріє, бо через Тебе всеблагословенний Бог одягнувся в мене усього — людину — і, одягнувшись, приєднав до Свого Божества невимовним єднанням, Діво Одигітріє; радуйся, обрадувана, радість усього світу.

Радуйся, лукавих духів прогнання; радуйся, Богородице Одигітріє; радуйся, Тебе бо невидимі воїнства небесні славословлять завжди і величають як Матір Божу; радуйся, Ти бо дальніх з’єднала з вишніми.

Радуйся, за всі Небесні Сили безумовно вища; радуйся, Провіднице; радуйся, Ти над усім творінням, Бога народивши, Владичице; радуйся, бо Ти перебуваєш Дівою і після народження.

Радуйся, славо всіх жон, храме освячений Бога нашого; радуйся, Одигітріє; радуйся, душеспасительна для всієї вселенної; радуйся, хмаро, ширша за небеса; радуйся, мироскарбнице, повна Божественного мира.

Інший. Ірмос той самий.

Розум ангельський і людський вжахається, Богородице: як Ти обійняла лоном Своїм Бога небесного і втілила Його? Як, народивши Немовля, Ти як Сина носила Його на руках? Його ж вжахається все творіння, і тремтять перед Ним небесні престоли, взиваючи безперестанно; свят, свят, свят єси, Боже, оспіваний і прославлений повіки.

Радуйся, дійсна радість усього світу, з архангелом Гавриїлом взиваємо до Тебе, Богородице; радуйся, вмістилище Невмістимого; радуйся, благодатна, що носиш все Божество; радуйся, Адамове визволення, з Тобою Господь, і заради Тебе з нами, спасаючи нас. Його ж оспівуємо і прославляємо повіки.

Корінь Єсеїв освячений, корінь гріха нашого Ти вирвала. Жезл Ааронів, що зацвів, квітку — життєдавця Христа — виростила Ти; стамна, що манну носить, Ти знищила всю силу смерти, і до життя підняла рід людський; тому Тебе оспівуємо як усіх благ основу.

Ти похвала християн, Владичице, Ти зброя на ворогів, і стіна для тих, хто до Тебе звертається. Тебе і нині закликаємо на поміч. Владичице, не дай ворогам піднестися над людьми Твоїми, бо вороги ці ні Тебе не прославляють, ні Сина Твого, Богородице, і Твоїй іконі не поклоняються; цих переможи, і душі наші спаси.

Пісня 9

Ірмос: Всякий, на землі народжений, нехай звеселиться, Духом просвічений. Нехай зрадується безплотних ангелів собор, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.

Радуйся, свічко, що Світло невечірнє носиш, і Різдвом Твоїм темряву багатобожжя знищила, і визволила людей із безодні пекла; радуйся, Провіднице Богородице, благ усіх благальниця.

Радуйся, земле, бо з Тебе виріс Колос небесний вірним, і світ цей від душезгубного голоду Ти спасла, всіх словесних і одухотворених. Радуйся, винограде, що Гроно життєдайне народила, Богородице Пречиста, Одигітріє.

Радуйся, таємничих квітів прекрасний рай; радуйся, Мати Діво, бо Ти розум чистотою дивно перемагаєш, Богородице; радуйся, Діво; радуйся, Одигітріє, всесвітнє чудо і проповідання.

Останок життя нашого і далі збережи неушкодженим допомогою Твоєю, Богородице Діво, і сподоби кінця благого тих, хто оспівує Тебе і взиває: радуйся, всеблаженна Богородице, чиста Одигітріє.

Інший. Ірмос той самий.

Тебе надійною помічницею роду людського, Богородице Маріє, собор пророків різноманітно провістив; осінення святе, ширше за небеса; скрижаль, Богом писану; купину неопалиму; двері непрохідні; гору ж і ліствицю; міст і жезл, що зацвів; ми ж воістину Богородицею Тебе величаємо.

Тайна глибини Різдва Твого вжахає ангельський розум, Діво; пречиста ж Твоя ікона проганяє демонів, і лиця нечестивих затьмарює і в сором кидає; бо не терплять дивитися на силу Твою, тікають і щезають. Ми ж з любов’ю поклоняємося і цілуємо, і Тебе, Богородице, величаємо.

Заступнице невідступна перед Царем Небесним, бо Ти маєш сміливість несоромну як Мати, утверди у мирі глибокому життя православних, і все корисне завжди даруй рабам Твоїм, щоб Тебе, Богородице, величали.

О, всемилостива Помічнице християн! Не може розум людський і ангельський достойно оспівувати Тебе, бо Ти чесніша від усього творіння і славніша від небесних і земних, бо породила Творця всіх і Бога. Але, Владичице, прийми милостиво пісню, що від щирого серця ми склали, і завжди спасай нас, бо ми на Тебе всю надію покладаємо.

Світильний: Вшануймо всехвальну Матір Божу, що народила Життя — Христа Бога нашого, Який відкрив двері раю, весь світ освятив і до життя привів; Він провіщений пророками, Йому ж поклоняємося, Богу і Спасителю душ наших (двічі).

Слава: і нині…

Прийдіть, вірні, в чистоті прославимо Пречистої Матері Бога нашого чудотворну ікону, і Божественне Немовля — Спаса Христа; Йому ж як Та, що народила і на руках носила, і материнську сміливість до Нього маєш, безперестанно молися за нас і подавай рабам Твоїм багату милість.

На Хваліте… стихири, на 4, глас 4.

Прославимо, вірні, Богообрадувану Богородицю, найчастіше бо на устах наших маємо святе і благословенне ім’я Її, безперестанно звертаючись до пречистої і чудотворної Її ікони; бо через Неї одержуємо на землі все благе і корисне, і від диявольських підступів визволяємося, бо Вона як Мати, що народила Творця всіх, спасає від бід душі наші (двічі).

Нехай ридають вічно зібрання нечестивих, що не сповідують Тебе, у народженні чисту Богородицю, і не поклоняються пречистій Твоїй іконі; вірні ж люди, радіючи, сповідують Тебе, істинну Діву Богородицю, Яка воістину породила плоттю Христа Бога нашого. Ти подолала тління Адамове, і від гріха весь світ очистила, життя безкінечне дарувала, райський вхід вірним відкрила Божественним Твоїм Різдвом. Його ж моли, щоб спастися нам, що вірно оспівуємо Твоє таїнство.

Радіють і веселяться невимовною радістю безліч побожних людей; припадаючи ж, поклоняються і всі благоговіють зі страхом перед Божою Матір’ю, дякуючи Їй у Бозі за такі великі благодіяння, в які бажають проникнути ангели; дарував Богородицю вірним Христос Бог наш, що має безліч щедрот і велику й багату милість.

Слава: і нині…

Глас 8.

Свята твоя ікона, Богородице Діво, пребагате джерело Твоєї благодаті, яке наповнює всю піднебесну і просвічує весь світ світлим промінням сяяння Святого Духа і світлостями зцілень. Ти бо плоттю породила невимовно Бога Слово; від архангела Гавриїла таке почула: радуйся, обрадувана, Господь з Тобою, і Дух Святий осінить Тебе для зачаття. Також Ти промовила до першонаписаної Твоєї ікони, на неї дивлячись: з тобою Моя благодать; і слово Твоє до ікони було сказане з владою. І образ, і глас, і сила, і діло, і божественна благодать, що перебуває вічно і всякий розум перевищує, знамення і чудеса безперестанно творить, і подає всім вірним, що приходять, корисне душі зцілення, Твоїми безперестанними Богоматеринськими до Бога молитвами.

Або Слава: і нині… глас 8: Владичице, прийми молитви рабів Твоїх, і визволи нас від усякої недолі і печалі.

Велике славослів’я і відпуст.

На літургії богослужіння Богородиці.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору